Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás predbehnúť, pravdepodobne budete súhlasiť, že rozprávať sa s niekým takým je neuveriteľne únavné. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu uľahčiť život.

VEČNÝ KONKURENT

Kolega. Priateľ. Príbuzný. Sused na prízemí. Nezáleží na tom, kto tento človek je, dôležité je, ako sa správa: bez ohľadu na to, čo mu poviete, má svoj vlastný príbeh – „ešte zaujímavejší“. Nech robíte čokoľvek, on to robí ešte lepšie. Čokoľvek ste dosiahli vy, on dosiahol ešte viac.

Konečne ste získali prácu? Vaše nové miesto nie je nič v porovnaní s ponukami, ktoré dostáva každý deň od najrôznejších zamestnávateľov, ktorí sú pripravení ho uchmatnúť. Zmenil si auto? Nuž, to sa nevyrovná jeho novému autu. Chystáte sa na dovolenku do Amalfi? Bol tam s rodinou asi pred piatimi rokmi. Žiaľ, odvtedy sa z neho stal super turistický a „popový“ ostrov. Ale ak chcete, pošle vám zoznam svojich odporúčaní. Posiela ho každému a všetci ho doslova milujú.

Títo ľudia akoby sa neustále báli, že ich svojím úspechom zatienite,“ vysvetľuje psychologička a autorka knihy ‚Dokonale zamaskovaná depresia‘ Margaret Rutherfordová, “a robia všetko pre to, aby vás predbehli a tiež nejako vynikli. Pritom si často neuvedomujú, aké je ich správanie pre okolie nepríjemné.“

Rutherfordovej klienti sa jej na takýchto chvastúňov neustále sťažujú a ona sama sa s nimi často stretáva: „Milujem dlhé prechádzky a jeden z mojich príbuzných mi vždy hovorí, že chodí rovnako často ako ja, ak nie viac, hoci celá rodina vie, že nikdy nevystúpi z auta.“

DÔVODY TOHTO SPRÁVANIA

Toto správanie má rôzne príčiny. „Niekedy je to túžba po súťažení, niekedy nízke sebavedomie maskované za chvastúnstvo, niekedy neschopnosť udržiavať normálne sociálne kontakty,“ vysvetľuje Rutherford.

Nech už sú motívy ich správania akékoľvek, my, ktorí sa ocitneme v ich spoločnosti, na tom nie sme lepšie.

Sú však chvíle, keď sa správame podobne. Pochopiť to je elementárne: ak druhú polovicu prerušujeme slovom alebo použijeme práve vypočutú historku ako dôvod na to, aby sme povedali niečo vlastné, oveľa zaujímavejšie, spravidla si všimneme, že nastane trápna pauza a okolie sotva badateľne prevráti oči. Väčšina z nás sa potom taktne vráti k príbehu nášho partnera.

Ale tí, ktorí chcú vo všetkom predbehnúť ostatných, sa správajú inak. Jednoducho nevedia čítať takéto narážky, myslí si odborníčka na rodinu a manželstvo Amanda Deverich: „Väčšina týchto ľudí si jednoducho neuvedomuje, čo robí. Úprimne sa tešia z vlastného príbehu, myslia si, že vďaka príbehu sa cítia bližšie k svojim partnerom, a naivne veria, že sa ostatným páčia.“

„Samozrejme, za takýmto správaním môže byť aj konkurenčný motív,“ pripúšťa Deverich. – Väčšina ľudí si však uvedomuje, že je to absolútne „nešportové“, nezdvorilé a v konečnom dôsledku to druhého človeka len odstrčí. A určite vám to nepomôže dostať sa na vrchol spoločenskej hierarchie.

AKO SA SPRÁVAŤ K TAKÝMTO ĽUĎOM?

1. Na komunikáciu s chvastúňom sa vopred pripravte

Sú veci, ktorých nevyhnutnosť jednoducho musíte prijať. Napríklad nutnosť odstrániť zubný nerv – alebo dialóg s človekom, ktorý sa vás vždy a vo všetkom snaží prekonať. Ak s ním musíte pravidelne rokovať, prijmite túto jeho vlastnosť ako danosť. Alebo sa nad ňou dokonca skúste láskavo pousmiať: „Zaujímalo by ma, koľkokrát za noc ma nenechá dohovoriť? Naposledy mi trikrát vtrhol do reči so svojimi príbehmi.“

„Ak očakávate, že chválenkár bude mať charakteristické správanie, bude to ľahšie akceptovateľné,“ komentuje Rutherford. – Ak sa chystáte svojim priateľom povedať o dlho očakávanom povýšení, pripravte sa na to, že chválenkár bude mať na túto tému svoj vlastný životný príbeh. Potrebuje len dostať svojich päť centov a je jedno, či to, čo hovorí, je pravda alebo nie. To, na čo čakáme, nás až tak veľmi nebolí.“

2. Snažte sa s ním súcitiť, pretože nevie, čo robí.

Teraz už viete, že tento chudák jednoducho nevie čítať sociálne signály a stavy ostatných, takže ho môžete len ľutovať. Možno tentoraz urobíte práve to.

„Môže byť ťažké nehnevať sa na takýchto ľudí, ale napriek tomu sa o to aspoň pokúste,“ radí psychoterapeutka Jessica Baumová. – Buďte trpezliví a pripomeňte si, že človek, s ktorým sa rozprávate, má možno len nízke sebavedomie alebo sa možno cíti byť mimo, a preto sa správa zvláštne.

3.  Neprestaňte byť hrdí na svoje vlastné úspechy

Sebavedomie vás môže pri kontakte s týmito ľuďmi urobiť prakticky nezraniteľnými, hovorí Deverich. A nesnažte sa s nimi súťažiť, je to strata času. Okrem toho nikdy nepriznajú, že ste dosiahli viac. Ciele, plány, sny – to je individuálne, takže stojí za to porovnávať?

4. Skúste hovoriť o tom, ako sa cítite

Vo väčšine prípadov vám trpezlivosť a empatia pomôžu prijať situáciu, ale spolužitie vedľa seba s chválenkármi môže byť naozaj ťažké. Ak je pre vás váš vzťah s touto osobou dôležitý, skúste sa s ňou porozprávať. Napríklad povedzte, že je pre vás dôležité, aby vás pozornejšie počúval: pomôže vám to cítiť, že mu na vás záleží.

Hovorte len o svojej potrebe byť vypočutý bez toho, aby ste sa zvrhli na obvinenia typu „nikdy si ma nenechal dokončiť“. Povedzte chválenkárke/chválenkárovi, aký je vďaka tomu skvelý konverzátor, aby sa nabudúce mohol/mohla pochváliť ostatným priateľom: „Povedali mi, že som skvelý poslucháč…“.