Zdroj

Deja vu je známy a dosť záhadný jav. Väčšina ľudí ho zažíva počas života najmenej dvakrát a napriek tomu nikto z nás vrátane vedcov nevie presne povedať, odkiaľ pochádza.

Čo je to deja vu?

Aby sme pochopili, čo znamená deja vu, mali by sme sa obrátiť na francúzsky jazyk – samotná fráza déjà vu doslovne znamená „ už videné“. Osoba, ktorá prežíva tento stav, má silný pocit, že daná udalosť sa už niekedy stala. Nachádzate sa na mieste, na ktorom ste nikdy predtým neboli a poznáte to tam. Zoznámite sa s človekom, a ako by ste ho poznali celý život. Nechápete to, ale je to presne tak.

Fenomén deja vu patrí do širšej skupiny tzv paramnesia alebo poruchy pamäti. Všeobecnou črtou všetkých týchto skúseností je, že ľudia, miesta alebo udalosti sú nesprávne spojené s osobou, ktorá si ich pripomína. Osoba preto môže predpokladať, že už zažila niečo, čo sa jej v skutočnosti deje prvýkrát, alebo naopak: poprieť udalosť, ktorá sa skutočne stala. Posledná uvedená porucha, ktorá je opakom déjà vu, je vo francúzštine známa aj ako jamais vu (nikdy nevidené).

Pocit deja vu fascinuje nielen bežných ľudí, ale aj vedcov a umelcov už od najstarších čias. Vo svojich dielach to uviedli tvorcovia Charles Dickens a Leo Tolstoy.

Odkiaľ pochádza deja vu?

Keď sme tento zvláštny stav mysle zažili už niekoľkokrát, mnohí z nás sa čudujú, prečo máme deja vu. Vedci nie sú v tomto bode úplne jednotní. Väčšina z nich má však pocit, že tento jav sám o sebe nie je dôvodom na obavy. Horšie je, ak sprevádza rôzne neurologické choroby, napríklad epilepsiu alebo migrénu.

Psychológovia sa snažia rozlúštiť mechanizmus výskytu deja vu. V posledných rokoch uskutočnili vedci z rôznych krajín výskum, ktorý ukazuje, že ľudský mozog potrebuje iba jeden známy stimul, aby mohol na základe toho urobiť záver o celej situácii.

Ako príklad si vezmime experiment uskutočnený na skupine cestujúcich, ktorí navštívili exotický ostrov. Pri vstupe do neznámej hotelovej izby niektorí cestujúci tvrdili, že túto izbu už videli. Ako sa ukazuje, takýto dojem môžeme získať napríklad na základe lampy, ktorá nám pripomína podobný predmet z detstva. Týmto spôsobom môžu naše spomienky skresliť súčasnosť.

Aký názor máte na déjà vu vy? Zažili ste ho niekedy? Príde vám to ako niečo záhadné ​​alebo vám stačia vedecké teórie?