Kategórie: Sebapoznanie

Čo robiť, ak ste v dôsledku traumy stratili záujem o život: 4 tipy

Zážitky môžu ovládnuť všetky oblasti nášho života bez toho, aby sme si to všimli. Ako môžete znovu získať kontrolu a stať sa svojím vlastným pánom, najmä ak ste zažili skutočne stresujúcu udalosť?

PROBLÉM

Ak ste nedávno zažili traumu, máte veľa úzkosti alebo ste jednoducho v neustálom strese, pravdepodobne poznáte ten pocit, že svet okolo vás akoby neexistoval. Možno sa celý váš život teraz spojil do jedného bodu a vy už nevidíte nič iné ako predmet svojho utrpenia.

Úzkosť a utrpenie sa rady “zmocňujú”: začínajú v jednej oblasti nášho života a potom sa nepozorovane rozšíria do všetkých ostatných.

Trauma alebo akákoľvek významná negatívna udalosť v nás vyvoláva úzkosť. Ak sa stretneme s ľuďmi alebo vecami, ktoré nám pripomínajú našu bolesť, máme ešte väčšie obavy. Úzkostlivo sa snažíme vyhýbať stretnutiam s vecami, ktoré by nás mohli vrátiť, hoci aj psychicky, na miesto, kde sme boli zranení.

Príklady:

Keď sa rozídeme s partnerom, snažíme sa nenavštevovať kaviarne, v ktorých nám bolo spolu dobre. Prestaneme počúvať kapely, na ktoré sme chodievali spolu, prestaneme kupovať určitý druh koláča alebo dokonca zmeníme trasu, ktorou sme chodievali na spoločné metro.

Vysvetlenie:

Naša logika je jednoduchá: rozhodujeme sa medzi stresom a pohodlím. A z krátkodobého hľadiska to nie je zlé. V skutočnosti však táto stratégia nie je taká dobrá, ako si myslíme, domnieva sa fyziologička, odborníčka na zvládanie stresu a vyhorenie Susan Haasová. “Ak svoj úzkostný mozog príliš chránime, veci sa len zhoršujú,” vysvetľuje. A ak ho neprestaneme nadmerne chrániť, náš svet sa môže zmenšiť do nepatrných rozmerov.

TIPY

Ak chceme žiť plnohodnotný život, potrebujeme odhodlanie a cieľ. Musíme si znovu vydobyť svoj svet. Tento proces nebude jednoduchý, ale bude veľmi zaujímavý. Budeme musieť realizovať všetky svoje schopnosti introspekcie. Tu sú veci, ktoré by mal mať na pamäti každý, kto chce rozšíriť svoj rozhľad a získať späť územia “zabraté” traumou.

1. Všimnite si zmeny

Zakaždým, keď objavíme oblasť života, ktorá bola ovplyvnená a oslabená traumou, máme ďalšiu príležitosť získať späť časť nášho sveta. Keď si všimneme, že menej často počúvame hudbu alebo sme už dlho neboli v divadle, môžeme si priznať, čo sa deje, a začať s tým niečo robiť: kúpiť si lístky na konzervatórium alebo si aspoň pri raňajkách pustiť hudbu.

2. Prevezmite späť kontrolu nad svojimi myšlienkami

V skutočnosti máme nad sebou oveľa väčšiu kontrolu, než si myslíme – aspoň vo vlastnej hlave sme rozhodne pánmi. Neuroplasticita – schopnosť mozgu učiť sa prostredníctvom skúseností – nám môže veľmi pomôcť. Svoj mozog “učíme” báť sa, skrývať sa, vyhýbať sa problémom aj po tom, čo nebezpečenstvo pominulo.

Rovnakým spôsobom môžeme preprogramovať svoje vedomie, vytvoriť preň nové asociačné rady

Keď zájdeme do kníhkupectva, ktoré sme zvykli spoločne navštevovať a bez ktorého sa nám cnie, môžeme si kúpiť knihu, na ktorú sme mali už dlho oči, ale neodvážili sme sa ju kúpiť kvôli vysokej cene. Keď si kúpime kvety, môžeme sa konečne bez bolesti pozrieť na vázu, ktorú dostal ten, kto nás opustil.

3. Neponáhľajte sa

Netreba bežať pred lokomotívou! Keď prežívame traumu alebo utrpenie, máme tendenciu čakať na okamih, keď sa konečne pustíme, a snažíme sa ho za každú cenu priblížiť. Počas tohto úzkostného obdobia je však lepšie robiť malé kroky – také, ktoré nás rozhodne neprinútia k ďalšiemu pádu.

4. Nebojte sa vyhľadať pomoc

Samozrejme, ak vám úzkosť alebo príznaky súvisiace s vaším zranením znepríjemňujú život, určite by ste mali požiadať o pomoc. Nezabúdajte však, že aj vy sami musíte bojovať a nevzdávať sa. “Väčšinu tejto práce neurobí nikto iný ako my sami,” pripomína Susan Haasová. – Musíme začať tým, že sa rozhodneme, že už toho máme dosť!”

ZÁVER

Ariana Lekovská

Share
Published by
Ariana Lekovská

Recent Posts

Jednosmerná doprava: ako si uvedomiť, že vaše priateľstvo už nie je vzájomné

Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…

6 dní ago

Prečo človek hovorí nahlas počas spánku: čo robiť a ako ho liečiť

Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…

1 týždeň ago

Sociofóbia: módna alebo úzkostná porucha?

Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…

1 týždeň ago

Manžel alebo otec? Ako prestať hľadať nedostatočne zaslúženú otcovskú lásku

V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…

1 týždeň ago

Tri jednoduché kroky, ako prestať byť neviditeľným

Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…

2 týždne ago

Znížte sebaúctu a spôsobte fóbie: ako nás filmy a televízne seriály spôsobujú, že sa cítime neúspešní

Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…

2 týždne ago