Depresia v tehotenstve môže vzniknúť v súvislosti s novou životnou situáciou, ako je otehotnenie, alebo môže súvisieť s predchádzajúcimi problémami, ako sú napríklad afektívne poruchy. V druhom prípade môžu hormonálne zmeny a stres z tehotenstva spôsobiť recidívu ochorenia. Aké faktory spôsobujú popôrodnú depresiu, aké sú jej účinky a aká je liečba postnatálnej depresie?
Štatistiky ukazujú, že 10-20% tehotných žien trpí depresiou. Špecifickým typom tohto ochorenia je tehotenská depresia. Môže sa to prejaviť okrem iného aj pocitom úzkosti o budúce dieťa alebo jednoducho nervozitou z celej situácie.
Najčastejšie ženy v nechcenom tehotenstve trpia tehotenskou depresiou, ktorá sa zvyčajne objavuje v prvom trimestri. Môže sa vyskytnúť aj v treťom trimestri tehotenstva kvôli obavám o narodenie a zdravie dieťaťa. Ďalším rizikovým faktorom môže byť strach z nesplnenia úlohy matky. Ženy sa boja, že nezvládnu veľkú zodpovednosť pri výchove dieťaťa, že nebudú spĺňať požiadavky.
Tehotenstvo a pôrod sú jedny z druhov, na ktoré sa nedá pripraviť. Nevieme predpovedať, ako na správy o tehotenstve zareagujeme a ako sa počas neho budeme cítiť. Počas tehotenstva navyše dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré výrazne ovplyvňujú naše emócie, pohodu a dokonca aj správanie.
Účinky tehotenskej depresie sa môžu líšiť. V prvom rade je vhodné si uvedomiť, že sa týkajú nielen matky, ale aj vyvíjajúceho sa dieťaťa. Zdá sa, že u matiek trpiacich depresiou sú poruchy spánku a chuti do jedla obzvlášť časté. Bohužiaľ, existujú aj tragickejšie choroby, ako napríklad:
Výskumy ukazujú, že depresívne ochorenie u tehotných žien zvyšuje riziko vzniku tohto ochorenia u dieťaťa. Nebezpečná je najmä neliečená depresia, ktorá má na dieťa obrovský vplyv. Nastávajúca matka v stave depresie sa nemusí starať o seba a svoje zdravie, a tým sa nestará ani o plod. V dôsledku takéhoto správania sa deti žien trpiacich depresiou počas tehotenstva často rodia predčasne. Navyše, v budúcnosti môžu mať deti emocionálne problémy, môžu byť nervóznejšie a mať narušený vzťah medzi matkou a dieťaťom. Preto je také dôležité uvedomiť si problém včas a vyhľadať pomoc odborníka. Depresia v tehotenstve takmer zdvojnásobuje riziko predčasného pôrodu, cukrovky a pôrodu cisárskym rezom. Z dlhodobého hľadiska má negatívny vplyv na emocionálny aj sociálny vývoj dieťaťa.
Podpora partnera
Depresia je choroba, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje naše pocity a emócie. Podpora zo strany partnera je preto v procese jej liečby mimoriadne dôležitá. Tehotná žena by mala vždy cítiť, že má oporu vo svojom partnerovi. Je to človek, na ktorého sa spolieha, ktorý by sa mal o ňu starať a podporovať ju na každom kroku. Muž, ktorého partnerka je v depresii, by mal vynaložiť maximálne úsilie, aby jej pomohol. Niekedy stačí, ak sa začnete zaujímať o problémy, s ktorými vaša partnerka bojuje a pomôžete jej sa s nimi vysporiadať. Nikdy nesmiete dopustiť situáciu, v ktorej partnerka zostane sama s problémami, ktoré ju trápia. Podpora od najbližšej osoby je pri liečbe depresie nevyhnutná.
Depresia v tehotenstve sa musí liečiť. Nemusí však hneď ísť o farmakoterapiu. Je potrebné vedieť, že lieky, ktoré užívajú tehotné ženy, môžu mať významný vplyv na vývoj dieťaťa v ich tele.
Keď existujú náznaky, že žena môže trpieť depresiou, prvým krokom je ísť na psychologickú konzultáciu. Psychológ s príslušnými znalosťami a nástrojmi bude schopný potvrdiť vaše predpoklady o chorobe alebo túto možnosť vylúčiť. Liečba sa má začať, ak sa zdá, že symptómy môžu byť v skutočnosti chorobou. Na začiatku to bude s najväčšou pravdepodobnosťou psychoterapia. Ide o pravidelné stretnutia so psychológom, aby ste zistili príčinu problémov a naučili sa, ako sa s týmito problémami vysporiadať, ako pochopiť, čo cítite a ako konať, keď sa vám v hlave objavia napríklad negatívne myšlienky.
Ženy bojujúce s tehotenskou depresiou majú od seba často veľké očakávania. Chcú byť dokonalou mamou, no boja sa, že sa im to vôbec nepodarí.
V prípadoch, keď nás príznaky depresie silne obťažujú v každodennom fungovaní, môže psychológ odporučiť tehotnej žene návštevu psychiatra. Psychiater sa od psychológa líši tým, že je lekárom a má medicínske znalosti na to, aby chorej osobe predpísal lieky.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…