Kategórie: Sebapoznanie

6 najtoxickejších návykov: skontrolujte seba a svojich blízkych

Nerešpektovanie osobných hraníc iných ľudí, vyhýbanie sa zodpovednosti – takéto sklony v sebe často nevidíme a nedokážeme pochopiť, prečo nás okolie nemá rádo. Ak neustále zažívate problémy vo vzťahoch s ľuďmi, možno stojí za to sa na seba bližšie pozrieť. Tu sú niektoré toxické návyky, ktoré bránia harmonickým a konštruktívnym vzťahom.

ZVYKY

1. Nepripravenosť na úprimný dialóg

Máme tendenciu vyhýbať sa rozhovorom o skutočne dôležitých témach. V dôsledku toho zostáva veľa vážnych problémov nevyriešených. Ak nemôžeme utiecť z konverzácie, často sa snažíme vyvolať u partnera pochybnosti a podkopať jeho dôveru.

2. Vyhýbanie sa zodpovednosti

Je pre nás veľmi ťažké priznať si chyby a často zvaľujeme vinu na iných. Ak si neuvedomujeme, aké problémy si vytvárame vlastným správaním, bráni nám to rásť a rozvíjať sa.

3. Neschopnosť ospravedlniť sa

Prekrúcame fakty a snažíme sa, aby sme vyzerali ako obeť alebo len nevinní. A aj keď už nemôžeme popierať svoju vlastnú chybu alebo nesprávne správanie, radšej prerušíme vzťah s osobou, pokiaľ sa nemusíme ospravedlniť.

Ak sa nás niekto pokúsi volať na zodpovednosť za zlé správanie, začneme sa agresívne brániť, urazíme sa v reakcii na akúkoľvek kritiku (aj konštruktívnu).

4. Manipulatívne

Pokúšať sa manipulovať druhými pre svoj vlastný zisk je typické toxické správanie. Takíto ľudia klamú, prekrúcajú, zveličujú alebo zamlčujú fakty v snahe dosiahnuť požadovaný výsledok. Častým dôvodom je túžba vytvoriť si o sebe pozitívny názor ostatných.

Manipulácia môže zahŕňať aj urážky, zosmiešňovanie „boľavých miest druhej osoby“, odmietanie prejaviť podporu, pozornosť a starostlivosť, ako aj gaslighting – pokus prinútiť druhú osobu pochybovať o jej vnímaní reality a dokonca aj o vlastnej primeranosti.

5. Nerešpektovanie osobných hraníc iných ľudí

Ak nerešpektujeme hranice druhého človeka, pripravujeme ho o pocit bezpečia a podkopávame jeho dôveru v nás. Ignorovaním jeho potrieb a túžob postupne ničíme vzťah.

6. Nespoľahlivosť

Nikto nie je dokonalý a každý je niekedy voliteľný. Ale ak pravidelne porušujete svoje sľuby, ľudia okolo vás budú pravdepodobne veľmi nešťastní.

Výskum ukazuje, že hoci sa muži a ženy v priemere nelíšia, pokiaľ ide o spoľahlivosť a zodpovednosť, máme tendenciu viac odsudzovať ženy za to, že sú nezáväzné.

ČO ROBIŤ

Nájdením sily na zmenu môžete výrazne zlepšiť vzťahy s ostatnými – najmä s tými, ktorí sú vám najbližší. Tu je niekoľko dôležitých krokov, ako sa zbaviť toxických sklonov.

1. Starajte sa o svoje duševné zdravie a pohodu

Ak zistíte, že neproduktívne vzorce správania narúšajú vašu duševnú rovnováhu a vzťahy s blízkymi, vyskúšajte praktiky všímavosti, ako sú dychové cvičenia a meditácia. Môžu vám pomôcť lepšie pochopiť vaše vlastné myšlienky a pocity, ktoré spúšťajú toxické správanie. Ak to nemôžete urobiť sami, môžete sa obrátiť na psychológa.

2. Buďte pripravení úprimne sa ospravedlniť

Ak si uvedomíte, že ste konali nespravodlivo, je najlepšie okamžite požiadať o odpustenie. Je dôležité ukázať, že ste ochotní prevziať zodpovednosť za svoje chyby a prijať konštruktívnu kritiku. Ospravedlnenia pomáhajú okamžite znížiť napätie vo vzťahu a tiež demonštrujú ochotu pracovať na sebe a svojich nedostatkoch.

3. Rešpektujte osobné hranice

Ak si uvedomíte, že často narúšate hranice iných ľudí, skúste sa vžiť do miesta týchto ľudí – ako by ste sa cítili, keby sa k vám niekto správal tak bez úcty a neúctivo, ignorujúc všetky vaše požiadavky?

4. Nevyhýbajte sa zodpovednosti

Áno, priznať si chyby môže byť ťažké a nepríjemné, ale je to mimoriadne dôležitá zručnosť. Všetci občas robíme chyby a v snahe presunúť zodpovednosť na druhých vyzeráme v očiach druhých oveľa horšie, ako keby sme si úprimne priznali svoju úlohu v tom, čo sa stalo.

Aby sme sa skutočne zmenili k lepšiemu, je veľmi dôležité naučiť sa niesť zodpovednosť za svoje správanie a dopad, ktorý má na nás a naše okolie.

Ariana Lekovská

Share
Published by
Ariana Lekovská

Recent Posts

Jednosmerná doprava: ako si uvedomiť, že vaše priateľstvo už nie je vzájomné

Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…

2 týždne ago

Prečo človek hovorí nahlas počas spánku: čo robiť a ako ho liečiť

Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…

2 týždne ago

Sociofóbia: módna alebo úzkostná porucha?

Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…

3 týždne ago

Manžel alebo otec? Ako prestať hľadať nedostatočne zaslúženú otcovskú lásku

V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…

3 týždne ago

Tri jednoduché kroky, ako prestať byť neviditeľným

Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…

3 týždne ago

Znížte sebaúctu a spôsobte fóbie: ako nás filmy a televízne seriály spôsobujú, že sa cítime neúspešní

Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…

3 týždne ago