Aj na vás po obede prichádza neskutočná únava? Na mňa prichádza pravidelne. Nepomáha prechádzka, ani ďalšia káva. Oči sa vám zatvárajú sami od seba. Nič sa vám nechce. Hodila by sa siesta. To, čo je v južanských krajinách bežné, u nás sa považuje za neslýchanú vec. Siesta pomaly patrí do slovníku zakázaných slov. Pritom “hodiť si šlofíka”, má svoje výhody. Pár minút zdriemnutia vás dokáže dať dokopy viac než ďalší kofeínový nápoj.
Pracujem z domu. Aby bola práca čo najefektívnejšia, používam časovač. Pomáha mi robiť to, čo mám a nestrácať čas surfovaním na internete či prezeraním obsahu na sociálnych sieťach. Na obed si urobím polhodinovú prestávku, po nej idem vyvenčiť psa a následne si ľahnem na 15 až 20 minút. „Ty spíš?“ spýtala sa ma raz známa, ktorá ma „prichytila pri čine.“ Volala mi a počula, že mám akýsi rozospatý hlas. Vypočula som si, ako sa mám, keď si môžem dovoliť tak nezmyselne plytvať časom. Že ona si to nemôže dovoliť. Robí tiež z domu.
Aby som nemala výčitky svedomia, rozhodla som sa téme siesty venovať analyticky. Rozhodla som sa týždeň si nezdriemnuť. Výsledok? Nižšia pracovná efektivita, vyššia miera prokrastinácie a zvýšený počet vypitých káv. Žiadna sláva. Poďme sa teda spoločne pozrieť na výhody popoludňajšieho zdriemnutia, ktoré potvrdzujú viaceré štúdie:
Zdriemnutie nie je výhodné pre všetkých. Poznám ľudí vo svojom okolí, ktorým by aj krátke zdriemnutie počas dňa nabúralo spánkový cyklus. Medzi nevýhody zdriemnutia môže patriť:
Aby ste mali čo najlepší úžitok z popoludňajšieho zdriemnutia, skúste sa držať nasledovných rád.
Aké máte skúsenosti so zdriemnutím? Doprajte si šlofíka? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch pod článkom!
Konštruktívna kritika nie je pre rozvoj o nič menej cenná ako pochvala a uznanie. Lenže…
Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…