Otázku “Ako nájsť svoje povolanie” si kladú rôzni ľudia vrátane úspešných podnikateľov a popových hviezd. To znamená, že úspešná kariéra vôbec nie je ukazovateľom toho, že človek skutočne našiel svoje povolanie.
Bez ohľadu na naše postavenie a úspechy často naďalej hľadáme povolanie podľa našich predstáv a nie sme úplne presvedčení, že sme dokázali naplno využiť svoj potenciál. Prečo sa to stáva?
Gestalt terapeutka Alina Bugrimová sa domnieva, že v detstve, v rodine alebo v škole sa takýmto ľuďom nevenovala náležitá pozornosť. Stáva sa, že rodičia nemajú dostatok času na výchovu svojich detí. Alebo preto, že sami majú veľa nerealizovaných detských túžob. V školách učitelia nie vždy nájdu individuálny prístup ku každému žiakovi.
Výsledkom je, že sa z nás stávajú dospelí, ktorí nikdy neobjavili svoju jedinečnosť: vyberáme si povolanie založené na princípe “pevné a bude nás živiť v starobe”, stávame sa “otcovou pýchou”, plníme si mamin nerealizovaný sen stať sa baletkou. Je veľmi zriedkavé, keď otec alebo matka pomáhajú dieťaťu usporiadať jeho vlastné túžby a kladú mu otázky v zmysle: “Čo chceš? Poďme hľadať, čo sa ti páči? Pomôžem ti.”
“Ako psychoterapeutka chápem, že hľadanie povolania a cieľa je zložitá práca, hlboký a individuálny proces,” poznamenáva Alina Bugrim. – Nemali by ste sa rozčuľovať, ak si hneď nerozumiete. Pri takomto náročnom úsilí je najlepšie požiadať o pomoc odborníka.
A začať samostatnú cestu do hĺbky seba samého môžete zhodnotením aktuálneho stavu.
Ak to zhrnieme: povolanie je skôr cesta ako konkrétny cieľ. A cesta často obsahuje prvok neistoty, rizika a únavy. Ale ak je na nej vzrušenie, všetko ide ľahšie. Je dôležité ponoriť sa do hľadania seba samého so záujmom, neobmedzovať sa na sny o tom, ako všetko nakoniec dopadne, v konečnom bode. Nemali by ste očakávať rýchle výsledky, ale každý krok je dôležitý.
Konštruktívna kritika nie je pre rozvoj o nič menej cenná ako pochvala a uznanie. Lenže…
Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…