Rozvod rodičov je dnes jednou z najväčších príčin vážnych psychických problémov detí. Pre deti všetkých vekových kategórií je to stres, smútok a pocit neistoty. Rodičia by preto mali urobiť všetko pre to, aby následky rozvodu boli čo najmenej bolestivé.
Rodičia si musia uvedomiť, že rozvod ohrozuje existenciu dieťaťa, stabilitu a to, čo bývalo v živote isté, zrazu zmizne. Často si však deti nevšimnú, čo sa medzi ich blízkymi deje, a okrem toho veria napriek všetkému v rýchly a pozitívny koniec. Informácie o rozchode a rozvode sú pre deti takmer vždy prekvapením, takže prvou emocionálnou reakciou býva panika, strach alebo úzkosť.
Pre väčšinu rodičov je veľmi ťažké povedať svojim deťom o rozvode. Najlepšie je pripraviť sa na tento rozhovor vopred, starostlivo si ho naplánovať, pokúsiť sa predvídať zložité otázky a včas sa naučiť, ako sa vysporiadať s vlastným strachom.
Koľko informácií môžete poskytnúť svojim deťom? Závisí to od veku a vyspelosti dieťaťa. Vo všeobecnosti platí, že mladšie deti nepotrebujú poznať detaily a je lepšie jednoduché vysvetlenie, kým staršie deti môžu potrebovať viac informácií.
Ako to spraviť?
Deti, aj keď hlboko vo svojom srdci vedia, že to nie je pravda, sa často cítia opustené a odmietnuté tým z rodičov, ktorý odíde. U mladších detí je väčšia pravdepodobnosť, že zažijú tieto pocity ako u starších detí.
Tento pocit opustenia môže byť značne znížený, ak sa odchádzajúci rodič často stýka s dieťaťom počas prvého obdobia odlúčenia. Samotné telefonáty nepomôžu – na prekonanie pocitu opustenosti potrebuje dieťa skutočnú fyzickú prítomnosť mamy a otca.
Skôr či neskôr príde do popredia pocit úplnej osamelosti a izolácie. Niektoré deti sú prekvapené, keď zistia, že prvýkrát v živote cítia hlboký smútok. Aké sú jej príznaky?
Často sú to bolesti žalúdka a tlak na hrudníku, nezáujem o záľuby, zanedbávanie milovaných domácich miláčikov, stretávanie sa s priateľmi, problémy s jedením a nakoniec depresia. Nechajte dieťa plakať, nepresviedčajte ho, aby potláčalo svoje city. Pamätajte, že plač má zásadnú fyziologickú funkciu pri prekonávaní smútku a depresie.
Čas, za ktorý sa situácia vylieči, závisí od viacerých faktorov: od povahy, veku a osobnosti detí a od toho, ako rodič rieši vznikajúce problémy. Snažte sa nenechať pohltiť len svojimi pocitmi.
Je pochopiteľné, že v ťažkých časoch odlúčenia a rozvodu je veľmi ľahké byť necitlivý k pocitom vlastných detí. Napriek tomu si na ne nájdite viac času. Vaša trpezlivosť a pokoj v duši môžu minimalizovať napätie, ktoré deti cítia, a môžu im pomôcť vyrovnať sa s novými okolnosťami. Ak vás to trápi, požiadajte o pomoc, navštívte odborníka.
Postarajte sa o stabilnú situáciu doma. Ak je to možné, nechajte deti v dome, kde bývali, nechajte ich chodiť do rovnakej školy, zapájajte sa do aktivít, ktoré robili doteraz. Čím menej zmien, tým lepšie. Dodržiavaním denného režimu a stability pripomínate, že deti sa na vás a vašu starostlivosť môžu vždy spoľahnúť.
Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…
Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…
Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…
V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…
Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…
Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…