Určite každý aspoň raz v živote pocítil nepríjemný jav, keď mu pri zaspávaní prudko šklblo v ruke alebo inej časti tela. V tomto prípade môže byť kŕč taký silný, že je človek nútený sa zobudiť. Zistime, prečo nám v spánku šklbe a či je to nebezpečné.

PREČO SA ČLOVEK V SPÁNKU TRASIE

Mimovoľné chvenie tela pri zaspávaní alebo prebúdzaní sú spánkové myoklónie, ktoré patria do skupiny parasomnií. Spravidla sú charakteristické pre všetkých ľudí bez ohľadu na pohlavie a vek a sú spôsobené špecifikami nervového systému. Ak sa takéto chvenie objavuje epizodicky a človeku neprekáža, nie je nebezpečné.

Zvyčajne sa myoklonie vyskytujú v momente zaspávania alebo prebúdzania – keď si človek ešte viac alebo menej uvedomuje realitu a pocity v tele. Nervový systém v tomto momente naďalej ovláda svalstvo, ale niekedy vysiela do svalov stimulačné impulzy, ktoré spôsobujú chvenie. Nohy, ruky alebo celé telo sa tak môžu v spánku mimovoľne „trhnúť“.

PRÍČINY SPÁNKOVEJ MYOKLONIE

Somnológovia sa domnievajú, že pomocou mimovoľných kŕčov telo „testuje“ svoju vitalitu. Faktom je, že náš mozog vníma ponor do spánku ako nebezpečenstvo, pretože telo sa dostáva do nehybného stavu, a začne vysielať kontrakčné signály do svalov.

Mimochodom, to vysvetľuje nepríjemný pocit pri zaspávaní, keď cítime mäkký let a potom – prudký pád do priepasti. Niekedy mozog dokonca robí takéto javy súčasťou sna, aby si vysvetlil, prečo sa telo v spánku šklbe.

ČI JE TRHANIE V SPÁNKU NEBEZPEČNÉ

Ako sme uviedli vyššie, ak sa mimovoľné zášklby nevyskytujú pravidelne a neobťažujú vás, sú bezpečné. Ak však tento jav pozorujete pravidelne, oplatí sa navštíviť lekára – môže to znamenať vážnu poruchu spánku:

Spánkové apnoe

Syndróm, pri ktorom sa počas spánku uvoľňujú svaly úst a hltana, čo spôsobuje prudké zníženie hĺbky dýchania.

Spánková epilepsia

Ochorenie nervového systému, ktoré sa prejavuje epileptickými záchvatmi v spánku.

Skleróza multiplex

Ochorenie nervového systému, ktoré postihuje myelínovú pošvu nervových vlákien, ktorá je zodpovedná za prenos nervových impulzov.

Ďalšie problémy

Okrem toho periodický úzkosť v spánku často signalizuje niektoré problémy v tele:

  • Nedostatok horčíka a draslíka
  • nadmerný stres
  • Psychické poruchy spojené s úzkosťou
  • Nadmerné vzrušenie
  • Vedľajšie účinky liekov
  • Nikotín, alkohol alebo drogy

PREVENCIA SPÁNKOVEJ MYOKLONIE

Aj keď vo väčšine prípadov nie sú nočné pohyby strachu nebezpečné, môžu spôsobiť nepríjemné pocity a narušiť spánkové fázy. Tu sú uvedené somnohy na zníženie spánkovej myoklónie:

1. Dodržiavajte rutinný režim

Snažte sa ukladať a vstávať v rovnakom čase. Takto si telo zvykne na režim a mozog prestane vidieť nebezpečenstvo pri zaspávaní.

2. Postarajte sa o svoje pohodlie

Vytvorte atmosféru na spanie. Snažte sa, aby bola miestnosť tichá, tmavá a s teplotou, ktorá je pre vás príjemná. Ak je to možné, používajte ortopedické vankúše a matrace.

3. Obmedzte stimulanty

Kofeín, nikotín a alkohol môžu zhoršiť myoklonus. Pokúste sa znížiť ich príjem, najmä niekoľko hodín pred spaním.

4. Kontrolujte stres a nadmernú námahu

Skúste do svojho denného režimu zaviesť relaxačné praktiky: meditáciu, arteterapiu, jogu. Okrem toho sa snažte nezaťažovať svoje telo a mozog príliš veľkou aktivitou pred spaním.

5. Cvičenie

Pravidelná fyzická aktivita pomôže vášmu telu dostatočne sa unaviť a zlepší kvalitu vášho spánku.