Každý, kto sa zaujíma o sebarozvoj, vie, aké dôležité je naučiť sa podporovať sám seba, správať sa k sebe láskavo. Čo to však v skutočnosti znamená? Kde začať? Niekoľko jednoduchých cvičení vám pomôže pochopiť, čo to je a ako si konečne prejaviť súcit.
Budhistickí učitelia a sám dalajláma XIV. veria, že súcit s druhými začína súcitom so sebou samým. Len ak sa naučíme byť láskaví sami k sebe, môžeme prejavovať súcit s druhými.
Nejde však o to, aby sme sa ľutovali, oddávali sa svojim zlozvykom alebo boli “rozmaznaní”
Ak vám gastroenterológ nasadil diétu, “potešenie” vyprážanými zemiakmi a koláčmi nie je vôbec na mieste. Rovnako ako nie je starosťou zapnúť si vnútorného trénera, ktorý vám hovorí: “Zarábaj viac, vylez vyššie, urob všetko” – a robí to vo chvíli, keď vám dochádzajú fyzické sily, vaša psychika potrebuje oddych a duša pokoj a lásku.
Vo všeobecnosti si starostlivosť o seba vyžaduje primeraný prístup a zhodnotenie každej individuálnej situácie. A zvládnuť túto príjemnú, ale pre mnohých stále neznámu úlohu pomôžu základné, osvedčené cvičenia, ktoré si psychológovia požičali od budhistických praktizujúcich.
1. Napíšte si “list podpory”
2. Zbavte sa negativity
Zbavte sa zbytočnej váhy! Ak vás prepadajú pochmúrne myšlienky, skúste vynaložiť malé úsilie a vizualizujte si… železnicu. Do “vagóna” vložte každú negatívnu myšlienku, každý pesimistický záver o budúcnosti, všetky zaťažujúce emócie voči sebe a iným ľuďom. Vložte ich do vagóna a sledujte, ako vlak naberá rýchlosť a vzďaľuje sa od vás, odvážajúc nepotrebný náklad.
3. Skroťte vnútorného kritika
Ak ste ako mnohí ľudia museli v detstve počúvať, že ste niečo povedali zle, urobili zle alebo sa dokonca pozreli zlým smerom, potom vám pravdepodobne v hlave stále znejú odsudzujúce hlasy vašich rodičov alebo učiteľov.
4. Prejavte súcit sami so sebou
Aj keď sa všetko pokazí, vnútorný kritik pretrváva a jeho slová sa vám zdajú spravodlivé, pamätajte, že aj zločinci si zaslúžia milosrdenstvo a láskavosť. A vy pravdepodobne nie ste taký zlý človek, ako si niekedy myslíte.
Ak žijete s neustálym pocitom viny za minulý priestupok, vyhraďte si čas na prácu s ním. Môžete nájsť odporúčania, ako sa od nej oslobodiť. V niektorých prípadoch sa oplatí navštíviť psychoterapeuta – aj to bude kompetentná starostlivosť o seba.
5. Vyskúšajte prax vďačnosti
Najčastejšie sa o nej píše, pričom sa navrhuje začať s inými ľuďmi. Ak je však naším cieľom rozvíjať súcit so sebou samým, začneme tým, že si “spočítame”, za čo môžete byť vďační ľuďom okolo seba a sebe.
Ako sa cítite na konci tohto cvičenia? Ak ju budete opakovať denne počas jedného mesiaca, všimnete si, že váš postoj k životu sa mení na pozitívnejší.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…