Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si na nič nepamätá. Spolu so somnológom skúmame, prečo ľudia hovoria zo spánku a či je tento jav nebezpečný.

Čo je to snívanie

Námesačnosť alebo somniloquy je jav, pri ktorom človek hovorí počas spánku bez toho, aby si to uvedomoval. Tento proces sa zvyčajne vyskytuje počas rôznych fáz spánku a je sprevádzaný nesúvislým šepotom alebo hlasnou rečou.

„Aj keď sa zdá logické, že rozprávanie v spánku by sa malo vyskytovať počas fázy snívania (REM spánok), predsa len sa častejšie vyskytuje vo fáze spánku s pomalými vlnami. Faktom je, že počas spánku v stave snívania sú naše svaly veľmi uvoľnené a nemôžeme hovoriť,“ vysvetľuje doktorka Irina Zavalko, neurologička-somnologička.

V momente spánku je osoba v bezvedomí, takže si neuvedomuje, že hovorí, a po prebudení si to nepamätá.
Zvyčajne je reč v snovom rozprávaní bezvýznamná a je súborom slov a zvukov, hoci spiaci môže hovoriť o udalosti, ktorú zažil v predchádzajúci deň, o prečítanej knihe alebo dokonca o sne, ktorý sa práve odohráva.

„Často sú slová nezrozumiteľné a spiaci s vami v skutočnosti nevedie skutočný dialóg,“ hovorí Irina Zavalko. – Hoci ak mu položíte otázku alebo na niečo odpoviete, môžete mať pocit, že s vami údajne vedie dialóg. V skutočnosti však odpovede nebudú vždy súvisieť s vašimi otázkami alebo opisovať skutočné udalosti“.

Najčastejšie sa somnilokvia vyskytuje u detí, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých: zároveň môže ísť o jednorazové alebo pravidelné príhody. Somniloquy spravidla súvisí so zvýšenou únavou alebo stresom a neprináša žiadne nebezpečenstvo pre organizmus.

PRÍČINY SOMNILOQUIE

Tu sú uvedené najčastejšie príčiny, prečo človek hovorí zo spánku:

  • Niektoré fázy spánku. Somniloquy sa môže vyskytovať v rôznych fázach spánku. Často sa vyskytuje počas fázy pomalých vĺn spánku alebo počas obdobia snívania. Mozog je v týchto obdobiach zvyčajne menej aktívny, ale niektoré oblasti zodpovedné za reč sa môžu „zapnúť“.
  • Stres a nadmerná úzkosť. Psycho-emocionálny stav človeka sa môže odrážať v jeho spánku. Spáč teda do určitej miery spracováva emócie prežívané počas dňa a vyjadruje ich prostredníctvom rozhovoru.
  • Silná únava. Fyzická a psychická únava môže ovplyvniť kvalitu spánku a zvýšiť pravdepodobnosť rôznych porúch.
  • Genetické predispozície. Schopnosť rozprávať zo spánku môže byť dedičná. Ak sa napríklad v rodine vyskytlo somniloquy, je pravdepodobnejšie, že ho budete mať.
  • Závislosti a lieky. Závislosť na alkohole alebo nikotíne, ako aj užívanie liekov môže spôsobiť rôzne poruchy spánku a byť príčinou somniloquie.

ČO ROBIŤ, AK ČLOVEK HOVORÍ ZO SPÁNKU

Somniloquy sa nepripisuje poruchám spánku a nepovažuje sa za zdraviu nebezpečné, preto si nevyžaduje liečbu. Aby ste predišli jej vzniku, môžete použiť preventívne opatrenia pri parasomniách:

  • Menej stresu. Snažte sa zo svojej rutiny čo najviac odstrániť faktory, ktoré vo vás vyvolávajú pocit úzkosti alebo apatie. Do svojho rozvrhu pritom zaraďte relaxačné techniky, ako sú meditácia, joga a dýchacie cvičenia.
  • Vytvorte si spánkový režim. Snažte sa vstávať a chodiť spať v rovnakom čase. Jasná rutina dodáva vášmu telu pocit istoty a správne organizuje spánkové cykly.
  • Vytvorte si príjemné prostredie na spanie. Dbajte na to, aby bola miestnosť svieža a tichá. Mali by ste tiež uprednostňovať ortopedické matrace a vankúše.
    Obmedzte stimulanty. Pokúste sa znížiť príjem kofeínu a iných energetických nápojov počas dňa: nájdite neškodné alternatívy.
  • Neprejedajte sa. Prejedanie sa môže viesť k úzkosti a poruchám spánku. Zjedenie ľahkej večere 2-3 hodiny pred spaním umožní vášmu telu pripraviť sa na odpočinok.

„Rozprávanie počas spánku nie je nič hrozné,“ hovorí Irina Zavalko. – Škodiť môže len vtedy, ak človek „žvanil“ a povedal niečo, čo by nemal vedieť človek, ktorý spí vedľa. Z hľadiska medicíny je tento stav úplne neškodný, ak nie je sprevádzaný žiadnymi inými činnosťami. Ak však človek okrem rozprávania začne aj námesačne: sedí, hýbe rukami, chodí po byte – to už je parasomnia, teda námesačnosť.