Existuje mnoho dôvodov, prečo sa vyhýbať jedlu pred spaním. Jedným z hlavných je zhoršené trávenie a s ním spojená znížená kvalita spánku. Ako inak ovplyvňuje nočné občerstvenie vaše zdravie? V akých prípadoch sú potrebné? A čo možno v takejto situácii jesť? Hovorí nám odborník na výživu.
Negatívne dôsledky neskorej večere
1. Problémy so spánkom
Po jedle začne telo tráviť, čo vedie k zvýšenej činnosti tráviaceho traktu – to môže sťažovať zaspávanie a dokonca skončiť nespavosťou.
TUKY VS. BIELKOVINY
ČO MÔŽETE JESŤ V NOCI
Proteín
Hoci sme vyššie hovorili o ťažkostiach s trávením bielkovín, treba poznamenať, že v malom množstve pred spaním môžu byť pre naše telo prospešné. Napríklad trochu bielkovín obsahujúcich tryptofán (aminokyselina potrebná na tvorbu serotonínu a melatonínu) nám môže pomôcť zaspať. Malé množstvo ľahko stráviteľných bielkovín pred spaním vám teda dodá správne množstvo aminokyselín a minimalizuje vplyv neskorej večere na kvalitu spánku.
- tvaroh vo forme tvarohového koláča alebo nákypu bez cukru – obsahuje ľahko stráviteľné bielkoviny a vápnik (ale nesmie byť intolerantný na laktózu);
- pečené kuracie filé – má nízky obsah tuku a vysoký obsah stráviteľných bielkovín;
- vajcia – sú bohaté na bielkoviny a ďalšie živiny. Najlepší spôsob ich konzumácie sú varené vajcia alebo vajcia na pare;
- grécky jogurt – len ten, ktorý má vysoký obsah stráviteľných bielkovín, horčíka a prospešných laktobacilov.
- celozrnné ovsené vločky, ktoré sa varia dlhšie ako 15 minút;
- hnedá ryža;
- pohánka, najmä zelená pohánka;
- quinoa;
- batáty;
- nesladené ovocie a bobuľoviny;
- zelenina – najlepšie dusená alebo pečená, aby sa zabránilo kvaseniu v žalúdku;
- ryžový chlieb – za predpokladu, že nemáte intoleranciu na lepok.