Koľkokrát v živote sme už počuli vetu: “To je ale sebec!” A znie to výrazne odsudzujúco. Čo je teda zlé na tom, keď je človek na prvom mieste? A je sebectvo naozaj taká zlá vlastnosť, ktorej sa treba zbaviť?

Altruista je človek, ktorému záleží na druhých ľuďoch a je vždy pripravený pomôcť, ak má niekto problémy. A jeho úplným opakom je egoista, ktorý chce šťastie len pre seba a uprednostňuje vlastné záujmy pred ostatnými. Altruisti sú milovaní a oceňovaní, kým egoisti, naopak, čelia spoločenskému odsúdeniu.

Od egoistov sa však môžete veľa naučiť, pretože uprednostňovať seba vôbec nie je zlé.

AKO ROZLIŠOVAŤ MEDZI EGOIZMOM A ZDRAVÝM EGOIZMOM?

Samotný pojem “egoizmus” sa objavil v 18. storočí a pôvodne bol definovaný ako “rozumná sebaláska”.

Dnes sa egoizmus častejšie vníma ako negatívna vlastnosť, ktorá sa používa ako spôsob, ako človeka zahanbiť, urobiť ho ovládateľnejším

Existujú však rôzne situácie. Ak si človek buduje kariéru a pľuje na všetkých alebo si privlastňuje zásluhy iných ľudí, v tomto prípade hovoríme o fenoméne deštruktívneho egoizmu. Ak však žena, ktorá celý týždeň tvrdo pracovala, starala sa o domácnosť, o deti, ide na víkendový výlet, zveruje veci svojmu partnerovi – ide o zdravý egoizmus. Čo dobré nám teda môže priniesť egoizmus?

Príležitosť prestať sa riadiť očakávaniami iných ľudí a naučiť sa robiť vlastné rozhodnutia, prevziať za ne zodpovednosť, výrazne si zvýšiť sebaúctu a odmietnuť nepríjemné kontakty s ľuďmi

Je dôležité si uvedomiť, že túžba myslieť na seba je vlastná ľudskej prirodzenosti.

AKO POCHOPIŤ, KDE JE TENKÁ HRANICA MEDZI EGOIZMOM A STANOVENÍM OSOBNÝCH HRANÍC?

Čistý egoizmus je deštruktívny jav, keď sa človek pri uspokojovaní svojich potrieb nezastaví pred ničím a nevšíma si nikoho okrem seba. A osobné hranice sú spôsobom, ako uchrániť svoje ja pred takýmito útokmi.

Existuje nádherný citát: “Tvoje osobné hranice sa končia tam, kde sa začínajú osobné hranice iného človeka”.

A ak sme skutočne schopní pomôcť človeku, ktorý nás o pomoc žiada, nezničí to nás a naše osobné hranice, ale naopak, zachráni nás to pred bezcitnosťou a sebectvom

JE EGOIZMUS PREDCHODCOM NARCIZMU?

Stáva sa, že egoizmus sa časom môže rozvinúť do narcizmu. Je veľmi dôležité tento proces včas zastaviť, upozorňuje Ľubov Lysenko.

Narcizmus – to je nadmerný narcizmus, prehnané sebavedomie, očakávanie neustálej pozornosti a obdivu od druhých.

Ako pochopiť, že pred vami stojí “froté egoista”? Tu sú jeho hlavné vlastnosti:

  • Neschopnosť empatie;
  • úplné popieranie svojich potrieb a túžob;
  • vnucovanie odporúčaní, ako máte žiť a čo máte robiť;
  • vyžadovanie neustálej pozornosti;
  • odmietanie pomoci druhým.

Na stanovenie zdravých hraníc Ľubov Lysenko radí riadiť sa slovami slávneho psychológa Fredericka Perlsa: “Ja si robím svoje a ty si rob svoje. Nežijem na tomto svete preto, aby som plnil vaše očakávania. A vy nežijete na tomto svete preto, aby ste sa prispôsobili mojim. Ty si ty a ja som ja. A ak sa náhodou nájdeme, je to úžasné. Ak nie, nedá sa nič robiť.”