Zažil to už hádam každý. Dve či viac možností a my si nedokážeme vybrať. V prípade, že ide o banalitu ako napríklad výber z jedálneho lístka, či výber denného oblečenia, sú dôsledky nesprávneho rozhodnutia zanedbateľné. Čo však robiť v situácii, kedy na našom rozhodnutí stojí niečo mimoriadne dôležité, napríklad to, ako bude v najbližších mesiacoch či rokoch vyzerať náš život a my sa nevieme rozhodnúť?
V ideálnom prípade by sme sa mali rozhodovať na základe dôsledného zváženia všetkých kladov a záporov každej z alternatív s cieľom maximalizovať naše zisky a znížiť straty. V realite to však také jednoduché nie je.
Rozhodujeme sa vždy racionálne?
Pravdou je, že na naše rozhodnutia vplýva okrem našej racionality obrovské množstvo vedomých a nevedomých faktorov, medzi nimi napríklad naše emócie, predošlé skúsenosti, rôzne skreslenia a iné. Napríklad spomínané skreslenia sú mentálnymi skratkami, ktorými si uľahčujeme a urýchľujeme naše rozhodovanie. Okrem toho však tiež zvyšujú pravdepodobnosť, že v rozhodovaní dôjde k chybe.
Pod vplyvom týchto skreslení sa môžeme rozhodnúť napríklad na základe toho, že nám daná situácia pripomína inú, o ktorej sme už počuli, alebo že prijmeme predstavu, ktorú sme si vytvorili automaticky po spoznaní situácie (počujeme skvelé recenzie na nejaký tovar, samé jeho výhody a vychytávky a my ho zavrhneme ako “príliš drahý” dokonca bez toho, aby sme si jeho cenu overili).
Čím si môžeme rozhodovanie uľahčiť?
Vidíme, že proces rozhodovania nemusí byť vždy tak úplne jednoduchý. Preto vám chcem ponúknuť niekoľko tipov, ktoré nám v ňom môžu pomôcť.
Neľutujme rozhodnutia, ktoré sme urobili
Môže sa stať, že hoci sme sa po dôkladnom zvažovaní konečne rozhodli, stále v nás ostali určité pochybnosti. “Rozhodol som sa určite správne?” “Nebolo by predsa len lepšie, keby som to spravil inak…?” Nedovoľme týmto pochybnostiam, aby nás premohli. Keď už k rozhodnutiu nezvratne došlo, prestaňme o tom dookola premýšľať. Pripomeňme si, čo všetko sme vykonali a zvažovali, než sme dospeli ku konečnej voľbe. Verme tomu, že sme sa rozhodli tak, ako to bolo v danú chvíľu správne.
Aj napriek dôslednému rozhodovaniu sa môže stať, že situácia nakoniec nedopadne tak dobre ako sme očakávali. Aj napriek tomu však svoje rozhodnutie neľutujme. Niekam nás predsa len dostalo. Verme tomu, že sme “tam, kde máme byť”. Navyše, väčšina rozhodnutí nemusí byť v skutočnosti tak trvalá ako sa môže zdať na prvý pohľad. Časom sa môže objaviť ďalšia možnosť voľby a tento raz sa môžeme rozhodnúť inak.
Samozrejme, vyššie popísané tipy, ktoré môžeme využiť v procese rozhodovania nie sú žiadnym jednoznačným návodom, ktorý musí vždy dodržať každý z nás. Každý človek je iný, a teda aj pri rozhodovaní môže využívať iné stratégie či pomôcky, ktoré sa môžu líšiť od tých popísaných v tomto článku.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…