Krízová intervencia je špecializovaná pomoc osobám, ktoré sa nachádzajú v ťažkej situácii a nedokážu ju zvládnuť. Aké sú vlastnosti krízovej intervencie? Ako to prebieha a ako dlho to trvá?
Krízová intervencia je charakterizovaná zameraním sa na konkrétny problém, ktorý je potrebné čo najrýchlejšie vyriešiť. Je to forma pomoci v oblasti duševného zdravia, ktorá presahuje psychológiu a psychoterapiu.
Medzi hlavné ciele patrí v prvom rade zmiernenie symptómov vyskytujúcich sa u zraneného pacienta, ktoré boli spôsobené neprirodzenými podmienkami.
Navyše, po stretnutiach krízovej intervencie je pacient schopný normálne fungovať v prostredí. S problémami sa dokáže vyrovnať sám, tak ako to bolo pred krízou. Vďaka intervencii je možné zabrániť chronickému psychosociálnemu zlyhaniu.
Krízová intervencia je určená deťom a mladistvým, ako aj dospelým, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii. Medzi takéto traumatické udalosti patrí :
Krízový intervent je osoba, ktorá poskytuje pomoc zranenému pacientovi. Nemusí byť skúseným psychiatrom, psychológom ani lekárom. Môže to byť hasič, policajt, záchranár alebo osoba, ktorá nie je nijako spojená s odbornou lekárskou pomocou.
Hlavnými charakteristickými znakmi krízového interventa je zodpovednosť, konkrétnosť a skutočná pomoc zranenej osobe. Veľký význam má aj osobnosť intervenujúceho, pretože má vzbudiť dôveru pacienta v krízovej situácii.
Úlohy krízového interventa zahŕňajú:
Krízová intervencia je rozdelená do šiestich rovnako dôležitých fáz:
Krízová intervencia – ako dlho trvá?
Krízová intervencia zahŕňa sériu individuálnych stretnutí medzi zranenou osobou a intervenujúcim. Terapia sa zvyčajne vykonáva v 10 až 20 sedeniach. Jednotlivé stretnutia trvajú asi 50 minút, ako v prípade štandardného terapeutického sedenia. Dôvody intervencie sa určujú počas prvých dvoch alebo troch stretnutí.
Pri ďalších návštevách sa prediskutuje plán a pokus o jeho implementáciu, aby sa pacient mohol vrátiť k svojim každodenným aktivitám.
O tom, kedy sa oplatí psychiatrická konzultácia sme písali tu.
Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…
Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…
Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…
V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…
Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…
Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…