Vďaka týmto technikám sa určite budete cítiť aspoň o trochu šťastnejší.

Psychológovia z University of British Columbia (Kanada), ktorých článok bol uverejnený v časopise Annual Review of Psychology, sa rozhodli otestovať, či všetky tie početné spôsoby, ako sa stať šťastnejším, ktoré sa objavujú vo vedeckých článkoch a v médiách, naozaj fungujú.

Po analýze výsledkov vedeckých experimentov, ktoré testovali populárne stratégie, výskumníci dospeli k záveru, že mnohé z nich, ako napríklad „robte náhodné skutky láskavosti“, „správne sa stravujte“ alebo „pravidelne meditujte“, nezaručujú, že sa stanete šťastnejšími. Napriek tomu sa im podarilo identifikovať techniky, ktoré skutočne zlepšujú náladu a vytvárajú pocit šťastia.

1. PRAKTIZUJTE VĎAČNOSŤ

Ak niekomu poďakujete (osobne, v e-maile alebo v textovej správe), môže vám to rýchlo zlepšiť náladu na celý deň.

2. VIAC SA STÝKAŤ S CUDZÍMI ĽUĎMI

Ľahký, nenútený rozhovor s cudzími ľuďmi, keď ste komunikatívni, uvoľnení a sebavedomí, výrazne zlepšuje vašu náladu.

3. SPRÁVAJTE SA TAK, AKO KEBY STE BOLI ŠŤASTNÍ.

Hoci naše správanie zvyčajne odráža náš vnútorný stav, môže pôsobiť aj opačným smerom – preto sa usmievajte a buďte veselí a budete sa cítiť morálne oveľa lepšie.

4. ZNÁMYM ČINNOSTIAM DODAJTE NOVOSŤ

Osvieži to zážitky a oživí vašu lásku k veciam, ktoré ste mali radi už predtým, ale omrzeli vás.

5. SNAŽTE SA VENOVAŤ POZORNOSŤ SVETLÝM STRÁNKAM VECÍ

Pozitívne myslenie vám umožní vidieť, že pohár je napoly plný, nie prázdny. Tento prístup vám pomôže cítiť sa šťastnejší bez ohľadu na to, aké životné výzvy vás čakajú.

6. FINANČNE POMÁHAŤ INÝM ĽUĎOM

Keď darujete peniaze ľuďom, ktorí ich naozaj potrebujú, vaša nálada sa zaručene zlepší, najmä ak máte slobodu výberu (kedy, komu a koľko darujete) a môžete priamo vidieť, že váš dar priniesol príjemcovi úžitok.

7. NIKDY NEMYSLITE NA LEPŠIU BUDÚCNOSŤ

Premýšľanie o tom, že veci by potenciálne mohli byť lepšie, ako sú teraz, vám bráni užívať si to, čo už máte.

8. VENUJTE MENEJ ČASU NEPRÍJEMNÝM ČINNOSTIAM

Nemáte radi umývanie podlahy alebo vysávanie? Nie ste v tom sami. Snažte sa to urobiť rýchlo alebo, ak je to možné, najmite si niekoho, kto to urobí za vás. A budete spokojní.

9. MENEJ ČASU NA TELEFÓNE A SOCIÁLNYCH SIEŤACH

Aj toto je prostriedok na zlepšenie nálady. Snažte sa napríklad nekontrolovať telefón každú minútu, keď cestujete vonku, alebo si dajte predsavzatie, že sociálne siete nebudete kontrolovať viac ako raz denne.