Odborná pomoc je dôležitá najmä pre ľudí, ktorí majú o sebe silné a hlboko zakorenené negatívne predstavy (“som zlyhanie”, “som neúplný” atď.). Terapeut vám pomôže pochopiť, kde ste tieto predstavy získali a prečo sú nesprávne. V tomto procese si budete môcť vytvoriť nové, zdravé a realistické predstavy o sebe.
2. Naučiť sa techniky na zvládanie emócií
Existuje mnoho techník a metód, pomocou ktorých môžeme ovládať svoje pocity a urobiť ich menej intenzívnymi a bolestivými. Veľmi účinné sú praktiky všímavosti a/alebo meditácie a dychové cvičenia. Často stačí, keď sa v ťažkej situácii (v ktorej sa zvyčajne uchyľujeme k sebatrestaniu) jednoducho zastavíme a spýtame sa sami seba: “Nemôžem tentoraz reagovať inak, konštruktívnejšie?”
Príklad jednoduchej techniky na emocionálne sebaovládanie: 3 – 4 krát sa zhlboka nadýchnite a zamerajte svoju pozornosť na svoje nohy – vnímajte, ako sa opierajú o zem alebo o podlahu pod vašimi chodidlami. Skúste len sledovať tok myšlienok vo svojej hlave – bez toho, aby ste ich posudzovali alebo odsudzovali. Ak máte pocit, že nezvládate svoje emócie, sústreďte sa na rytmus svojho dýchania (dýchajte voľne a prirodzene) s rukou na hrudi.
3.Nebojte sa požiadať svojich priateľov a rodinu o podporu
Zvážte, s kým z vašich blízkych môžete bezpečne hovoriť o ťažkých zážitkoch, ktoré vás nútia trestať sa? Ak o tom budete hovoriť, zmierni to vaše pocity viny a hanby.
ZÁVER
Najčastejšie sa k sebatrestaniu uchyľujeme preto, lebo nevieme, ako inak sa vyrovnať s ohromujúcou alebo ťažkou skúsenosťou. Myslíme si, že robíme správnu vec, a možno sa nám aj nakrátko uľaví. Z dlhodobého hľadiska nám však sebatrestanie spôsobuje viac škody ako úžitku. Existuje mnoho iných, zdravších a produktívnejších spôsobov, ako sa vyrovnať s ťažkými emóciami. Môžete sa ich naučiť sami alebo vyhľadať pomoc psychológa – v takýchto prípadoch je obzvlášť účinná kognitívno-behaviorálna terapia (KBT).