Syndróm vyhorenia. V posledných rokoch sa toto slovné spojenie spomína čoraz častejšie. Čo však za tým väzí? Aká je príčina toho, že čoraz viac ľudí v práci vyhorí? A dá sa vyhoreniu zabrániť? To je len zopár otázok, na ktoré sa pokúsime nájsť odpoveď v nasledujúcom článku.
Pojem vyhorenie (z anglického slova burnout) sa prvýkrát objavil v odbornej literatúre v roku 1974. Jeho autorom bol Herbert Freudenberger, americký psychoanalytik nemeckého pôvodu. Vo svojom článku Staff burnout opísal syndróm vyhorenia a spustil tak novú vlnu záujmu o tento fenomén.
Syndróm vyhorenia alebo tiež vyhorenie v práci je stav duševného a fyzického vyčerpania. Patrí medzi veľmi nepríjemné a negatívne emocionálne javy v živote človeka. Ide o konečné štádium procesu, kedy je človek dlhodobo vystavovaný situácii, ktorá je pre neho psychicky a emocionálne náročná.
Podľa psychológov môže vyhorieť iba človek, ktorý sa intenzívne venuje práci, má vysoké ciele, očakávania a motiváciu. Dôležitým prvkom je tiež každodenná práca s ľuďmi. Tieto podmienky napríklad pomáhajú odlišovať (chronický) stres od syndrómu vyhorenia.
Pracovné vyhorenie neprichádza naraz, je to postupný proces, čo neuľahčuje ani jeho skoré zachytenie a samotnú diagnostiku. Aby sme to zhrnuli, okrem vysokého pracovného nasadenia a práce s ľuďmi býva pre vyhorenie príznačné aj perfekcionistické nastavenie jedinca a napokon aj frustrácia z toho, že výsledky nedosahujú očakávania. Nízka miera ocenenia pritom môže vychádzať ako z prostredia dotyčného (napr. šéf, klient, spolupracovníci) , ale aj zo samotného človeka (pravdepodobne s nízkym sebavedomím).
Za príčinu vzniku syndrómu vyhorenia býva označovaná kombinácia osobných a vonkajších príčin. Jedinec má zvyčajne vysoké očakávania a pracovné tempo. K objektívnym príčinám patrí najmä pôsobenie chronického stresu, ktoré je zapríčinené neustálym kontaktom a prácou s ľuďmi.
Oplatí sa prečítať: ÚZKOSTNÁ DEPRESIA
Vyhorenie postihuje najmä ľudí s nižším sebavedomím, ktorí si myslia, že ich práca nemá žiaden význam. Ak sa k tomu pridajú charakterové vlastnosti ako je súťaživosť, túžba po úspechu či nízka miera empatie, je riziko vzniku syndrómu vyhorenia podstatne vyššie. Poslednou kvapkou potom môže byť aj stresové prostredie v osobnom živote.
Syndróm vyhorenia je možné identifikovať pomocou viacerých znakov:
Tiež zaujme: SIGNÁLY TELA, KTORÉ SVEDČIA O DUŠEVNOM VYČERPANÍ. TIETO 3 SPÔSOBY VÁM ICH POMÔŽU PREKONAŤ
Pokiaľ sa nepodarí syndrómu vyhorenia predísť, je potrebné absolvovať liečbu. Tá zvyčajne spočíva v návšteve špecialistu na duševné zdravie. V ideálnom prípade vás iba usmerní, ako sa z vyhorenia prostredníctvom zmeny vo svojom živote vyliečiť. Pri ťažších prípadoch je potrebné siahnuť aj po liekoch, ako sú antidepresíva, lieky proti úzkosti či lieky na spanie.
Ešte dôležitejšie ako liečba je prevencia vyhorenia. Jedným zo základných odporúčaní je vedenie vyváženého životného štýlu. Pokiaľ to je možné, pracovné povinnosti by ste si nemali nosiť so sebou domov a aj v prípade home officu by mali zostať zatvorené za dverami pracovne.
Samozrejmosťou by mal byť dostatok spánku, aktívny pohyb (minimálne prechádzky) a odpočinok s rodinou alebo pri nejakom koníčku.
Dôležitou súčasťou by mala byť aj starostlivosť o svoju myseľ. Je potrebné nastoliť si pozitívny stav mysle, vedieť sa odlúčiť od pracovných povinností a uvoľniť sa. Odborníci odporúčajú napríklad cvičiť jógu alebo meditovať.
Podstatné je tiež ozdravenie pracovného prostredia. Pokiaľ napríklad vykonávate dlhodobo prácu za niekoľkých kolegov, je dobré si o tom pohovoriť so svojím šéfom. V prípade, že nie je ochotný pracovné povinnosti delegovať na ďalších zamestnancov alebo prijať nového človeka, treba zvážiť výmenu zamestnania.
Syndróm vyhorenia na prvý pohľad nepatrí medzi život ohrozujúce choroby. Nakoľko sa však týka duševného zdravia, netreba situáciu okolo vyhorenia vôbec podceňovať. Pokiaľ je na vás vyvíjaný v práci nadmerný tlak, neváhajte sa o tom porozprávať so svojim nadriadeným alebo so svojím partnerom. Alebo rovno vyhľadajte odbornú pomoc.
Neuveriteľná rozkoš, ktorá sa vám rozleje po celom tele, kokteil endorfínov a oxytocínu, ktorý vám…
„Vesta a prútik života“, dôveryhodný lekár a profesionál, ktorého obdivujeme. Akí ďalší ľudia by mali…
Podvodníka prezradia rôzne znaky, profesionáli vedia rozpoznať lož podľa nenápadných gest, čo nie je zlé,…
Konštruktívna kritika nie je pre rozvoj o nič menej cenná ako pochvala a uznanie. Lenže…
Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…