Je pochopiteľné, prečo deti z problémových rodín získavajú v dospelosti zlé sklony. Ale opačné príklady sú vždy prekvapujúce: ako je možné, že z inteligentných a milujúcich rodičov vyrastú sociálne dysfunkční dospelí?
Alkopvokatérski rodičia sú pomenovanie pre tých otcov a matiek, ktorí nevedomky vštepujú svojim deťom sklony k alkoholizmu. Podľa psychoterapeuta Marka Sichela sa závislosť v dospelosti najčastejšie rozvinie v dvoch diametrálne odlišných prípadoch.
1. Nezodpovední, násilnícki rodičia, ktorí sa svojim deťom málo alebo vôbec nestarali
Tento scenár nie je nezvyčajný a na takýchto príkladoch je ľahšie vysvetliť, odkiaľ pochádza tendencia k deštruktívnemu správaniu. Sebestrední, nepozorní, utláčajúci rodičia sú ostro negatívnou skúsenosťou, ktorá ovplyvní život dieťaťa.
Dospelé deti si spravidla uvedomujú, koho vinu musia znášať bremeno odporu a hnevu, chápu, že ich výchova bola deštruktívna
Ľudia, ktorí si uvedomujú, že sa hnevajú na svojich rodičov a dospejú k záveru, že mali vážne psychické problémy, sa ľahšie vyrovnávajú s vlastnými závislosťami. Pre tých, ktorým sa podarilo odhaliť zdroj svojich slabostí, je ľahšie s nimi bojovať a vyhrať boj.
2. Príliš zodpovední, starostliví rodičia, ktorí svoje deti príliš maznajú
Sú však sociálne slabí dospelí, ktorí vyrastali v úžasnej rodine, obklopení starostlivosťou, pozornosťou a láskou. Takíto ľudia jednoducho nedokážu pochopiť, kde leží koreň zla, kým im nie je jasne vysvetlené, že boli v detstve „nadmerne milovaní“.
Paradoxne, deti, ktoré boli kedysi zbavené náklonnosti a pozornosti, sa často stávajú „príliš milujúcimi“ rodičmi. Ľudia, ktorí sa sťažujú, že ich rodičia sa k nim správali tvrdo, trestali ich a vo všeobecnosti ich nemilovali, prevracajú svoje vlastné skúsenosti naruby.
V skutočnosti príliš veľa lásky skôr vytvára problémy, ako ich rieši. Takíto rodičia sa k dieťaťu správajú ako kráľ – každý rozmar je uspokojený, každá požiadavka je splnená, každá hrozba je eliminovaná.
Znie to dobre? Zdá sa, že áno, ale deti, ktoré sú vychovávané týmto spôsobom, sa stávajú spoluzávislými
Nie sú naučení bojovať, dosahovať ciele alebo prijímať porážku s gráciou, prekonávať strachy, prekážky a nepriazeň osudu. Nie sú schopní zostať sami so sebou. Nevedia efektívne zvládať stres a sklamania. Nevedia byť vďační za to, čo majú. Všetky tieto zručnosti sú potrebné na to, aby sa dieťa stalo zdravým, emocionálne stabilným a nezávislým dospelým.
Z „detského kráľa“ najčastejšie vyrastie „kráľ Midas naopak“ – všetko, čoho sa dotkne, sa zmení na olovo.
V detstve mu nebola vštepovaná schopnosť odolávať ťažkostiam, a preto vstupuje do dospelosti zaťažený citovými závislosťami.
Tí, ktorí nemajú ani poňatia o zdravých spôsoboch, ako sa vyrovnať so stresom a sklamaním, majú tendenciu samoliečiť sa najrôznejšími liekmi na chemickú závislosť. Dieťa, ktoré nebolo naučené samostatnosti, bude čeliť sérii neúspešných spoluzávislých vzťahov.
Možno nedokážete pochopiť, prečo nezvládnete svoj osobný život, nedosiahnete úspech v práci alebo sa nezbavíte závislostí. Možno sa pýtate, čo všetko je za smolu, keď ste vyrastali v prosperujúcej rodine.
Ak ste sami rodičmi, neopakujte chyby svojich otcov a matiek. Ako povedal Aristoteles, medzi dvoma extrémami je dôležité nájsť strednú cestu – vo všetkom, vrátane vzdelávania.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…