Aký veľký vplyv máme na svoj život? Odpoveď na túto otázku je pre každého iná a závisí od životných skúseností, náboženstva, charakteru a ďalších faktorov. Človek s naučenou bezmocnosťou odpovie: “V žiadnej miere”. Čo je to za stav a ako sa s ním vyrovnať?

DEFINÍCIA

Naučená bezmocnosť je duševný stav, v ktorom máme pocit, že nie sme schopní zlepšiť svoj život. Neschopnosť dostať sa z toxických vzťahov, neschopnosť nájsť si zaujímavú alebo dobre platenú prácu. Nedokážeme zvládnuť učenie sa nových zručností, nedokážeme si nájsť partnera na zoznamke. Nedokážeme prísť na chuť nejakej pomôcke. Zoznam by mohol byť nekonečný.

PRÍBEH

Ako už názov napovedá, “učí sa”. Napríklad v detstve rodičia nepočúvali želania dieťaťa, rozhodovali o všetkom za neho, ako v tej anekdote: “Synku, je čas ísť domov! – Mami, je mi zima alebo som hladný?”. Alebo sa človek v dospelosti ocitol v situácii, keď jeho konanie neviedlo k želanému výsledku.

Mozog má často tendenciu šetriť námahu: pamätá si, že snaha je zbytočná, a zapne režim “ani sa nesnaž”.

Výsledkom je, že keď sa človek ocitne v situácii, ktorú by mohol ovplyvniť, neurobí nič, aby si pomohol. Neodopne si sako v rozpálenom vagóne, nepôjde sa napiť a na schôdzi bude smädný atď.

VÝSKUM

Zvieratá

Naučená bezmocnosť sa môže vyskytovať nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Pokusy, ktoré v roku 1964 uskutočnil americký psychológ Martin Seligman na psoch, ukázali, že ak živý tvor určitý čas trpí a všetky jeho snahy nevedú k výsledku, nabudúce sa už nebude pokúšať a utrpenie bude považovať za samozrejmosť. To znamená, že bude nútené znášať nepohodlie alebo dokonca bolesť, ak si interiorizuje – naučí sa -, že od neho nič nezávisí.

Ľudia

Experiment sa uskutočnil aj na ľuďoch. Obyvatelia domovov dôchodcov boli rozdelení do dvoch kontrolných skupín. V jednej skupine sa o starých ľudí starali, čím ich zbavili akejkoľvek iniciatívy a možnosti nejako kontrolovať, čo sa v ich živote deje. Účastníci druhej skupiny mohli ovplyvniť mnohé veci, vybrať si film na sledovanie, možnosti interiéru, jedlá z jedálneho lístka.

Po skončení experimentu sa ukázalo, že ľudia v prvej skupine sa cítili menej šťastní, niektorí vykazovali známky depresie.

Ich zdravotný stav bol tiež horší ako u dôchodcov v druhej skupine. Je zrejmé, že možnosť ovplyvniť svoj život bola pre ľudí posilňujúca.

ZODPOVEDNOSŤ

Bezmocnosť nie je vinou osoby, ktorá ju zažíva. Je to však problém, s ktorým sa oplatí pracovať s cieľom zlepšiť život. Problémom je, že práve istota, že sa nič nedá zmeniť k lepšiemu, bráni ľuďom podniknúť potrebné kroky – požiadať o pomoc priateľov a odborníkov. Negramotnosť v tejto oblasti môže viesť obyčajných ľudí k viktimizácii.

Príklad

Tak je to napríklad v prípade príbehov o domácom násilí. V mnohých prípadoch sa násilník správa nepredvídateľne, autoritatívne a zo všetkých problémov obviňuje obeť. V snahe vyhnúť sa im sa snaží správať “dobre”, ale na oplátku sa jej opäť dostáva agresie. Takéto správanie násilníka spôsobuje, že obeť je nakoniec zúfalá.

Aby sa zo situácie dostala, musí sa vyrovnať s naučenou bezmocnosťou a prekonať ju, čo si však vyžaduje zdroje.

A nemôže existovať žiadne “je to vaša chyba”. V takýchto situáciách je dôležitá pomoc a podpora priateľov, príbuzných – tých, ktorí môžu obeti podať ruku a pomôcť jej urobiť krok.

MANIFESTÁCIA

Naučená bezmocnosť sa môže do určitej miery prejaviť u mnohých z nás. Ako upozorňuje Gestalt terapeutka Anastasia Gurneva, je oveľa ľahšie všimnúť si ju u niekoho iného ako u seba. Na akých úrovniach sa môže prejavovať v praxi?

1. Činnosti

Je ťažké urobiť prvý krok. Je ľahšie premýšľať o nejakej myšlienke, ako ju začať realizovať. Je veľmi ťažké odolávať agresii, a preto je niekedy ľahšie zostať v nepohodlných, ale známych podmienkach, ako sa postaviť na obranu a niečo zmeniť.

2. Pocity a motivácia

Keď je potrebné prejaviť vytrvalosť alebo sa presadiť, človek stuhne. Aj vo svojom vnútri má problém rozpoznať, čo chce a čo nechce. Vykročenie do nového a neznámeho ho desí a “zmrazuje”.

3. Myšlienky

Príslovia “Zlý mier je lepší ako dobrá hádka”, “Lepšia sýkorka v ruke ako žeriav na oblohe” odrážajú životnú filozofiu. Keď sa človek rozhoduje medzi vlastnými záujmami a záujmami iných, ustupuje iným.

4. Sebaúcta

Vlastný názor sa nevníma ako významný a hodný zverejnenia. A keď ho človek vyslovil alebo prevzal iniciatívu, ľutuje to a považuje sa za povýšenca. Aj keď dosiahne veľa, nepripisuje si za to zásluhy.

PREKONÁVANIE

Na tomto stave je lepšie pracovať spolu s terapeutom. Spoliehajte sa na jeho podporu a smerujte k prevzatiu zodpovednosti za svoj život. Na tejto ceste bude veľa zaujímavých etáp, píše Anastasia Gurneva, a bude sa treba učiť:

  • uvedomiť si svoje konanie a výsledok, ku ktorému vedie,
  • vynaložiť úsilie a nebáť sa, že zaň budete hodnotení,
  • “ochutnať zodpovednosť”,
  • prekonať počiatočnú traumu – v niektorých prípadoch je to nevyhnutné. A potom na sedeniach, opierajúc sa o dostupné zdroje a so súcitom k sebe samému, ju človek doslova nanovo prežíva, obnovuje schopnosť chrániť sa a ovplyvňovať okolnosti.

Závisí teda náš vlastný život od nás? Áno aj nie. Ako povedal nemecký teológ Karl Friedrich Etinger vo svojej slávnej modlitbe: “Pane, daj mi pokoj prijať to, čo nemôžem zmeniť. Daj mi odvahu zmeniť to, čo zmeniť môžem. A múdrosť rozlišovať jedno od druhého.”

Keď prekonáme syndróm naučenej bezmocnosti, získame odvahu konať tam, kde môžeme skutočne zlepšiť život.