Kategórie: Sebapoznanie

Tri jednoduché kroky, ako prestať byť neviditeľným

Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie nechali prejsť okolo uší, akoby ste nikdy nič nepovedali… Znie vám to povedome? Aj náš autor sa stretol s „efektom neviditeľnosti“, ale prekonal ho a teraz je pripravený podeliť sa o užitočné rady.

AKO SA PREJAVUJE „EFEKT NEVIDITEĽNOSTI“

Kedysi bolo pre mňa ťažké povedať svoj názor. Moje vlastné myšlienky sa mi zdali nedôležité, bezvýznamné a bolo ťažké odvážiť sa ich vysloviť. A ak som to urobil, jednoducho ma nebolo počuť, akoby som bol neviditeľný a mal vypnutý zvuk. Ľudia okolo mňa sa medzi sebou rozprávali, akoby sa nič nestalo. Ľutovala som, že som vôbec otvorila ústa, a cítila som sa ako totálne zlyhanie.

Každá takáto situácia zraňovala môj už aj tak obrovský pocit bezcennosti a bezvýznamnosti. A zakaždým som mal čoraz menšiu chuť a odhodlanie na tieto hrable stúpiť.

Na druhej strane mi nevyhovovala ani úloha sivej myšky, ktorú nikto nepočuje a nevšíma si ju

Chcel som hovoriť ľahko, cítiť záujem a úctu k svojim slovám, rozlúčiť sa s vyčerpávajúcim napätím pred vyslovením myšlienky, zbaviť sa potreby „pozbierať sa“ po ďalšom fiasku. Tak som sa nakoniec rozhodol pre zmenu. Myšlienka, že cestu k vytúženým stavom a výsledkom blokujú pocity a emócie, ktoré chceme cítiť najmenej. Nemôžeme dosiahnuť cieľ bez toho, aby sme prešli určitým nepohodlím.

V mojom prípade pocity rozpakov a hanby stoja v ceste slobodnému rozprávaniu a vypočutiu. Keďže nechcem čeliť týmto pocitom, vyhýbam sa situáciám, v ktorých sa môžu objaviť – napríklad tým, že nehovorím svoj názor. Ale tým, že budem takto pokračovať, problém nevyriešim a moje okolie sa nikdy nedozvie, čo si myslím a cítim, čo ma trápi.

AKO DOSIAHNUŤ, ABY VÁS OSTATNÍ POČÚVALI

To, či vieme komunikovať svoje myšlienky druhým, do veľkej miery rozhoduje o tom, či môžeme dosiahnuť svoje ciele: výsledky v práci, rešpektovanie našich pocitov, potrieb a prianí vo vzťahoch. Niekoľko jednoduchých krokov mi pomohlo prekonať vnútorný odpor a vyrovnať sa s „efektom neviditeľnosti“.

1. Naučte sa vážiť si svoje myšlienky

Uvedomil som si, že ľudia nereagujú na samotné slová, ale na pocit, s ktorým ich vyslovujeme, na stav mysle. Tie isté frázy môžu znieť závažne a zmysluplne alebo sa môžu zdať ako nezmysel.

Aby sme sa priblížili k správnemu stavu, je dôležité naučiť sa oceniť a milovať svoje vlastné myšlienky.

Ku každej myšlienke, ktorá vám príde do hlavy, pristupujte opatrne. Myšlienku, ktorú chcete vyjadriť, považujte za dar, o ktorý sa chcete podeliť s tými, ktorých máte radi a ktorých si vážite.

2. Pracujte na tom, aby ste sa zbavili pocitov hanby a rozpakov

Na chvíľu sa objavia „zo starých spomienok“. Možno zistíte, že keď sa ozvete, ľudia sa na vás budú pozerať zmätene a pokračovať v rozhovore, akoby ste v miestnosti neboli.

V tejto chvíli je dôležité nevzdávať sa, nepodľahnúť pocitom hanby, ale naďalej veriť svojej myšlienke.

Môžete povedať: „Pozri, to je skvelý nápad!“ a hovoriť o tom, prečo si myslíte, že je to skvelý nápad, alebo môžete dôstojne pokrčiť plecami: „Je to dobrý nápad, myslím si, že je to dobrý nápad. Je dôležité nesúhlasiť so situáciou a s tým, že vy alebo vaše nápady sú ignorované, ale robte to jemne a dôstojne.

3. Nesúďte ani nekritizujte sami seba, aj keď sa niečo nepodarilo

Poďakujte sa za úspechy a ignorujte neúspechy. Každá nová zručnosť si vyžaduje čas a prax a chyby sú v tomto procese nevyhnutné. Ak sme však na seba za ne príliš prísni, pravdepodobne sa nikdy nerozhodneme pre zmenu.

Ani neviem, koľkokrát som bol sám zo seba sklamaný po každom neúspešnom pokuse zmeniť spôsob, akým premýšľam o svojich slovách

Znovu a znovu som počítal zárezy na strome neúspechu. Ale postupne, krok za krokom, sa mi začalo dariť. Najprv jeden z desiatich, potom dva a potom tento problém vyšiel nazmar. A ak to fungovalo u mňa, určite to bude fungovať aj u vás. Len to vyskúšajte.

Ariana Lekovská

Share
Published by
Ariana Lekovská

Recent Posts

Jednosmerná doprava: ako si uvedomiť, že vaše priateľstvo už nie je vzájomné

Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…

6 dní ago

Prečo človek hovorí nahlas počas spánku: čo robiť a ako ho liečiť

Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…

7 dní ago

Sociofóbia: módna alebo úzkostná porucha?

Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…

1 týždeň ago

Manžel alebo otec? Ako prestať hľadať nedostatočne zaslúženú otcovskú lásku

V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…

1 týždeň ago

Znížte sebaúctu a spôsobte fóbie: ako nás filmy a televízne seriály spôsobujú, že sa cítime neúspešní

Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…

2 týždne ago

Ako si obľúbiť pondelky: 10 nebanalizujúcich tipov, ktoré vám pomôžu začať pracovný týždeň sviežo

Väčšina ľudí si zvykla, že pondelok je náročný deň. Často naň začíname myslieť už v…

2 týždne ago