Vedci na tento účel používajú počítače a tomografy, budhisti zasa meditáciu a sebarozjímanie. Filozof Dmitrij Volkov, ktorý sa zúčastnil na dvoch stretnutiach vedcov s dalajlámom, sa zamýšľa nad styčnými bodmi rôznych prístupov.
Už tretíkrát otrávene stlačím tlačidlo “Neskôr” na otravnom budíku. Svetlo z ulice ma bodá do očí. Koľko je hodín? V akom meste sa nachádzam? Nekonečné lety úplne vyradili môj vnútorný časovač. Poviete si: “Už sme leteli, poznáme to.
Ale si si istý, že chápeš, čo prežívam? Áno, môžeš porovnať moje slová s vlastnými skúsenosťami, ale kto hovorí, že máme rovnaké skúsenosti?
Niektorí filozofi sú napríklad presvedčení, že nikto nikdy nemôže vedieť, aké je to byť vami a cítiť to, čo cítite vy. To znamená, že vedomie každého človeka je pre iných v zásade neprístupné na pochopenie.
Americký filozof Thomas Nagel vysvetlil podstatu tejto hádanky na príklade netopiera. Netopiere sa v priestore orientujú pomocou echolokácie, t. j. “počujú objekty pred sebou”. Vieme to, pretože pozorujeme správanie netopierov a chápeme, ako je ich telo stavané.
Je však možné zistiť, aké je to “počuť objekty” tak, ako to robí netopier?
Bez ohľadu na to, ako veľmi budeme skúmať jeho mozog, získame len údaje o tom, ako funguje, nie ako sa cíti. Môžeme sa pokúsiť napodobniť jeho správanie: spať dolu hlavou a bdieť v noci, ale ani potom nepochopíme – stále budeme my. To znamená, že neexistuje spôsob, ako sa dostať do mysle netopiera.
Ale potom neexistuje spoľahlivý spôsob, ako sa dostať do mysle… iných ľudí. Neexistuje spôsob, ako pochopiť, aké to je byť vami alebo mnou. Alebo áno?
Práve snaha odpovedať na túto otázku ma pred 15 rokmi priviedla na katedru filozofie. Odvtedy som obhájil doktorskú prácu, potom dizertačnú prácu a napísal knihu. Absolvoval som mnoho diskusií s významnými západnými a východnými filozofmi. Jedného dňa som však mal možnosť zúčastniť sa na veľmi nezvyčajnom stretnutí – Victoria Lysenko (popredná ruská budhistická vedkyňa) a ja sme boli pozvaní ako pozorovatelia na konferenciu, na ktorej vystupovali vedci z Emory University a budhistickí mnísi.
V obrovskej, kvetmi vyzdobenej sále sa zhromaždilo niekoľko tisíc mníchov, stovky pozorovateľov z rôznych krajín a, samozrejme, samotný dalajláma. Schovaní na opačnom konci sály sme len ťažko rozoznávali jeho postavu. Americkí profesori hovorili o moderných vedeckých objavoch a teóriách (napr. o štruktúre vesmíru a jeho vzniku, o tom, ako funguje psychika a ako sa jej fungovanie mení pri meditácii, ako mozog spracováva informácie), a budhisti hovorili o tom, ako sa na tie isté javy pozerá budhistická tradícia.
Najviac ma zaujalo, že dalajláma podľa všetkého sleduje moderné vedecké teórie a dobre sa v nich vyzná
Po jednom zo zasadnutí, keď vodca tibetského budhizmu v sprievode starších mníchov a ochranky opúšťal sálu, sme mali čas sa mu predstaviť.
“Vaša svätosť, toto sú ruskí filozofi,” povedal Telo Tulku Rinpočhe, ktorý mal na starosti náš pobyt v Drepungu.
Dalajláma zaujato odpovedal: “Ruský? Je veľmi pekné, že nás prišli navštíviť… Bol by som rád, keby sa k nám pripojili na obed.”
To spôsobilo určitý rozruch, pretože miesta na večeri boli plné, ale my sme sa aj tak usadili. Vtedy sme dalajlámovi navrhli, aby v Dillí zorganizoval dialóg o vedomí medzi ruskými vedcami a filozofmi. Ukázalo sa, že táto myšlienka mu tiež napadla – ešte v 70. rokoch, keď prišiel do ZSSR. Dialóg však vtedy nevyšiel. Sovietski vedci považovali skúmanie vedomia za niečo ako náboženskú prax. Teraz je to inak: vďaka novým prístrojom na skenovanie mozgu sa hlava už nezdá byť “temným a neprebádaným predmetom”.
Možno sa pýtate: vedci majú jasno, ale čo môžu mať spoločné budhisti – ľudia, ktorí celý život trávia v kláštoroch? Nemajú ani supervýkonné tomografy, ani výpočtové strediská na celom poschodí. Majú však zvláštny pohľad na ľudskú prirodzenosť.
Chápanie vedomia
Vedci sa na vedomie pozerajú akoby zvonka. Snažia sa ho pochopiť prostredníctvom štúdia mozgu a správania vedomých tvorov (spomeňte si na príbeh o netopieroch). “Vedomie úplne závisí od mozgu,” trvajú na svojom. – Bez mozgu nie je vedomie. Po smrti a zničení mozgu nemôže existovať.”
Na druhej strane budhisti sa spoliehajú na pohľad zvnútra. Počas meditácie dôkladne skúmajú obsah vlastného vedomia. Vo filozofii sa to nazýva introspekcia. Budhistickí duchovní učitelia (geshe) dlho verili, že s mozgom súvisia len najhrubšie stavy vedomia.
Jemná hmota
Existujú však aj jemnejšie formy, ktoré sa prejavujú v stave meditácie alebo na prahu smrti. Tieto jemné formy vedomia podľa nich nie sú spojené s fyzickými orgánmi, a preto môžu prechádzať z jedného života do druhého.
Je pravda, že tu sa pozície vedcov a budhistických filozofov príliš rozchádzajú. Ale aj keď necháme bokom myšlienku premeny duší, kombinácia “vonkajšieho” a “prvoosobného” pohľadu môže poskytnúť kľúč k lepšej teórii vedomia.
Koniec koncov, svoje stavy sme schopní sprostredkovať iným prostredníctvom jazyka – napríklad tak, ako som to urobil na začiatku tohto článku
Čím viac nuáns našich skúseností dokážeme rozoznať, tým presnejší obraz získame. Ak to porovnáme s údajmi o aktivite neurónov, verím, že nakoniec vyriešime záhadu vedomia. Ak nie netopiera, tak aspoň človeka.
ČO SA STANE ĎALEJ
Moje myšlienky preruší ďalšie zvonenie budíka. Predsa len budem musieť vstať. Dúfam, že jedného dňa vedci nájdu spôsob, ako sa dostať do mojej mysle a pochopiť, aké je to pre mňa vstávať ráno v San Franciscu po nekonečnom lete z Dillí. Možno potom budú súhlasiť s odložením ďalšieho stretnutia a ja sa konečne poriadne vyspím.
Noah Rasheta, “Skutočný budhizmus pre začiatočníkov. Základy budhizmu. Jasné odpovede na ťažké otázky.”
Kniha vám umožní pochopiť kultúrne vplyvy, ktoré sú zjavné v rastúcom záujme Západu o meditáciu, “šialenstvo všímavosti”, a môže vám pomôcť začať (alebo pokračovať) vo vlastnej budhistickej praxi.
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…
Niekto dodnes neverí v existenciu depresie, niekto sa jej bojí alebo ju považuje za jeden…