Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú prežiť večer, no zároveň majú na nás dosť silný vplyv. A nie vždy sa tento vplyv dá nazvať pozitívnym, domnieva sa psychoterapeut

Ako si upratať digitálny život a získať späť svoju pozornosť

AKO NÁS OVPLYVŇUJÚ FILMY A TELEVÍZIA

Od detstva, keď sme nanajvýš ovplyvniteľní, filmy a televízia formujú naše očakávania. Deti pozerajú filmy a televízne seriály a rozvíjajú predstavy o tom, ako vyzerajú vzťahy medzi ľuďmi, aký by mal byť úspech a aké nároky na nás spoločnosť kladie.

Aj keď bol film vytvorený ako čisto zábavný, ľahko, bez toho, aby sme si to uvedomovali, „absorbujeme“ to, čo vidíme na plátne, a postupne začíname veriť, že „tak to má byť“. Nemám ani na mysli konkrétne zápletky, ale implicitné závery, ktoré možno vyvodiť z toho, čo sa deje. O tom, ako ľudia komunikujú, správajú sa, vyjadrujú emócie, riešia konflikty, aký by mal byť sex a ako byť dobrým rodičom.

ČO ŠKODÍ FILMOM A TELEVÍZNYM SERIÁLOM

1. Vyvolávajú vo vás pocit neistoty

Keď si človek uvedomí, že nie je schopný žiť podľa noriem, ktoré stanovujú filmy a televízia, začne sa považovať za menejcenného, má pocit, že nežije správne.

Ak nedokáže očariť druhých, byť charizmatický – ako postavy na obrazovke -, cíti sa plachý, neschopný správne sa socializovať.

Máme pocit, že sme povinní vedieť vždy nájsť správne slová, urobiť správnu vec a vôbec vedieť urobiť všetko správne na prvýkrát – ako to býva vo filme. Zamyslite sa však nad tým, koľko záberov potrebujú herci a režiséri, aby natočili dokonalú scénu. Nemôžete očakávať, že v živote, kde je len jeden „záber“, pôjde všetko tak hladko! A predsa sa mnohým ľuďom zdá, že práve o to by sme sa mali usilovať.

Takéto podvedomé postoje môžu napáchať veľa škody, pretože zvyšujú úzkosť, vyvolávajú stres, vedú k depresii a pocitu zlyhania z nesplnenia nedosiahnuteľných noriem.

2. Vytvárať fóbie

Ak napríklad vidíme na obrazovke lietadlo, takmer vždy máme dojem, že sa chystá havarovať. Diváci môžu takéto správy „absorbovať“ a ich úzkosť sa v dôsledku toho prehlbuje. To platí aj pre iné strachy – z výťahov, pavúkov, hadov. Filmy posilňujú naše fóbie, pretože si vďaka nim začneme myslieť, že celkom bezpečné situácie sú v skutočnosti spojené s veľkým rizikom.

Vďaka filmovým technikám sa to, čo sa deje na plátne, zdá byť takmer skutočné.

Filmoví tvorcovia sa snažia udalosti, aj absolútne fantastické, ukázať čo najrealistickejšie a divák má pocit, že sa mu takéto veci môžu stať.

3. Inšpirujú nezdravé myšlienky

Vezmite si aspoň scény, v ktorých sa ukazuje, ako postava prejavuje hnev alebo podráždenie. Často je to vyjadrené explicitne – hrdinovia kričia na tých, ktorí ich nahnevali, bijú sa s nimi alebo sa im začnú mstiť až po vraždu. A niekto určite vyhrá a niekto určite prehrá.

Zvyčajne sa divákovi ukazuje to, čo chce vidieť

Nahnevaný človek chce často vidieť hrdinu na plátne, ako si vybíja svoj hnev tým, že zbije páchateľa, a to rezonuje s jeho emóciami. Áno, bitky v kine – najmä krásne a efektne nakrútené – môžu niekedy slúžiť ako dobrá zábava. Ale je naozaj potrebné dať v živote priechod hnevu a vrhnúť sa do bitky? Samozrejme, že nie – oveľa dôležitejšie je zvládať emócie a prejavovať ich v zdravej a konštruktívnej (nie deštruktívnej) forme.

AKO PRESTAŤ BRAŤ VŠETKO, ČO VIDÍTE NA OBRAZOVKE, AKO SAMOZREJMOSŤ

Dej na obrazovke často odráža naše skúsenosti. Preto na nás filmy môžu tak hlboko zapôsobiť. V dôsledku toho sa však hranica medzi realitou a fantáziou začína stierať. Len zriedkavo sa vo filmoch objavujú skutočné vzory alebo realistické zobrazenie psychologických problémov.

Čím viac sa pozeráme na vyvádzanie postáv na plátne, tým viac na nás samých pôsobia

Nenavrhujem, aby ste prestali pozerať filmy a televízne seriály, ale skúste si dávať pozor na skryté posolstvá, ktoré z nich dostávate. Dávajú vám pocit, že ste zlyhali? Neskresľujú váš pohľad na skutočný svet? Ako ovplyvňujú požiadavky, ktoré na seba kladiete? Tieto otázky si položte vždy, keď sledujete televíziu.