V rukách skúseného manipulátora je vina skvelým nástrojom.
Pocit viny je prirodzená ľudská emócia, ktorá vzniká, keď mentálne hodnotíme svoje správanie. Za normálnych okolností nás vedie k zmene k lepšiemu, ale ak ju prežívame neustále, môžeme sa ňou „otráviť“. Inými slovami, chronická vina nevedie k osobnostnému rastu, ale k nestabilnému psychickému stavu, úzkosti, depresii a dokonca k zníženiu aktivity imunitného systému, a tým k fyzickým ochoreniam.
Pre tých, ktorí na dosiahnutie svojich cieľov neustále využívajú manipuláciu, je človek s chronickým pocitom viny skutočným úlovkom, pretože je mimoriadne ľahké získať nad ním úplnú kontrolu. Skúsení manipulátori túto slabinu okamžite rozpoznajú a prostredníctvom citového vydierania ju využívajú vo svoj prospech.
Aby ste sa ochránili, musíte vedieť rozpoznať príznaky manipulácie pocitom viny. Tu sú tie najčastejšie.
1. MANIPULÁTOR SA NEUSTÁLE VYKRESĽUJE AKO VAŠA OBEŤ
Neustále sa prezentuje ako chudobný a nešťastný a presviedča vás, že príčinou jeho utrpenia ste vy. Preto musíte kompenzovať svoje zlé správanie tým, že budete hrať podľa jeho pravidiel a robiť to, čo chce, aby ste robili.
2. MANIPULÁTOR VÁM NEUSTÁLE PRIPOMÍNA SVOJU NADRADENOSŤ
Vždy má celý zoznam láskavostí, ktoré pre vás údajne urobil, a vy ste „bezcenný človek, ktorý sám nič nedokáže a mal by vám byť do konca života vďačný“. Pravidelné pripomínanie typu „Spomeň si, kto sa o teba postaral…“ alebo „Čo by sa ti stalo, keby nebolo mňa…“ má za cieľ znížiť vaše sebavedomie, udržať správnu mieru pocitu viny a udržať vás v poslušnosti.
3. MANIPULÁTOR PRAVIDELNE NAZNAČUJE, ŽE MU NIEČO DLHUJETE
Takýto človek nikdy nerobí nič zadarmo. Ak vám sám ponúka pomoc, je to len spôsob, ako vás zavesiť na klinec – skôr či neskôr bude požadovať, aby ste za túto pomoc tak či onak zaplatili.