Vďaka týmto technikám sa určite budete cítiť aspoň o trochu šťastnejší.
Psychológovia z University of British Columbia (Kanada), ktorých článok bol uverejnený v časopise Annual Review of Psychology, sa rozhodli otestovať, či všetky tie početné spôsoby, ako sa stať šťastnejším, ktoré sa objavujú vo vedeckých článkoch a v médiách, naozaj fungujú.
Po analýze výsledkov vedeckých experimentov, ktoré testovali populárne stratégie, výskumníci dospeli k záveru, že mnohé z nich, ako napríklad „robte náhodné skutky láskavosti“, „správne sa stravujte“ alebo „pravidelne meditujte“, nezaručujú, že sa stanete šťastnejšími. Napriek tomu sa im podarilo identifikovať techniky, ktoré skutočne zlepšujú náladu a vytvárajú pocit šťastia.
Ak niekomu poďakujete (osobne, v e-maile alebo v textovej správe), môže vám to rýchlo zlepšiť náladu na celý deň.
Ľahký, nenútený rozhovor s cudzími ľuďmi, keď ste komunikatívni, uvoľnení a sebavedomí, výrazne zlepšuje vašu náladu.
Hoci naše správanie zvyčajne odráža náš vnútorný stav, môže pôsobiť aj opačným smerom – preto sa usmievajte a buďte veselí a budete sa cítiť morálne oveľa lepšie.
Osvieži to zážitky a oživí vašu lásku k veciam, ktoré ste mali radi už predtým, ale omrzeli vás.
Pozitívne myslenie vám umožní vidieť, že pohár je napoly plný, nie prázdny. Tento prístup vám pomôže cítiť sa šťastnejší bez ohľadu na to, aké životné výzvy vás čakajú.
Keď darujete peniaze ľuďom, ktorí ich naozaj potrebujú, vaša nálada sa zaručene zlepší, najmä ak máte slobodu výberu (kedy, komu a koľko darujete) a môžete priamo vidieť, že váš dar priniesol príjemcovi úžitok.
Premýšľanie o tom, že veci by potenciálne mohli byť lepšie, ako sú teraz, vám bráni užívať si to, čo už máte.
Nemáte radi umývanie podlahy alebo vysávanie? Nie ste v tom sami. Snažte sa to urobiť rýchlo alebo, ak je to možné, najmite si niekoho, kto to urobí za vás. A budete spokojní.
Aj toto je prostriedok na zlepšenie nálady. Snažte sa napríklad nekontrolovať telefón každú minútu, keď cestujete vonku, alebo si dajte predsavzatie, že sociálne siete nebudete kontrolovať viac ako raz denne.
Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…
Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…
Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…
V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…
Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…
Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…