Túžba pomáhať partnerovi, preberať jeho problémy a chrániť ho pred skúsenosťami nie vždy hovorí o láskavosti a zdravej láske – často sa tak prejavuje “syndróm záchrancu”. Aký je prínos tohto vzorca správania? Čím to je, že zaoberanie sa traumami druhého môže škodiť vám a vášmu vzťahu? A ako sa dostať z role záchrancu?
Niektorí psychológovia vysvetľujú potrebu pomáhať druhým za každú cenu nízkym sebavedomím a hypertrofovanou túžbou cítiť sa potrebným. Takíto ľudia sú náchylní na spoluzávislé vzťahy.
Určiť ich spoluzávislosť možno podľa znakov:
zdravé vzťahy sú opačné: rešpektujeme osobnosť, autonómiu a hranice druhej osoby a sústredíme sa skôr na seba ako na druhú osobu.
Za deštruktívnym správaním sa skrývajú zdanlivo nepostrehnuteľné výhody. Tu je niekoľko z tých, ktoré záchrancovi prináša jeho správanie:
Je dôležité zamyslieť sa nad svojím prežívaním vo vzťahu a uvedomiť si, či zo vzťahu s partnerom čerpáte takéto výhody, takéto emócie.
V čom spočíva nebezpečenstvo syndrómu záchrancu? Tým, že ničí vás samých aj vzťah ako celok. Záchranca nie je altruistický človek, ktorý rád pomáha druhým. “Zachraňovaním” druhého uzatvára niektoré svoje potreby: potrebu, dôležitosť, lásku, pozornosť. V tejto úlohe je človek často nešťastný: uráža ho, že dostáva málo na oplátku, je podráždený, sklamaný. Okrem toho máva svojimi túžbami a cieľmi, rozpúšťa sa v partnerovi a nemyslí na život bez neho. Vo vzťahu je rovnováha nahradená hrou na jednu bránu, keď jeden neustále dáva a druhý len prijíma.
Časom sa posadnutosť a kontrola záchrancu stane pre partnera únavnou a začne sa vyhýbať kontaktu. Lásku a harmóniu nahradí závislosť, odpor, úzkosť a hnev. Nie je prekvapujúce, že takéto vzťahy sa končia rozchodom.
Ako sa dostať z úlohy záchrancu vo vzťahu:
Vy a vaše potreby sú rovnako dôležité ako potreby vášho partnera. Ste rovnako hodní starostlivosti a pozornosti ako druhá osoba, nie pre niečo, ale jednoducho preto, že ste.
Konštruktívna kritika nie je pre rozvoj o nič menej cenná ako pochvala a uznanie. Lenže…
Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…