“Neurotický” – odnedávna sa toto slovo dostalo do slovníka obyvateľov metropoly a podarilo sa mu v ňom pevne zakoreniť. Americký psychiater Aaron Beck sa dokonca zaslúžil o vytvorenie akéhosi “kódexu neurotika”. Prejdite si jednotlivé body – možno ste sa už dávno zaradili do ich radov, hoci si to neuvedomujete?

SÁGA O NEUROTIKOVI

Začnime tým, že neurotik nie je medicínsky, ale domáci pojem. Hovorí sa tak o úzkostlivom človeku, ktorý si nevie poradiť s problémami, keď prídu, ale neustále špekuluje, sekunduje a vopred sa obáva. Psychológ Michail Labkovskij sa domnieva, že “pre úzkostných ľudí je život radom problémov, ktoré treba riešiť, a starostí, ktoré treba buď prehlušiť (napr. alkoholom), alebo realizovať (úplné besnenie)”.

Neurotik si so sebou nesie ťažkú psychickú batožinu, ktorá pozostáva z nízkeho sebavedomia a neistoty, závislosti na názoroch druhých a pocitu viny a hanby.
Na všetky vonkajšie udalosti, konanie druhých a vlastné činy sa pozerá skresľujúcou optikou: negatívne udalosti sa tak stávajú ešte desivejšími a vážnejšími (“robí z muchy veľkú vec”) a vlastné úspechy vníma ako bezvýznamné. Neurotik je zvyknutý pozerať sa na seba v krivom zrkadle.

Takýto človek začne zbierať zbierku “nástrojov” už v detstve, nie bez pomoci rodičov, a keď vyrastie, kráča životom podľa nevysloveného kódexu.

KÓDEX SKUTOČNÉHO NEUROTIKA

  1. Aby som bol šťastný, musím byť úspešný vo všetkých snahách.
  2. Som povinný zvládnuť každú ťažkosť ľahko a bez straty nálady.
  3. Aby som sa cítil šťastný, musím byť za každých okolností všetkými milovaný (akceptovaný).
  4. Urobil som chybu? Potom som hlúpy.
  5. Nedosiahol som vrchol? Potom som zlyhal.
  6. Je dobré byť populárny, slávny a bohatý, ale byť obyčajný a priemerný je hrozné.
  7. Musím byť vždy na vrchole výkonnosti, nikdy sa nesmiem cítiť unavený alebo ubolený.
  8. Moja hodnota ako človeka sa určuje podľa toho, čo si o mne myslia ostatní.
  9. Nemôžem žiť bez lásky. Ak nie som milovaný, potom som bezcenný.
  10. Ak so mnou niekto nesúhlasí, potom ma nemá rád.
  11. Musím byť najštedrejší, najtaktickejší, najšľachetnejší, najodvážnejší, najobetavejší a najkrajší.
  12. Musím byť dokonalým milencom, priateľom, rodičom, učiteľom, študentom, manželom.
  13. Snažím sa rýchlo vyriešiť akýkoľvek problém.
  14. Chcem všetko vedieť, pochopiť a predvídať.
  15. Vždy sa ovládam a riadim svoje pocity.
  16. V každej situácii si nesiem zodpovednosť (nemám právo nikdy nikomu ublížiť).
  17. Mal by som byť vždy šťastný a pokojný a nikdy netrpieť.

Je vám táto pozícia blízka? Ste ochotní podpísať polovicu z nej? Vitajte v klube. Dobrou správou je, že keď si uvedomíte problém, môžete ho riešiť, ale bude to vyžadovať veľa času a úsilia. Možno však tá správa nie je až taká zlá, záleží na tom, cez akú optiku sa pozeráte.

Sigmund Freud: “Rodinná záležitosť neurotika”

Zbierka obsahuje niektoré z najpozoruhodnejších prác Sigmunda Freuda o vzniku a prejavoch neuróz, svojho času šokovala verejnosť a dnes sa stala klasikou psychoanalýzy.

Prekračujúc rámec bežnej lekárskej psychológie svojich súčasníkov, legendárny rakúsky psychiater odvážne prisúdil celému ľudstvu škandalózne myšlienky a motivácie – čo má hodnotu iba fantázie dieťaťa o zbavení sa rodičov v titulnom diele “Rodinná aféra neurotika”! Vo svetle psychoanalytickej teórie je predstavená široká škála kurióznych javov: “Smútok a melanchólia”, “Plazivka”, “Humor”, “Zápletky rozprávok v snoch”….