Svet sa mení neuveriteľnou rýchlosťou a technológie napredujú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. V takomto dynamickom prostredí je dôležité byť pripravený neustále sa učiť a preškoľovať. Prečo a ako sa prispôsobiť neustálym zmenám a pritom sa cítiť pohodlne – porozprávajme sa s odborníkom.
Adaptabilita
Jeden zo zakladateľov teórie adaptívnej inteligencie Robert Sternberg, profesor psychológie na Oklahomskej univerzite, definuje adaptabilitu ako schopnosť mysle meniť sa v reakcii na aktuálne požiadavky prostredia.
Jednoducho povedané, adaptabilita je súbor schopností, ktoré vám pomáhajú rýchlo a bez stresu sa orientovať v novom prostredí. Patrí k nim flexibilita, pozitívny prístup, schopnosť analyzovať situáciu a prichádzať s novými riešeniami.
Prečo je adaptabilita taká dôležitá
Pred desiatkami rokov sa paradigma vzdelávania obmedzovala na tradičnú schému: školská dochádzka, potom nástup na univerzitu a nakoniec zamestnanie vo vybranej profesii s plynulým postupom po kariérnom rebríčku.
Táto koncepcia sa však zmenila a časy “jednej vedomosti” sú nenávratne preč. Skutočné učenie dnes presahuje rámec jednoduchého získavania informácií. Ako napísal americký filozof a sociológ Alvin Toffler vo svojej knihe Šok z budúcnosti z roku 1970, v 21. storočí nebudú negramotní tí, ktorí nevedia čítať a písať, ale tí, ktorí sa nevedia učiť, odnaučiť a znovu naučiť.
Niet pochýb o tom, že nie je ľahké vzdať sa toho, čo tak dlho riadilo náš život.
Ak však chceme držať krok so súčasnosťou a ľahko čeliť budúcnosti, nezostáva nám nič iné, len prijať zmeny a prispôsobiť sa tomu, čo sa deje okolo nás.
Je to dôležité nielen v každodennom živote, ale aj v obchodnej komunikácii a kariérnom raste. Už dnes sa zamestnávatelia pri prijímaní zamestnancov čoraz viac zameriavajú na mäkké zručnosti, čo znamená, že prispôsobivosť môže otvoriť dvere k novým kariérnym príležitostiam. Podľa najnovších údajov amerického štatistického úradu práce ľudia v blízkej budúcnosti uskutočnia až 12 kariérnych zmien počas svojho života.
Ak chce človek zmeniť oblasť činnosti, musí sa rekvalifikovať a osvojiť si nové kompetencie.
Ide o zložitú, často emocionálnu prácu. Krátky kurz alebo séria online modulov môže stačiť na odovzdanie informácií potrebných na získanie nových vedomostí, ale príliš málo na zmenu zaužívaného správania. Skutočné učenie zahŕňa doslova proces transformácie spôsobov myslenia, rozvoj nových návykov, heuristík a predsudkov. Preto je pri učení sa odnaučiť sa veľmi dôležité sledovať konečný cieľ, ktorým je osobný a profesionálny rast.
Kombinácia zručností je ideálnym receptom na adaptívnu inteligenciu
Harry Coulton, výskumník a zakladateľ americkej spoločnosti Adaptive Intelligence Consulting, sa domnieva, že koncept adaptívnej inteligencie kombinuje zručnosti emocionálnej, mentálnej a pozitívnej inteligencie.
Rozvoj a kombinácia týchto zručností nám pomáha flexibilne myslieť, efektívne komunikovať, riešiť neštandardné úlohy a ľahšie sa otvoriť zmenám – odvážnejšie im čeliť a dokonca ich aj sami iniciovať.
Ak chcete zvýšiť svoju adaptabilitu, začnite rozvíjať…
Učenie môže mať akúkoľvek formu vnímania informácií:
Vniesť zmenu do svojho života môžete urobiť hneď teraz.
Ak sa chcete úspešne zapojiť do pohybu v modernom svete, zbavte sa starých postojov a vzorcov. Kľúč ku všetkým možnostiam sa skrýva v nás samých, v našej otvorenosti voči výzvam – v našej ochote opustiť to, čo si myslíme, že poznáme. A znovu preskúmať to, čo potrebujeme vedieť.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…