Kategórie: Sebapoznanie

TOXICKÁ HANBA

Zdroj

Predstavte si neviditeľnú reťaz, ktorá sa vám pri každom kroku ovíja pevnejšie a pevnejšie okolo členkov, až sa nebudete môcť pohnúť vpred. Takto funguje toxická hanba. Klamlivo a nepozorovane len snívame o tom, že sa schováme pred svetom a zmizneme z očí iných ľudí.

Hanba nám berie život

Život je len jeden a je normálne, že sa občas za niektoré svoje správanie hanbíme. Niekedy pochopíme, že sme pod vplyvom emócií zareagovali nejakým nesprávnym spôsobom, a to je zdravá hanba súvisiaca s potrebou zlepšovania sa, sebazdokonaľovania. Svet sa nezrúti, ak sa nám podaril nejaký trapas. Sklopený pohľad ukazuje, že sme len ľudia a robíme chyby. Existuje však toxická variácia tohto pocitu.

Hanba ako obmedzenie

Je normálne, že pocit hanby vzniká ako reakcia na nejakú udalosť, ale keď nás sprevádza permanentne, už to nie je len pocit – mení sa na povahovú črtu. Stáva sa naším každodenným životom. Nie vždy si uvedomujeme, že táto neochota tráviť čas s ľuďmi alebo využívať to najlepšie z našich schopností je toxická hanba, ktorá sa nám usadila v hlave. Mení sa na Boha, ktorý nám neustále pripomína našu menejcennosť.

Ako sa dieťa naučí hanbiť sa?

Mnoho dospelých má problém akceptovať svoje emócie. Každý z nás verí, že existujú určité situácie, ktoré by sa v spoločnosti nemali stávať. Detské emócie, nespútané naučenou morálkou, dokážu premôcť aj dospelého. V domácnosti, kde je zakázané hnevať sa alebo sa nahlas smiať, sú prejavy smútku prijímané s pohŕdaním nad slabosťou a mladý človek sa učí emócie najskôr skrývať a potom ich ignorovať.

Zlý kontakt s naším „ja“ nás núti prestať dôverovať svojim inštinktom, nerozumieme svojim potrebám. Ľudia, ktorí sú v takejto neistote, môžu mať tendenciu rozvíjať závislosť alebo nutkanie.

Zaujímavosťou je, že jednou z masiek ľudí trpiacich toxickou hanbou je perfekcionizmus. Strach z vlastných slabostí je taký veľký, že perfekcionista si nedovolí mýliť sa. Vždy musí mať pravdu. Nie vždy sa stáva, že trápni ľudia sa vyhýbajú zodpovednosti. Niekedy sú posadnutí kontrolou, chcú sa uistiť, že veci pre nich budú úspešné.

Nika

Share
Published by
Nika
Tags: sebapoznanie

Recent Posts

“Pozrite sa strachu do očí”: ako funguje expozičná terapia

Všetci sme niekedy úzkostliví a máme obavy. Žiaľ, pre niektorých ľudí sa chronická úzkosť stáva…

2 hodiny ago

Čo je náladovosť a kto je náladový človek: vysvetlenie gestalt terapeuta

V poslednom čase sa mnohí ľudia, bez toho, aby si to uvedomovali, stali podozrievavými. Možno…

22 hodín ago

Prečo v zámožných rodinách vznikajú ľudia so sklonom k alkoholizmu

Je pochopiteľné, prečo deti z problémových rodín získavajú v dospelosti zlé sklony. Ale opačné príklady…

2 dni ago

Prečo ženy klebetia: vysvetlenie psychológov

Vedci sa rozhodli zistiť, v akých situáciách majú ženy tendenciu šíriť klebety. O výsledky štúdie…

3 dni ago

10 citátov moderných psychológov o šťastí a jeho tajomstvách

Pri príležitosti Medzinárodného dňa šťastia sme preštudovali knihy a rozhovory populárnych odborníkov súčasnosti - Alfrieda…

5 dní ago

5 postojov ľudí, ktorých vychovávali nároční rodičia

Často počúvame o ťažkých deťoch a tínedžeroch. Ťažkých rodičov však nie je o nič menej…

6 dní ago