Túžba pomôcť blízkej osobe zvládnuť ťažkú situáciu je prirodzený a chvályhodný impulz. Keď však ide o ľudí trpiacich depresiou, musíte starostlivo voliť slová. Povieme vám, ktoré slová môžu uškodiť a ako vyjadriť starostlivosť a podporu.
PREČO JE POTREBNÉ STAROSTLIVO VYBERAŤ SLOVÁ, KEĎ HOVORÍTE S ĽUĎMI V DEPRESII
Predstavte si sami seba v najhoršom možnom psychickom stave. Už len vstať z postele je také ťažké, že sa to zdá ako výkon porovnateľný s výstupom na Mount Everest naboso. Alebo vám zrazu z ničoho nič začne búšiť srdce a zastaví sa vám dych. Teraz si predstavte, že sa vám snaží poradiť priateľ, ktorý vám chce pomôcť, a hovorí niečo ako: „Len si skús zacvičiť!“ alebo „Len sa zhlboka nadýchni a upokoj sa!“.
Slovo „len“ sa zdá byť neškodné, ale môže napáchať veľa škody
Naznačuje, že činnosť, ktorú vám radíte vykonať (cvičenie alebo relaxácia), si nevyžaduje žiadne osobitné úsilie. Odborníci však ubezpečujú, že je to zásadne nesprávne.
„Mnohí ľudia trpiaci úzkosťou alebo depresiou majú problém zvládnuť aj bežné úlohy, ktoré sa väčšine zdajú jednoduché,“ hovorí Elizabeth Duvallová (Michiganská univerzita), psychiatrička, ktorá sa špecializuje na úzkostné poruchy. – Úzkosť a depresia sú znepokojujúce vnútorné zážitky, ktoré často nie sú viditeľné pre ostatných. Človek s touto poruchou sa často nedokáže sústrediť na úlohy, pretože všetku jeho pozornosť pútajú silné negatívne myšlienky a emócie, ktoré nedokáže ovládať.“
Môže sa zdať, že si doberáme maličkosti – čo je zlé na jednom krátkom slove? Slová ovplyvňujú iných viac, ako sa zdá, najmä ak ide o duševne chorých ľudí. „Výber výrazov vždy zohráva veľkú úlohu. Ukazuje, čo si myslíme a cítime o ľuďoch alebo niektorých situáciách. Človeku so zlomenou nohou alebo zotavujúcemu sa po operácii by sme nepovedali: ‘Len sa uzdrav,’“ hovorí psychiater Victor Schwartz.
AKO SPRÁVNE VYJADRIŤ STAROSTLIVOSŤ O ČLOVEKA V DEPRESII
To neznamená, že trpiacim nemožno poradiť – naopak, zúfalo potrebujú podporu. Toto je to, čo môžete povedať.
1. „Ste pre mňa veľmi dôležitý(á).“
Po prvé, musíte ukázať, že vám na danej osobe záleží. „Vždy je dobré dať osobe najavo, že je pre vás dôležitá a že máte o ňu strach. Ukážte, že ho v ťažkom období neopustíte a že ste mu ochotní byť oporou,“ hovorí Jill Harkavy-Friedmanová, viceprezidentka výskumu v Americkej nadácii pre prevenciu samovrážd.
2. „Chápem, že je to ťažké, ale prečo to neskúsiť…“
Nemusíte to formulovať takto, ale musíte ukázať, že chápete ťažkosti, ktorým čelí človek trpiaci úzkosťou alebo depresiou.
„Je dôležité diskutovať o problémoch a ťažkostiach pomaly, postupne, tempom, ktoré bude pre partnera rozhovoru príjemné,“ hovorí Victor Schwartz. Nehovorte hneď: „Skúste začať športovať“. Ponúknite, že začnete spoločnou prechádzkou. Ukážte, že vám na ňom záleží. „Navrhnite niečo zdravé a pozitívne – choďte na spoločnú prechádzku, do posilňovne, pozrite si film,“ radí Elizabeth Duvallová.
„V žiadnom prípade nebuďte priveľmi dotieraví s radami, najprv sa opýtajte svojho blízkeho, čo by sám chcel,“ hovorí psychiatrička Amy Alexanderová. – „Ak chcete dať radu, najlepšie je najprv objasniť: “Mám nejaké nápady, ale neviem, či o tom chcete teraz hovoriť.“ Niektorí ľudia nepotrebujú radu, chcú byť len vypočutí, a tak im môžete pomôcť.
3. „Ako môžem pomôcť?“
Dobrým spôsobom, ako vyjadriť podporu, je položiť túto otázku. Je však dôležité, aby to neboli len slová. Je obrovský rozdiel medzi letmo nadhodeným „som tu pre teba, ak ma budeš potrebovať“ a jasným „povedz mi, čo pre teba môžem urobiť práve teraz?“.
4. „Čo sa mi na tebe naozaj páči, je tvoja …“
Je dôležité pomenovať niečo konkrétne. Napríklad pripomeňte svojmu najlepšiemu priateľovi, že má skvelý zmysel pre humor. Povedzte svojmu bratovi, že si ceníte jeho ochotu pomáhať vašim rodičom.
„Pripomeňte druhému človeku, čo máte s ním spoločné, čo vás na ňom priťahuje. Možno má vo svojom súčasnom stave pocit, že ho nemáte za čo milovať, a nechápe, prečo vám na ňom záleží. Je dôležité byť prítomný, byť trpezlivý a vytrvať,“ hovorí Jill Harkavy-Friedman.
5. „Na liečbe nie je nič zlé.“
Opäť platí, že nie je nič zlé na tom, ak vyhľadáte pomoc poradcu alebo psychiatra. Dôležité je čo najjasnejšie odovzdať toto posolstvo svojmu blízkemu, aby ste mu pomohli rozhodnúť sa pre ďalšie kroky a rozptýlili negatívne stereotypy.
ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O ĽUĎOCH S DEPRESIOU
Pre človeka s depresiou môže byť nepredstaviteľne ťažké vstať z postele alebo cvičiť. Počas záchvatu paniky sa zdá, že je úplne nemožné zastaviť zbesilý tlkot srdca a upokojiť sa. V týchto chvíľach máte buď pocit, že čoskoro zomriete, alebo necítite vôbec nič. Obe tieto poruchy môžu človeka tak vyviesť z rovnováhy, že každodenné úlohy sa stanú nielen ťažkými, ale priam nemožnými.