Autizmus je stav, ktorý patrí do skupiny symptómov známych ako abstinenčné príznaky, t. j. vyhýbanie sa kontaktu s vonkajším svetom – s ľuďmi a prostredím. Je považovaná za mozgovú poruchu, ktorá môže mať genetickú zložku. Napriek identifikácii mnohých faktorov, ktoré zvyšujú riziko autizmu, jeho príčina ešte nebola úplne objasnená.
Autizmus je neurologická porucha, ktorá postihuje mozog a je najčastejšie genetického charakteru. Prvé príznaky sa objavujú už v detstve a pretrvávajú po celý život. Autizmus sa vyznačuje tým, že dieťa nereaguje na príkazy, nehrá sa s rovesníkmi, má ťažkosti s vyjadrovaním emócií alebo komunikáciou pomocou gest a reči. Správanie autistického dieťaťa často vnímame ako zvláštne. Táto porucha má mnoho variácií, stáva sa, že sa dieťa jednoducho vyvíja pomalšie – čo sa často mýli s autizmom. Aj keď existuje mnoho faktorov, ktoré zvyšujú riziko autimizmu, konkrétne príčiny stále nie sú známe.
Nie je celkom jasné, čo vlastne autizmus spôsobuje, ale za hlavné faktory sa považuje genetika a prostredie. Štúdie s autistickými pacientmi ukázali niektoré abnormality vo viacerých oblastiach mozgu. Ďalší výskum navyše naznačuje, že ľudia s autizmom majú v mozgu nízke hladiny serotonínu a ďalších neurotransmiterov. To všetko môže naznačovať, že poruchy vo vývoji mozgu plodu v ranom štádiu vývoja a abnormality v génoch môžu prispieť k rozvoju autizmu.
V typických formách sa príznaky autizmu prejavia pred dosiahnutím veku 3 rokov. Prvé príznaky u dieťaťa zvyčajne pozorujú rodičia už v detstve. Obávajú sa, že dieťa je príliš zdvorilé, pokojné, neľaká sa pri hluku a nesústreďuje zrak na prichádzajúcich ľudí. Okrem toho dieťa hodiny pozerá na jeden bod, napríklad na tikajúce hodiny. Stáva sa tiež, že spočiatku vývoj dieťaťa prebieha dobre a neobvyklé správanie sa objaví neočakávane.
Autistické dieťa sa uzatvára do vlastného sveta. Vyhýba sa kontaktu s rovesníkmi a rodinou. S matkou sa bezdôvodne prestáva rozprávať a každému naokolo sa vyhýba. Od rodičov nežiada super hračky. Nereaguje na bolesť. Nie je šťastné, keď okolo neho prechádza milovaná osoba. Keď dostane svoju obľúbenú zmrzlinu – nedáva najavo, že mu veľmi chutí. Na jemných znakoch (grimasa, gestá iných ľudí) veľmi nezáleží. Autistické dieťa prestane hovoriť, a ak, rozpráva tak rozrušene, nelogicky a opakuje tie isté slová stále dookola. Správanie dieťaťa s autizmom je stereotypné – máva rukami alebo chodí v kruhu. Nemá rád, keď niekto mení jeho doterajšie návyky. Rád chodí rovnakou cestou a jedlo je vždy z rovnakého taniera. Netoleruje zmeny vo svojich každodenných činnostiach.
Ak máte podozrenie, že sa vaše dieťa nevyvíja správne, navštívte odborníka! Rodičia sa najčastejšie hlásia k psychológom alebo vychovávateľom.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…