Politika sa nezaobíde bez manipulácie s citmi voličov – ale na ktoré emócie voličov sa zameriavajú lovci hlasov a ľudomilovia? Tu je názor odborníka.
Príslušnosť voličov k ľavici alebo pravici, konzervatívcom alebo liberálom by sa v ideálnom svete mala určovať na základe uceleného systému faktov, ktoré politici poskytujú. Je zrejmé, že politické postoje ovplyvňuje aj vzdelanie, pohlavie a povolanie, ale to zďaleka nie sú všetky faktory. Doktor Amir Levin, riaditeľ Bhava Therapy Group v New Yorku, poukazuje na to, že za politickým presvedčením sa často skrývajú veľmi špecifické emocionálne potreby.
1. PREŽITIE A BEZPEČNOSŤ
Najsilnejším typom politického posolstva, ktoré doslova preniká do duší ľudí, je apel na základný inštinkt: prežitie a vyhýbanie sa nebezpečenstvu. Ak politici pravidelne využívajú tému straty pre voličov – môže to byť bezpečnosť, pohodlie, sloboda alebo prístup k zdrojom – môžu dúfať, že budú mať ohlas.
2. SEN O SPASITEĽOVI
Keď sa ľudia niečoho boja a nevedia, ako sa so svojím strachom vyrovnať, menia sa na obete, ktoré budú hľadať pomoc u iných, ktorí zasa využijú ich zraniteľnosť a bezmocnosť vo svoj prospech.