Zdroj

Cholerik je určite temperament, ktorého je v zásade nemožné prehliadnuť. Rád presviedča ostatných, že má pravdu a miluje viesť skupiny ľudí. Zistite, aké má ďalšie vlastnosti alebo ako funguje cholerik v práci alebo vo vzťahu.

S cholerikom by malo byť predovšetkým spojené jedno slovo: nadvláda. Miluje moc a je vodcom doma, ako aj na spoločenských stretnutiach alebo v práci.

Cholerik sa stále snaží napĺňať svoje ciele a zároveň hľadá nové výšiny na dobývanie – lenivosť je pre neho výrazom, ktorý mu je určite cudzí. Cholerik rozhodne nemá rád stagnáciu. Najlepšie sa cíti, keď je jeho život v plnom prúde a neustále sa pred ním objavujú nové úlohy. Nebojí sa zmien ani výziev – ako človek hlboko presvedčený o svojej vlastnej hodnote, nemá obavy z toho, či zvládne nejaké náročné výzvy.

Cholerik: aké sú jeho vlastnosti?

Cholerik prináša veľa výhod v mnohých aspektoch života, ale v niektorých sa stáva dosť problematickým. Cholerik relatívne často najskôr hovorí a potom premýšľa.

To môže viesť k rôznym konfliktom a je to spôsobené tým, že ľudia s týmto temperamentom sú veľmi emotívni. Rôzne emócie prežívajú veľmi intenzívne a keď cholerik cíti hnev, môžu sa objaviť rôzne problémy.

Jednou z vlastností, ktorú možno považovať za chybu cholerika, je jeho impulzívnosť a tendencia hnevať sa. Človeka s týmto temperamentom nie je ťažké vyviesť z rovnováhy – stačí nesúhlasiť s jeho názormi alebo nekonať tak, ako by to očakával cholerik.

Počas záchvatu hnevu je nepravdepodobné, že by cholerik dokázal ovládať emócie, ktoré prežíva – môže povedať slová, ktoré neskôr oľutuje. Po upokojení nervov si cholerik zvyčajne uvedomí, že to rozhodne prehnal – je však ťažké počítať s jeho ospravedlnením.

Ďalšia črta cholerizmu je spojená s pocitom hrdosti a sebavedomia – prudkou reakciou na kritiku. Neznáša, keď sa mýli, a ťažko znáša neúspech.

Cholerik: ako to funguje v práci?

Šéfa, ktorý má tendenciu sa hnevať, je teoreticky ťažké považovať za dokonalého šéfa. Pravdou však je, že cholerik je pre manažérske pozície ako stvorený. Jeho postoj zvyčajne vzbudzuje u svojich nadriadených rešpekt a okrem toho dokáže prácu medzi členmi tímu perfektne rozdeliť tak, aby bol výsledný projekt takmer dokonale úspešný. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že cholerik nemá tendenciu prenášať svoje povinnosti na iných – áno, kladie veľké očakávania na svojich zamestnancov, ale zároveň od seba vyžaduje veľa a rozhodne sa nevyhýba jeho práci.

Ideálnym miestom pre prácu pre neho je miesto, kde bude neustále v kontakte s novými úlohami. Z tohto dôvodu bude cholerik dobrým manažérom v reklamnej agentúre, ale s najväčšou pravdepodobnosťou bude úspešne riadiť aktivity obchodného alebo marketingového oddelenia v spoločnosti.

Jednotvárna práca, spočívajúca v neustálom vykonávaní rovnakých úloh (napr. vyloženie tovaru alebo vkladanie údajov do tabuliek), cholerikom určite nebude vyhovovať. Monotónnosť rýchlo povedie k pocitu vyhorenia a frustrácie.