Kategórie: Rodina a výchova

MÁM DOSŤ VŠETKÉHO – O EMÓCIÁCH RODIČA

Zdroj

Najviac hovoríme o emóciách dieťaťa. Čo cíti, čo vidí a ako dieťa chápe určitú problematiku. Pocity najmladších sú veľmi dôležité, ovplyvňujú to, akí dospelí ľudia z nich vyrastú… ale nie je to jediné, na čo musíme pamätať, keď sa snažíme čo najlepšie vychovať novú generáciu. Veľmi dôležité sú vaše emócie – emócie rodičov, ktorí každý deň uvažujú o ceste k výchove, no často zabúdajú na seba a svoj psychický stav.

Každý z nás je niekedy nervózny

Deti a rodičia – každý z nás je niekedy unavený a podráždený, všetci potrebujeme čas pre seba a v každom z nás občas rastie hnev. Nečudo, že sa hneváme, keď dieťa odmieta zjesť starostlivo pripravené raňajky, alebo že sa nevieme ubrániť podráždeniu, keď po celodennom upratovaní večer opäť vidíte všade porozhadzované hračky.

Nie je to tak, že by vás rodičovstvo nerobilo šťastnými a vy sa nemôžete cítiť fantasticky. Ide o to, že sa bojíme tejto magickej vety „moje dieťa ma hnevá“. Chceme byť chápavými rodičmi, trpezlivými rodičmi, takými, ktorých pokoj dieťaťa nedokáže zničiť škodoradosťou či zlomyseľnosťou. Niekedy si chcete len tak sadnúť, dať si kávu a nahlas povedať, že „moje dieťa ma hnevá alebo rozčuľuje“. Dospelý človek predsa vie, že svoje dieťa milujete a štve vás, ako sa správa. Aj vy máte emócie a máte právo ich prejaviť.

Nepríjemné myšlienky začínajú, keď niečo chýba

Nejde o to, že by sme na konkrétne správanie našich detí pravidelne reagovali hnevom, niekedy sme chápavejší, inokedy menej. To môže byť dôkaz toho, že sa na bábätko úplne nehneváme. Nepríjemné myšlienky začínajú, keď máme nejaké nenaplnené potreby. Môže to byť niečo každodenné a bežné, napríklad potreba oddychu či hladu, nedostatok zábavy, ale aj niečo, čo nás už dlho trápi, nejaký sen, ktorý by sme si chceli splniť a na ktorý nemáme čas. Hnev sa stáva signálom, že nám niečo chýba, no nie vždy sa nám podarí pochopiť, čo sa pod tým signálom skrýva.

Hnev môže vzniknúť aj zo strachu, že sa dieťa niečo nikdy nenaučí, alebo z presvedčenia, že nikdy nedosiahneme cieľ alebo sa nepostaráme o svoje radosti. Nie vždy to musia byť presvedčenia, ktoré existujú v našej hlave. Okolo nás je množstvo ľudí, ktorí nás a naše činy komentujú, posudzujú a hádžu „predpovede“ na rôzne témy a niektorým občas začneme aj veriť.

Myšlienkou je priznať si, že určité pocity sú v nás a môžeme sa pokúsiť s tým niečo urobiť namiesto toho, aby sme čakali, kým nás ostatní prestanú rozčuľovať.

Nika

Share
Published by
Nika

Recent Posts

Zdvihnite tienidlo: ako rozpoznať a prekonať strach z intimity

"Ja jemu - on mne" - známy príbeh? Určite sa vo vašom okolí nájde aspoň…

1 deň ago

Prvý kontakt so psychológom: čo je dôležité vedieť – odpovede na 6 najčastejších otázok

Túžbu navštíviť psychológa môže sprevádzať úzkosť. Bez ohľadu na to, či ste už niekedy mali…

3 dni ago

5 mýtov o introvertoch a extrovertoch

Na otázku, čím sa introverti líšia od extrovertov, väčšina ľudí bez váhania odpovie, že introverti…

4 dni ago

10 tipov, ktoré vám pomôžu vrátiť vášmu životu zmysel

Niektorým ľuďom stačí niečo tak jednoduché, ako je obľúbený koníček alebo vášeň, aby ich život…

5 dní ago

Ako sa odsúdite na večnú osamelosť: 10 faktorov

Ak snívate o tom, že nájdete svoju „druhú polovicu“, ale ste už mnoho rokov sami,…

6 dní ago

“Pozrite sa strachu do očí”: ako funguje expozičná terapia

Všetci sme niekedy úzkostliví a máme obavy. Žiaľ, pre niektorých ľudí sa chronická úzkosť stáva…

1 týždeň ago