Sebavedomie je vlastnosť, s ktorou sa niektorí ľudia rodia. Ale nie každý, ale len tí šťastnejší. Je však celkom možné si túto vlastnosť v sebe vypestovať. Aspoň o tom je presvedčený jeden podnikateľský guru.

Samozrejme, nie každý dokáže prevziať zodpovednosť, hovoriť na verejnosti a viesť tím. Plachosť, skromnosť a opatrnosť sú u väčšiny z nás geneticky dané. “Takíto ľudia v dávnych dobách ľahšie prežívali a mohli svoje gény odovzdať viacerým potomkom,” píše biznis guru Becky Blalocková, autorka knihy Dare: An Honest Conversation About Confidence, Courage, and Careers for Women in Responsible Positions (Odvaha: Úprimný rozhovor o sebadôvere, odvahe a kariére pre ženy na zodpovedných pozíciách).

Našťastie, neistotu možno poraziť. A tu je to, čo vám s tým pomôže.

1. OVLÁDAJTE SVOJE MYŠLIENKY

Každý z nás má v priemere 65 000 myšlienok denne, ale 85 až 90 % z nich je negatívnych – strach a obavy. “Sú to varovné myšlienky, ktoré nás robia opatrnejšími,” vysvetľuje odborník. – A zdedili sme ich po našej jaskynnej minulosti. Dnes však tento mechanizmus prežitia pracuje proti nám, pretože nás núti sústrediť sa skôr na obavy než na nádeje alebo sny.”

Inými slovami, neuspejete, ak budete stále myslieť na to, “čo ak to nevyjde”.

Je dôležité naučiť sa ovládať negatívne myšlienky a obavy. “Musíte si uvedomiť, že sú to len úzkostné myšlienky. Nemusia sa nevyhnutne stať skutočnosťou,” hovorí Becky Blalocková.

2. VYTVORTE SI CIEĽ

Väčšina ľudí na otázku, čím sa chcú stať alebo čo chcú dosiahnuť, odpovie: “Neviem.” A to je všetko. To je nesprávny postoj. Vždy musíte vidieť, čo je na konci. Pre čo všetko robíte? O čo sa usilujete? Uvedomiť si to je kľúčom k úspechu.

3. ZAČNITE DEŇ S VĎAČNOSŤOU

Každé ráno je dobré pripomenúť si, koľko príležitostí nám život ponúka. “Mnohí ľudia na Zemi sú ochudobnení o tie najzákladnejšie veci,” hovorí Becky Blalock. – Ak začnete deň s vďačnosťou, udržíte sa v správnom rozpoložení až do večera.”

4. VYSTÚPTE ZO SVOJEJ KOMFORTNEJ ZÓNY

Tu je zábavný fakt o zóne komfortu: ak pravidelne urobíte krok mimo nej, rozšíri sa. Ak tak neurobíte, bude sa zmenšovať a čoskoro sa ocitnete uväznení vo svojej komfortnej zóne. Urobte všetko, čo je potrebné, aby ste sa z nej dostali.

Pravdepodobne ste už urobili niečo desivé a potom ste si uvedomili, že ste sa báli zbytočne

Becky Blalocková uvádza tento príklad: “Raz ma počas návštevy vojenskej základne požiadali, aby som skočila z padákovej veže. Rozhodla som sa to vyskúšať, ale keď mi nasadili padák, uvedomila som si, že nedokážem prekonať svoj strach. Armáde som povedal, že neskočím, pretože mám doma malé dieťa. Potom ma jeden z chlapcov jednoducho strčil dole. A som mu za to vďačný. Žiaľ, nie vždy sú nablízku ľudia, ktorí by nás postrčili, takže sa to musíme naučiť sami.”

5. PAMÄTAJTE SI: KOĽKO ĽUDÍ, TOĽKO NÁZOROV

Nech urobíte čokoľvek, vždy sa nájde niekto, kto vás bude kritizovať a nadávať vám. Jediný človek, ktorý nepočuje kritiku, je ten, kto nič nerobí. Nie každý však stojí za to, aby ste ho počúvali.

6. BUĎTE PRIPRAVENÍ NA NEÚSPECH

“Sebavedomie nám neničí neúspech, ale neschopnosť postaviť sa po ňom na nohy,” hovorí odborník. Vyvodzujte z neúspechu závery a skúste to znova.

7. NÁJDITE SI MENTORA

Nech sa pustíte do čohokoľvek, je pravdepodobné, že to už pred vami urobili iní a môžu vám ponúknuť užitočné rady alebo byť vzorom. Nájdite si takýchto ľudí a učte sa z ich skúseností.

8. MÚDRO SI VYBERAJTE PROSTREDIE

Známe príslovie hovorí: “Váš svetonázor je aritmetickým priemerom svetonázorov piatich ľudí, s ktorými denne prichádzate do styku.

Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás podporujú

“Keď som odišiel z práce a začal písať knihy, niektorí ľudia boli prekvapení a predpovedali, že ich nikto nebude čítať. Samozrejme, našli sa aj takí, ktorí mi verili. Snažila som sa s nimi stretávať častejšie,” delí sa o svoje skúsenosti autorka knihy.

9. ROBTE SI DOMÁCE ÚLOHY

Takmer v každej situácii vám správna príprava pomôže získať väčšiu sebadôveru. Čaká vás verejné vystúpenie? Niekoľkokrát si doma nacvičte svoj prejav. Nahrajte si ho na diktafón a vypočujte si ho. Čaká vás zajtra dôležité stretnutie? Vyhľadajte a preštudujte si všetky dostupné informácie o jej účastníkoch. Ak ste pripravení, viete, čo môžete očakávať. A to vám dodá sebadôveru.

10. DOPRAJTE SI DOSTATOK ODPOČINKU A POHYBU

Výskum potvrdzuje, že dobrý spánok, cvičenie a správna výživa majú významný vplyv na náladu a produktivitu. “Mierne cvičenie trikrát týždenne po dobu 20 minút okysličuje mozgové bunky a pomáha predchádzať depresii,” píše Becky Blalock.

11. DÝCHAJTE

Hlboké, pomalé nádychy a výdychy môžu pomôcť pri úzkosti, hneve a únave. Okrem toho si kontrolou dýchania uvedomíme, že dokážeme ovládať aj svoje telo, takže si viac veríme vo svoje schopnosti.

12. BYŤ PRIPRAVENÝ PREDSTIERAŤ

Môžete mať obavy, niečo nevedieť alebo si nie ste istí svojím rozhodnutím, ale navonok by to nemalo byť zjavné. Naučte sa tváriť profesionálne.

13. NEVÁHAJTE POŽIADAŤ O POMOC

“Nepredpokladajte, že ľudia vedia, čo potrebujete,” píše podnikateľský guru. – Nečakajte, kým vám ponúknu pomoc. Takto len strácate čas. Požiadajte a nebudete odmietnutí. Ľuďom lichotí, keď ich niekto požiada o radu a podporu”. A vy budete mať imidž múdreho človeka, ktorý vie pracovať v tíme a na ktorého sa môžete obrátiť o pomoc.

Lucy Sheridanová “Nie je to ako ľudia. Ako sa prestať porovnávať s ostatnými a získať sebadôveru”

Ako prestať stotožňovať úspech niekoho iného s vlastným neúspechom? Prečo sa porovnávanie sa s inými často mení na závisť? Ako sa prestať zmietať medzi sebakritikou a nevraživosťou voči iným?

Na tieto a ďalšie otázky odpovedá vo svojej knihe Lucy Sheridanová, trénerka závisti. Účinné a jednoduché cvičenia odhalia príčiny vašej neistoty, zmiernia frustráciu a naučia vás žiť úprimne a nezávisle, bez toho, aby ste sa pozerali na iných ľudí.