Na chrbte, na bruchu, v polohe plodu alebo hviezdice… Naše obľúbené spánkové polohy môžu vypovedať o našich emóciách: úzkosti alebo pokoji, hneve alebo radosti. Požiadali sme odborníka na reč tela, aby tieto správy rozlúštil.
“Poloha, v ktorej spíte, je pre odborníka zaujímavým materiálom,” vysvetľuje Olga Chiesko. – Zatiaľ čo cez deň dokážeme kontrolovať reč svojho tela a vyhýbať sa určitým gestám alebo pohybom – indikátorom emócií, v noci zaujímame tú či onú polohu nevedome. Mnohí ľudia sa domnievajú, že obľúbená poloha počas spánku sa spája s určitou povahovou črtou človeka a môže dokonca predpovedať jeho osud. Je to však mylná predstava. Skôr odráža pocity, ktoré má človek počas zaspávania. V noci tak naše telo a myseľ pokračujú v dialógu začatom večer.”
Čo sa nám teda naše telo snaží povedať?
Názov tejto polohy dokonale vystihuje polohu tela počas spánku: na boku, so zaobleným chrbtom, rukami pokrčenými v lakťoch a nohami v kolenách a pritiahnutými k bruchu. Podľa výskumníka spánku, britského profesora Chrisa Idzikowského, v tejto polohe spí väčšina ľudí. Mnohí sa domnievajú, že táto poloha je signálom, že potrebujeme ochranu, že sa snažíme vrátiť do detstva.
Názor odborníka
Poloha plodu je pre ľudí najznámejšia a najpohodlnejšia, pretože v tejto polohe sa nachádzame v maternici. Netreba v nej hľadať skrytý význam. Táto poloha naznačuje, že sa chcete len upokojiť a uvoľniť. Možno vás niečo trápi alebo sa cítite nepríjemne.
Nie je to najprirodzenejšia ani najbežnejšia poloha. Ruky máte roztiahnuté vo švíkoch a pritlačené k telu, chrbát je napätý a rovný, akoby ste sa tiesnili v úzkom priestore alebo spali medzi dvoma ľuďmi.
Názor odborníka
Táto nie práve najpohodlnejšia poloha naznačuje, že človeka neopúšťajú starosti a nedokončené záležitosti. Akoby bol pripravený kedykoľvek vyskočiť a začať konať. Možno sa obáva dôležitých vecí, ktoré ho ráno čakajú. O úplnom odpočinku a relaxácii v tejto polohe nemôže byť ani reči.
Vaše ramená sú zhrbené, chrbtica je napätá, hlava je otočená na stranu, dýchanie a krvný obeh sú sťažené. Lekári tvrdia, že spánok na bruchu je mimoriadne nezdravý. Kozmetológovia dodávajú, že táto poloha vedie k vzniku predčasných vrások, pretože pokožka tváre sa “krčí” v dôsledku kontaktu s vankúšom, porušuje procesy mikrocirkulácie, navyše ju celú noc napádajú roztoče a iné mikroorganizmy obývajúce vankúš.
Názor odborníka
Táto poloha je indikátorom extrémnej únavy. Otočení chrbtom k okolitému svetu sa snažíme skôr zaspať, sústrediť sa na odpočinok a podvedome chceme chrániť svoj spánok pred vonkajšou agresiou.
Niekedy je však dôvod, ktorý nás núti zvoliť si túto polohu, celkom zrejmý – napríklad nám v spánku bráni svetlo alebo niektoré zvuky.
Tiež často zaspávame s tvárou vo vankúši nie doma, pretože sa v novom prostredí necítime dostatočne komfortne, a tak sa snažíme abstrahovať. Táto poloha nie je pre telo dobrá, ale mnohí ľudia tvrdia, že je to jediný spôsob, ako zaspať rýchlejšie a pokojnejšie.
Či už ležíte na bruchu, na boku alebo na chrbte, venujte pozornosť tomu, kde sa nachádzajú vaše ruky. Ak si v spánku objímate vankúš alebo sa dotýkate brucha, je to dôležitý signál tela.
Názor odborníka
Dotýkanie sa predmetov nám niekedy pomáha upokojiť sa. Niekto krúti perom počas stretnutia alebo sa hrá s kľúčmi od auta, osloví neznámeho človeka s prosbou. Dotyk vankúša alebo žalúdka je tiež akýmsi “uspávadlom”. Je to tiež spôsob, ako telo signalizuje potrebu fyzického kontaktu.
Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…