strach detí
Úzkosť je dôležitá emócia, ktorá dieťaťu pomáha byť opatrný. Je tiež potrebné pripomenúť, že niektoré obavy sú prirodzené a sprevádzajú každé dieťa v danom období vývoja. Ktoré detské úzkosti sú úplne normálne? Čoho by sa mali rodičia naopak obávať?
Bábätká sa boja cudzích ľudí. Keď má dieťa okolo 8-9 mesiacov, dokáže rozpoznať tváre ľudí, ktorých pozná. Preto nové tváre, či už opatrovateľka alebo dlho nevidená príbuzná, môžu na neho pôsobiť desivo.
Deti od 4 do 6 rokov majú veľmi bujnú fantáziu. Nie vždy však vedia povedať, čo je skutočné a čo nie. Strašidelné príšery, duchovia, čarodejnice, ktoré si predstavujú alebo o ktorých počuli v rozprávke alebo videli v televízii, sa zdajú byť skutočné. Boja sa toho, čo môže byť pod ich posteľou alebo v skrini. Niektorí sa boja temných a hrozných snov. Malé deti sa môžu báť aj hlasných zvukov, ako sú hromy a ohňostroje. V tomto období sa deti boja aj zvierat a zlých ľudí (lupiči, únoscovia, špióni). Majú strach z návštevy lekára, zubára, injekcie či nemocnice. Boja sa, že zostanú samé, stratia sa alebo že ich nikto nevyzdvihne zo škôlky či školy.
Predškoláci a dospievajúci môžu mať sociálnu úzkosť. Môžu pociťovať obavy z toho, ako vyzerajú alebo či zapadnú do skupiny. Tiež môžu pociťovať úzkosť alebo strach z verejných vystúpení, nástupu do novej školy, dôležitej skúšky alebo zápasu.
Staršie deti a tínedžeri sa obávajú skutočného nebezpečenstva. Keď majú deti 7 alebo viac rokov, príšery pod posteľou ich nedokážu vystrašiť, pretože vedia, že nie sú skutočné. V tomto veku sa niektoré deti začínajú báť vecí, ktoré sa môžu stať v skutočnom živote. Tiež pociťujú úzkosť z neúspechu a zlyhania v škole, nedostatku prijatia alebo kritiky zo strany ostatných. Boja sa hanby a výsmechu v prípade spoločenského vystavenia.
Väčšina detí zvláda svoju bežnú úzkosť vďaka jemnej podpore rodičov. Ako rastú, prekonávajú strach, ktorý mali, keď boli mladší.
Niektoré deti to majú ťažšie a potrebujú viac pomoci pri zvládaní úzkosti. Ak sú vaše obavy veľmi silné alebo bránia vášmu dieťaťu vykonávať bežné činnosti, môže to byť príznakom úzkostnej poruchy.
Objatie a upokojujúci hlas sú najlepším spôsobom, ako znížiť úzkosť batoľaťa. Môžete povedať: „To je v poriadku. Si v bezpečí. Som tu s tebou”. Vďaka tomu bude vaše dieťa vedieť, že ste prítomní a pripravení ho chrániť. V tomto období je pre dieťa nevyhnutná upokojujúca prítomnosť rodiča, aby sa cítilo bezpečne. Ako vaše dieťa rastie, hovorte s ním a počúvajte ho. Buďte pokojní a láskaví. Pomôžte svojmu dieťaťu vyjadriť svoje pocity a povzbuďte ho, aby skúšalo nové veci. Keď malé dieťa spoznáva nových ľudí alebo miesta, držte ich v rukách, aby sa cítili bezpečne. Nechajte dieťa cítiť sa bezpečne a milované. Pomôžte svojmu dieťaťu pomaly čeliť jeho strachu. Spoločne napríklad skontrolujte, či sa pod posteľou nenachádzajú žiadne príšery. S vašou podporou by malo dieťa samé zistiť, že sa nie je čoho báť. Pomôžte mu cítiť sa odvážne. Zaujímajte sa o to, čo deti sledujú. Obsah v televízii alebo na internete je často veľmi desivý. Pomôžte svojmu dieťaťu vysporiadať sa s ťažkými situáciami a výzvami, ako je verejné vystupovanie a skúšky. Ukážte svojmu dieťaťu, že mu veríte.
Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…
Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…
Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…
V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…
Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…
Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…