Vo väčšine prípadov sú rodičia prví, ktorí si všimnú, že dieťa nedokáže zvládať svoje vlastné pocity, správanie alebo faktory v sociálnom prostredí. Môžu teda pozorovať:
Je však potrebné pripomenúť, že u detí rôzneho veku sa príznaky potenciálnych duševných problémov môžu líšiť. Poznanie najčastejších včasných symptómov vážnejších porúch u detí všetkých vekových skupín často umožňuje diagnostikovať problém v ranej fáze. Odporúčame preto rodičom, ktorí:
Aby čo najskôr pre neho vyhľadali psychologickú alebo psychiatrickú pomoc. Môže sa ukázať, že symptóm alebo problém pozorovaný u dieťaťa súvisí s ľahko odstrániteľnou príčinou alebo je charakteristický pre správanie detí tohto veku. Môže však tiež dôjsť k tomu, že po počiatočnej diagnóze sa psychológ alebo psychiater spolu s rodičmi dohodnú, že by bolo vhodné, aby dieťa alebo dokonca celá rodina mala prospech z psychoterapie.
Priblížime vám niekoľko prvých symptómov potenciálnych emočných problémov, špecifických pre rôzne vekové skupiny, ktoré naznačujú potrebu konzultácie s odborníkom v oblasti duševného zdravia (detským psychológom alebo psychiatrom). Vždy by ste však mali mať na pamäti, že nižšie uvedené príznaky môžu byť aj príznakmi iných, nie nevyhnutne duševných zdravotných problémov.
Najčastejšími prvotnými príznakmi emočných ťažkostí u dojčiat a malých detí sú:
Tieto príznaky môžu, ale nemusia naznačovať, že sa vo svete potrieb a emócií dieťaťa deje niečo zlé. Preto stojí za to navštíviť detského psychológa. Je tiež potrebné pripomenúť, že čím je dieťa mladšie, tým častejšie sú emocionálne ťažkosti signalizované rôznymi fyzickými chorobami. Preto navrhujeme, aby rodičia dojčiat a detí okrem celkového emočného stavu batoľaťa sledovali aj telesné choroby, ktoré je z detského hľadiska ťažko vysvetliť.
Nasledujúce príznaky sú najčastejšími príznakmi emočných, behaviorálnych alebo vývojových problémov u detí mladšieho školského veku (6-12 rokov) pri ktorých je navrhovaná konzultácia s detským psychológom alebo psychiatrom:
U starších detí a dospievajúcich príznaky potenciálnych psychických problémov najčastejšie zahŕňajú:
Na záver ešte raz pripomíname, že príznaky potenciálnych problémov duševného zdravia môžu byť podobné ako pri telesnom ochorení. Ak máte pochybnosti, stojí za to tiež konzultovať s pediatrom.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…