Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit, že vám vaši priatelia volajú len vtedy, keď vás potrebujú – pomôcť s peniazmi, vypočuť, zabaviť, rozveseliť? Podporujú vás, keď to potrebujete? Ak neiniciujete komunikáciu, je „vo vzduchu“ ticho? A čo je najdôležitejšie, ste s týmto stavom spokojní?

OSOBNÉ SKÚSENOSTI

Maria, 37 rokov

Pred niekoľkými rokmi som radikálne prehodnotila svoje vzťahy s priateľmi. Prežívala som bolestný rozchod s partnerom a spoliehala som sa na podporu okolia – prinajmenšom na to, že mi priatelia zavolajú a napíšu, spýtajú sa, ako sa mám, a možno sa aj zastavia na návštevu s vínom a čokoládou. Ale nie. Nebol to ani jeden telefonát alebo esemeska.

Prekvapilo ma to a rozhodol som sa urobiť experiment: sám sa neozvať a zistiť, či si niekto všimne moje „zmiznutie“. Predtým som vždy inicioval komunikáciu: volal som, písal som vo všeobecných chatoch, pozýval som ich niekam, rezervoval som nám stoly. Tu som však začal čakať.

Čakal som týždeň, mesiac, dva, tri… Ticho. Pravda, pár priateľov zavolalo pracovne, ale to bolo všetko.

Povedať, že to bolo bolestivé, je slabé slovo. Toto zistenie ma šokovalo ešte viac ako rozchod s partnerom. Ukázalo sa, že som vynaložila roky úsilia a času na to, aby som si udržala ľudí, ktorí ma nechceli.

Snažila som sa vyhovieť iným, zapadnúť, pretože som sa príliš bála byť sama. A úprimne, keď som si to uvedomila a nakoniec to prekonala, cítila som sa oveľa slobodnejšia. Chodila som na terapiu a naučila som sa dávať si všetky veci, na ktoré som roky čakala od druhých. To je však už iný príbeh.

AKO SI UVEDOMIŤ, ŽE PRIATEĽSTVO SA STALO JEDNOSTRANNÝM

Skúsenosti, ako je Máriina, môžu poskytnúť veľa bolestných, ale dôležitých poznatkov. Núti nás zamyslieť sa nad požiadavkami, ktoré kladieme na svojich priateľov, a nad úlohou, ktorú vo vzťahu s nimi zohrávame. Môže sa stať, že sme z tohto konkrétneho priateľstva „vyrástli“ bez toho, aby sme si to sami všimli. Alebo že dynamika vzťahu s týmito ľuďmi nám už nevyhovuje. Tu je deväť znakov, ktoré vám pomôžu uistiť sa o tom.

  • Priateľ vás často potláča, znevažuje a prejavuje známky mikroagresie – hoci možno implicitne.
  • Komunikuje s vami len vtedy, keď sa mu to hodí.
  • Priateľ vás neustále zapája do toho, čo sa deje v jeho živote, zhadzuje na vás priveľa detailov a negatívnych emócií.
  • Pravidelne vás sklamáva a ruší stretnutia.
  • Komunikácia s touto osobou poškodzuje vašu sebaúctu.
  • Priateľ je emocionálne nedostupný a nepodporuje vás.
  • Keď hovoríte o tom, čo vás vo vzťahu trápi, ukáže sa, že priateľ nie je ochotný na tom pracovať.
  • Po každom stretnutí s ním alebo s ňou sa cítite zničení.
  • Pravidelne hráte úlohu poradcu, opatrovateľa alebo banky, ale váš priateľ nerobí to isté pre vás.

ČI BY SA PRIATEĽSTVÁ MALI ZACHOVAŤ ZA KAŽDÚ CENU

Rastieme, meníme sa a zaslúžime si byť s ľuďmi, ktorí nás milujú, oceňujú a prijímajú. Preto sa oplatí vyberať si a odmietnuť vzťahy, v ktorých „strácame“ sami seba. Byť priateľom vďačný za všetko, čo sme spolu zažili, za lekcie, ktoré nám dali, ale v prípade potreby ich nechať odísť.

A tiež je dôležité pochopiť, čo od priateľstva očakávame, a usilovať sa o to. Vyhľadávať ľudí, s ktorými sa môžete porozprávať o čomkoľvek, byť úprimní až do konca a nebáť sa ukázať svoju pravú tvár.

Ľudí stretávame v rôznych fázach a obdobiach nášho života – aj vtedy, keď nie sme celkom v pohode a nedokážeme si stanoviť osobné hranice. Nie je prekvapujúce, že keď sa to stane, vzťahy s nimi sa neukážu ako úplne zdravé. Dá sa však na nich pracovať a malo by sa na nich pracovať – samozrejme, ak je na to druhá osoba pripravená.

Ak priateľ nie je spokojný s tým, že vám už „nevyhovuje“ – nuž, možno je čas rozísť sa s ním.

Nájdite si čas na zamyslenie sa nad vzťahom s vašimi priateľmi. Sú všetci investovaní do vášho priateľstva, majú snahu udržiavať kontakt? Neexistujú vzťahy, v ktorých by ste všetko „ťahali“ na svojich pleciach?

Ak sú pre vás vzťahy s týmito ľuďmi stále dôležité, nebojte sa iniciovať úprimný rozhovor. Podeľte sa o to, čo vás trápi: ak ste svojmu priateľovi drahí, vypočuje vás a pokúsi sa niečo zmeniť. Áno, môže to byť bolestivé a nepríjemné, keď dostanete takúto spätnú väzbu, ale z dlhodobého hľadiska to posunie vaše priateľstvo na vyššiu úroveň.

Vzťahy, vrátane vzťahov s priateľmi, môžu byť zdrojom energie a radosti, alebo nás môžu zničiť. Preto je také dôležité starostlivo si vyberať prostredie. Naučte sa vyberať si tých, ktorí si vyberajú vás. Tých, ktorí dokážu nielen brať, ale aj dávať, nielen hovoriť, ale aj počúvať. Tých, ktorí vám nezávidia vaše úspechy, ale tiež sa snažia rásť. Takéto priateľstvo určite obstojí v skúške času.