Keď ste takí šikovní ako ja, občas si pomýlite aj meno člena manželkinej rodiny. Faux-pas, z ktorého nabiehajú kŕče ešte dva týždne má však základ v našej psychike. Náš mozog je naprogramovaný tak, že pamätať si mená je aj napriek veľkej snahe je mimoriadne náročné.
V prvom rade meno nenesie žiaden informačný obsah. To je dôvod pre ktorý si dokážete zapamätať čo daný človek robí, ako na vás pôsobí, alebo aké má vlastnosti, no nie jeho meno. Všetky tieto informácie majú vo vašom mozgu vytvorené spojenie, alebo asociáciu. Keďže si však meno nedokážeme spojiť s ničím konkrétnym je jeho uchovanie v pamäti omnoho náročnejšie.
Ďalším dôvodom prečo nám zapamätávanie mien robí taký problém je samotná situácia, kedy k zoznámeniu dochádza. Je veľmi časté, že pri zoznamovaní chceme druhého človeka zaujať, alebo urobiť na neho dobrý dojem. Sústredíme sa na to čo povieme, na silu podania ruky, tón nášho hlasu témy, ktoré chceme prebrať.
V neposlednom rade hrá dôležitú úlohu aj naša krátkodobá pamäť. Tá dokáže udržať len obmedzený počet informácii. Keďže pracuje nepretržite, pri príchode nových informácii dávajú staré prednosť tým novším. Pokiaľ informácie „nepresunieme“ do dlhodobej pamäti, zabúdame ich a je ich omnoho ťažšie vyloviť.
Svoju úlohu zohráva aj tzv. efekt novosti. Nové informácie sa nám do pamäte ukladajú ľahšie ako informácie, ktoré sú nám už známe. Nemali by sa nám teda mená zapamätávať ľahko? Mali, ale iba v prípade, že ich počujeme prvý krát. Ak sa niekto volá Peter, Michal, Veronika alebo Katka, pravdepodobne nám meno z hlavy vyfučí skôr než meno zas vyslovíme. Ak je však meno neobvyklé, zároveň však nie príliš komplikované, zapamätáme si ho pomerne rýchlo.
Ako si teda zapamätať mená nových ľudí?
Používajte meno a oslovujte
Dobrou praxou je nového človeka osloviť a povedať jeho meno priamo pri oslovení:
„Ja som Mária.“
„Ja sa volám Peter, veľmi ma teší Mária.“
Po predstavení pokračujte. Hľadajte príležitosti na oslovenie („Aký je váš názor Mária?“) a využite ich. Po niekoľkých minútach budete mať meno zapamätané a vyhnete sa trapasu.
Vytvorte si asociáciu
Ak si viete vytvoriť asociáciu (Martin dobre spieva, Michal nosí motýlika) uľahčujete si tým zapamätanie. Zrazu sa meno nestáva informačne prázdnym, ale spája sa s činnosťou, alebo vlastnosťou. Obzvlášť dobre pomáha ak je asociáci mimoriadne špecifická. Pomáhajú aj ďalšie triky ako napr. vytvorenie rýmu, je však dobré si dať pozor, aby vám pomôcka „neušla z úst“ a neurazila.
Zoznámte ho s niekým iným (lifehack)
Pokiaľ ste predošle dva tipy zmeškali a meno už je zabudnuté, môžete si pomôcť tak, že skúsite nového človeka zoznámiť s niekým koho poznáte. Je pomerne veľká šanca, že svoje meno vysloví zas a dostanete druhú šancu, aby ste si ho zapamätali. Pokiaľ ho nevysloví… nuž, nabudúce si možno povieme niečo o tom ako zvládať trapasy 🙂