Spomeňte si, čo ste si povedali, keď ste naposledy urobili nejakú osudovú chybu? S najväčšou pravdepodobnosťou niečo v štýle: „Aký si idiot“, „Si hlúpy“, „Čo si si vôbec myslel?“, „S tebou je to vždy také“. Ak vám tieto hrubé, zraňujúce slová povedal niekto iný, potom jednoznačne hovoríme o toxickom vzťahu. V tomto prípade však ide o toxický vzťah so sebou samým. A nie ste v tom sami – väčšina z nás je v takomto vzťahu, aj keď si to neuvedomujeme.
AKÝ JE ROZDIEL MEDZI SEBAKRITIKOU A SEBAANALÝZOU?
Možno si myslíte – ale nie je pre vás sebakritika dobrá, nepomáha vám stať sa lepším človekom, prekonávať prekážky, dosahovať svoje ciele? Je dôležité rozlišovať medzi sebakritikou a sebaanalýzou.
Sebakritika
Sebakritika, keď ste pripravení zabiť sa za chyby a nedostatky, keď sa súdite a hanbíte za svoju neideálnosť, vedie len k depresii, úzkosti, strachu zo zlyhania. Je to vlastne nenávisť voči sebe samému.
Sebaanalýza
Sebaanalýza znamená, že jednoducho poznáte svoje slabé stránky, ale bez posudzovania, viny alebo hanby. Ste k sebe úprimní a ste ochotní podporiť a súcitiť sami so sebou.
PREČO SI NADÁVAME
Teraz si predstavte, že vám váš najlepší priateľ alebo blízka osoba povie, že urobil nejakú trápnu chybu a teraz sa cíti hrozne. Čo by ste mu alebo jej povedali?
Pravdepodobne niečo také:
- „To je v poriadku.“
- „neboj sa,“
- „každý robí chyby,“
- „každý na to čoskoro zabudne,“
- „nie je to také zlé, ako si myslíš,“
- „Som s tebou,
- „myslel si to dobre.“
Predstavte si seba na mieste tohto priateľa a všimnite si, ako sa cítite – s najväčšou pravdepodobnosťou úľavu, útechu, teplo, lásku, starostlivosť, rešpekt, dôveru, že v budúcnosti bude všetko lepšie.
Prečo je však taký rozdiel medzi tým, čo hovoríme svojim blízkym, a tým, čo v rovnakej situácii hovoríme sami sebe? Nemá zmysel, aby sme sa k sebe správali inak.
PREČO JE DOBRÉ MAŤ SÚCIT SÁM SO SEBOU
Ak sa budete mať radi a starať sa o seba rovnako, ako by ste sa starali napríklad o vlastné dieťa, budete sa k sebe správať s rovnakou láskavosťou, pochopením, zhovievavosťou, súcitom, budete sa nevyhnutne cítiť ako silnejší, energickejší, sebavedomejší, pokojnejší a šťastnejší človek.
Štúdie ukazujú, že takéto zaobchádzanie so sebou znižuje príznaky depresie, úzkosti a stresu, znižuje hladinu zápalu v tele a posilňuje imunitný systém.
Svoju vlastnú lásku si zaslúžite viac ako ktokoľvek iný
Nakoniec, váš vzťah k sebe samému je jediný, ktorý máte zaručený 24 hodín denne, sedem dní v týždni po zvyšok života. Práve so sebou zostávate spolu v smútku aj radosti, v dobrých aj zlých časoch, v akomkoľvek, najhoršom rozpoložení – túžbe, úpadku, osamelosti, strachu, strate.
Preto má zmysel nadviazať zdravý, toxikologicky očistený vzťah so sebou samým. Začať robiť zmeny k lepšiemu je jednoduché. Namiesto toho, aby ste mysleli na svoje chyby a nedokonalosti, myslite na svoje potreby.