Nespavosť je veľmi vážny problém. Poruchy spánku sú problémom, ktorý ovplyvňuje celé ľudské fungovanie. Spánok je plytký, prerušovaný a príliš krátky na to, aby si človek oddýchol. S tým sa spája aj narastajúce psychické napätie a narastajúci stres. To všetko môže viesť k veľmi vážnym zdravotným problémom. Čo by ste mali vedieť o nespavosti? Pokračujte v čítaní!
V minulosti sa nespavosť spájala najmä so staršími ľuďmi. Súviselo to s nižšou potrebou spánku či prirodzenými zmenami, ktoré prebiehajú v ľudskom tele v starobe. Problémy so spánkom však dnes hlási čoraz viac mladších ľudí.
Nespavosť prenasleduje ľudstvo po stáročia. V dnešnom svete je to však čoraz vážnejší problém. Životné tempo sa zmenilo, ľudia teraz žijú vo väčšom strese a zhone, čo má negatívny vplyv na ich prirodzený a biologický rytmus spánku.
Pod vplyvom čoraz častejšie diagnostikovanej nespavosti došlo aj k zmenám v jej chápaní. Dnes sa už nespavosť nelieči len ako problém spojený s inými chorobami. Považuje sa za samostatnú chorobnú jednotku. Existujú dokonca špecializované centrá, kde sa kladie dôraz práve na liečbu všetkých druhov porúch spánku.
Poruchy spánku sa delia na tie, ktoré majú niečo spoločné so somatickými ochoreniami alebo ochoreniami nervového systému. Američania zas rozdeľujú nespavosť na primárnu a sekundárnu. Najlepšie je však kategorizovať nespavosť ako jej trvanie ako kritérium. Z tohto pohľadu môžete mať do činenia s nespavosťou:
V prvých dvoch prípadoch je nespavosť najčastejšie spojená so zmenami životného štýlu alebo je reakciou organizmu na vysokú mieru stresu. Môže to byť spôsobené zmenou časového pásma v dôsledku cestovania, sťahovania, problémov v práci, problémov v škole alebo doma. Stáva sa aj to, že krátkodobá nespavosť je spojená s nejakým somatickým ochorením – napríklad rôznymi druhmi infekcií alebo bolesťami, ktoré vám bránia zaspať.
Ak však nespavosť trvá dlhšie ako štyri týždne, čo znamená, že prejde do chronickej nespavosti, problém sa stáva oveľa komplexnejším. Takáto nespavosť môže byť spojená s veľmi vážnymi somatickými ochoreniami – neurologickými ochoreniami, ochoreniami pohybového ústrojenstva, depresiami, úzkostnými poruchami, chronickými bolestivými stavmi a mnohými ďalšími. V prípade primárnej nespavosti môžu byť jej príčiny tiež mimoriadne ťažké diagnostikovať.
Pri liečbe nespavosti prináša najlepšie výsledky kognitívno-behaviorálna terapia. Je to najznámejšia liečba primárnej nespavosti. Táto terapia je veľmi dôležitá, pretože pacienti s chronickou nespavosťou majú tendenciu pristupovať k problematike spánku tak, že namiesto toho, aby si pomáhali, problém len udržiavajú. Čo môže spôsobiť, že nespavosť bude trvalá?
To všetko znamená, že nespavosť vôbec nezmizne a časom sa stáva čoraz vážnejším problémom. Kognitívno behaviorálna terapia vám umožňuje zmeniť váš prístup k tejto problematike. Najdôležitejšie faktory v tomto prístupe sú:
Počas psychoterapie sa človek učí aj rôzne druhy relaxačných techník, ktoré majú pomôcť dosiahnuť primeranú kvalitu spánku.
Farmakoterapia sa využíva aj pri liečbe nespavosti. Hypnotiká vám môže predpísať lekár na predpis, v lekárňach a obchodoch nájdete aj voľnopredajné bylinné lieky. Medikamentózna liečba vám môže pomôcť zaspať, ale nevyrieši príčiny nespavosti, bude bojovať iba s príznakmi. Ak sa používa príliš dlho a bez lekárskeho dozoru, môže to zhoršiť stav spánku a ešte viac zhoršiť problém s nespavosťou preto by sa liečba liekmi nemala používať namiesto psychoterapie.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…