Kategórie: Sebapoznanie

V umierajúcom mozgu našli gamma vlny, ktoré ukazujú “svetlo na konci tunela”

Čo sa deje v hlave človeka, keď umiera? Ľudia, ktorí prežili klinickú smrť, hovoria o strate pocitu priestoru a času a rôznych halucináciách. Vedci zistili, že za toto zodpovedá náraz gamma aktivity mozgu v oblasti kôry.

V umierajúcom ľudskom mozgu vedci zaznamenali výbuchy gamma vĺn – v oblasti, ktorá sa podieľa na vizuálnom vnímaní. Taktiež bola pozorovaná zvýšená aktivita medzidoležitých spojení v gamma frekvencii, ako sa uvádza v článku publikovanom v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Pozorovaním štyroch umierajúcich pacientov v kóme po ukončení umelého dýchania lekári zistili záblesky gama vĺn v oblasti zodpovedajúcej za vizuálne vnímanie. Tiež bola pozorovaná zvýšená aktivita gama vĺn medziľahliami v mozgu. O týchto zisteniach informuje článok publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Tri z týchto ľudí zomreli na dôsledok hypoxického poškodenia mozgu po zastavení srdca a jeden pacient zomrel kvôli rozsiahlemu krvácaniu do mozgu. V posledných hodinách života dvaja z pacientov prejavili záchvatovú aktivitu v mozgu. Na meranie týchto javov vedúci výskumu Jim Coan Bórdžigin z Univerzity v Michigan použil elektroencefalografiu (EEG).

U prvého pacienta boli pred smrťou zaznamenané blesky gama rytmu v ľavej predné-strednej časti časovej laloku EEG: frekvencia sa pohybovala v rozsahu od 30 do 120 Hz, amplitúda bola 2-10 mikrovoltov. To isté bolo pozorované u druhého pacienta. V neskoršom štádiu smrti sa blysky gama rytmu prejavovali v pravom a ľavom časovom laloku.

Skôr sa vedci domnievali, že to, čo sa deje pred smrťou, vysvetľujú práve vysokofrekvenčné kmitania, ktoré EEG mohlo zaznamenať – nazývali ich značkou vedomia.

Je tiež známe, že gama aktivita bola pozorovaná aj u zvierat po zastavení srdca. Teraz sú vedci presvedčení, že odzrkadľuje vedomé vnímanie a spracovanie vizuálnej informácie a zvýšenú pozornosť (ak hovoríme o vedomí v súvislosti s mačkami a papagájmi, je to nekorektné).

Napriek tomu, že nie sú k dispozícii vedecky potvrdené dôkazy o tom, že „život po smrti“ existuje, to však neznamená opak.

Ariana Lekovská

Share
Published by
Ariana Lekovská

Recent Posts

6 typov priateliek, s ktorými by ste sa nemali stretávať

Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…

19 hodín ago

2 charakteristiky ľudí, ktorí porušujú hranice iných ľudí

Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…

3 dni ago

5 najčastejších vecí, ktoré spôsobujú problémy ľuďom s veľmi vysokým IQ

Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…

4 dni ago

Päť znakov silnej ženy

Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…

5 dní ago

Ako prestať odkladať veci: 3 jednoduché techniky

Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…

6 dní ago

Ako sa dozviem, kto som?

Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…

7 dní ago