Na pracovisku strávime tretinu svojho života – a je vhodné, aby sme počas týchto ôsmich hodín denne nezažívali tantalové muky. Ak sa však neustále cítite nepríjemne – môže to byť spôsobené nezdravou atmosférou na pracovisku.
Ak nie ste spokojný freelancer alebo chronický pracovník na diaľku a pravidelne navštevujete kanceláriu, je veľmi dôležité, aby ste si obľúbili manažéra a tím. V opačnom prípade sa veľmi skoro začnete sťažovať na apatiu, donekonečna hovoriť o tom, že sa nikam neposúvate a nič iné v tomto živote nedosiahnete. Inými slovami, profesionálne vyhorenie je už za rohom.
Vita Chlebnová, psychologička a kariérna poradkyňa, je presvedčená, že príčina tohto stavu môže byť vo vašich kolegoch.
Vo výskume projektu sociálnych médií “Nie sú to normy. Zneužívanie v práci” sa uvádzajú nasledujúce znaky, ktoré naznačujú, že ste sa stali obeťou zneužívajúceho správania, či už zo strany vášho nadriadeného alebo kolegov.
To všetko môže mať vplyv na vaše sebavnímanie – ráno sa vám nechce ísť do práce, ste nervózni, než oslovíte kolegu s tou či onou otázkou, bojíte sa, že narazíte na hrubosť, alebo sa neustále cítite nedostatočne kompetentní.
Vita Khlebnova upozorňuje, že emocionálne zneužívanie v práci môže byť kamuflované – a preto ho berieme ako samozrejmosť a ani ho nekvalifikujeme ako zneužívanie. Zneužívanie sa môže prejavovať ako manipulácia zo strany nadriadeného, ako povzbudzovanie k prepracovanosti, ako vyhrážky prepustením alebo telefonáty mimo pracovného času.
S najväčšou pravdepodobnosťou je za tiesnivú atmosféru v tíme zodpovedný vedúci pracovník – zneužívajúce správanie je totiž často logickým pokračovaním organizácie pracovných procesov. Tu sú vlastnosti, ktoré výrazne zvyšujú riziko, že komunikácia s kolegami sa stane toxickou.
1. Súťaživosť
Vedenie spoločnosti často podporuje súťaživosť medzi zamestnancami. Personalisti vytvárajú špeciálne systémy hodnotenia výkonnosti, rebríčky, tabule cti a ocenenia “zamestnanec mesiaca” – to všetko v skutočnosti podporuje krik medzi ľuďmi, sebectvo a závisť.
2. Negramotný manažment
Ak vo firme všeobecne chýba otvorená a úctivá komunikácia a ak má šéf vo zvyku správať sa k svojim podriadeným hrubo, tento vzorec správania môže byť “nákazlivý”.
3. Neslušní, ale vysokokvalifikovaní zamestnanci
Hulvátov možno nájsť všade, rovnako ako ľudí, ktorí sú zvyknutí na prílišnú familiárnosť a povýšeneckú komunikáciu, hrubé vtipy a žarty. Ak manažéri takéto správanie vedome ignorujú, pretože tento zamestnanec je dobrý odborník, jeho kolegovia s ním môžu len súcitiť. Dobrý šéf by nemal tolerovať toxické správanie ani vysoko výkonnému zamestnancovi.
4. Nerealistické požiadavky
Samozrejme, pre manažment je výhodnejšie platiť ľuďom menej a požadovať od nich viac – v tomto prípade sú však ľudia pod veľkým tlakom a stresom. Výsledkom je, že neustále pošťuchovanie a prepracovanosť môžu viesť k situácii, keď sú všetci v tíme unavení a podráždení a pravidelne vypuknú konflikty.
Postaviť sa za svoje práva je ťažké – niekedy na to človek jednoducho nemusí mať prostriedky. Psychológ radí, aby ste počúvali sami seba: či ste pripravení rozhodnúť sa otvorene si vyjasniť vzťahy. A ak áno, potom je potrebné postupovať podľa plánu.
1. Rozprávajte sa o tom, čo sa deje, s niekým blízkym
Môžete sa napríklad porozprávať s poradcom, partnerom alebo priateľom, aby vám niekto iný potvrdil, že to, čo sa vám deje, nie je normálne. Môžete sa tiež zveriť kolegovi, s ktorým máte dobrý vzťah.
2. Upozornite na problém v práci
V každom prípade, keď budete pripravení, oplatí sa upozorniť na svoje obavy týkajúce sa atmosféry v tíme svojich nadriadených alebo personálne oddelenie. Je dôležité jednoducho načrtnúť problém – a ak je vo firme niekto, kto je zodpovedný za psychickú pohodu zamestnancov, bude vám vedieť pomôcť.
3. Rozhodnite sa o svojej budúcnosti v spoločnosti
Ak vaše sťažnosti nikto neberie vážne, rozhodnite sa, ako dlho ste ochotní to znášať a či by nebolo lepšie zmeniť zamestnávateľa.
“Situácia chronického stresu nielenže znižuje náladu a sebavedomie, ale doslova poškodzuje zdravie, vedie k depresii a vyhoreniu. Preto sa v prvom rade musíte postarať sami o seba. Aj keby ste si kvôli tomu mali hľadať inú prácu,” zhrňuje psychologička.
Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…