Snívame o mnohých veciach. Kúpiť si dom, napísať knihu, zahrať si vo filme. A naďalej žijeme tak, ako sme žili – chodíme do nudnej práce tou istou trasou, stretávame sa s tými istými ľuďmi. Čo je príčinou našej pasivity? Strach, ktorý nám bráni urobiť krok k úspechu.
Ak by ste mali v niekoľkých vetách opísať svoj vysnívaný život, čo by to bolo? Pravdepodobne by to bola zaujímavá práca, ktorá by vám prinášala dobrý príjem a pomohla vám objaviť vaše talenty. Niekoľkokrát do roka by ste cestovali do nezvyčajných krajín: liezli by ste po horách v Nepále alebo kŕmili žirafy na farme v Keni. Starali by ste sa o svoje zdravie, športovali, stretávali sa s priateľmi a trávili veľa času s rodinou.
Ale z nejakého dôvodu sny zostávajú len snami
A realita je od nich rovnako vzdialená ako vy od Kene: nudná práca s nevyhovujúcim rozvrhom, nudná rutina, neustále zdravotné problémy, nedostatok peňazí a od koníčkov – len večerné sledovanie telenoviel.
Prečo teda nežijete život, o ktorom snívate? Dôvodom nie je to, že údajne nemáte talent, ani to, že vám chýba motivácia. Hlavnou prekážkou, ktorá vám bráni využiť svoj potenciál, je strach.
1. Strach zo zlyhania
Ide o takzvaný syndróm “vynikajúceho dievčaťa”. Ako vás rodičia učili v detstve – “buď sa ti bude dariť, alebo nič”. A teraz ste už vyrástli, ale stále sa bojíte urobiť krok smerom k svojim snom, pretože vás paralyzuje strach z chyby, rovnako ako v škole. Ešte sa nič nestalo a vy ste si už vo farbách predstavili svoj neúspech a začali ste panikáriť kvôli možným ťažkostiam.
Ako sa prestať báť
2. Strach z úspechu
Niekedy sa do niečoho hodnotného nepustíte nie preto, že sa bojíte neúspechu, ale preto, že sa bojíte úspechu. Jednoducho neviete, čo urobíte, ak uspejete. Začnete zarábať pol milióna mesačne a čo teraz? Musíte si nájsť nových priateľov? Začať finančne pomáhať svojej rodine? Presťahovať sa z rodného mesta do metropoly?
Ako sa prestať báť
Čo najčastejšie praktizujte techniku “Pohľad za horizont” – pozerajte sa na svoju budúcnosť širšie. Nechajte si snívať veľké sny: “Čo sa stane, keď dosiahnem tento cieľ? A ten ďalší? Čo si kúpim pre seba? V ktorých krajinách budem dovolenkovať?” Začnite sa mentálne pripravovať na úspech a ten k vám príde oveľa rýchlejšie.
3. Strach zo zmeny
Podvedome sa bránite akejkoľvek zmene, aj keď si to sami neuvedomujete. A je jedno, o akú zmenu ide – k lepšiemu alebo horšiemu, či prídete o prácu, alebo začnete zarábať desaťkrát viac ako teraz. Pri negatívnych zmenách je všetko jasné: nikto nechce čeliť chorobám, hádkam alebo nedostatku peňazí. Čo je však zlé na tom, keď snívate o lepšom živote?
Keď sa vydáte na cestu úspešnej budúcnosti, znamená to, že budete musieť zmeniť svoje zvyky, začať plniť nové povinnosti, spĺňať nové požiadavky, nadviazať vzťahy s novými ľuďmi. To všetko vyvoláva strach z neznámeho – jeden z najstarších strachov a jeden z najsilnejších.
Ukazuje sa teda, že mnohí ľudia si nevyberajú jasné zmeny, ale práve stabilitu: chodiť 10 rokov do tej istej práce, pretože je to pokojnejšie, tolerovať manžela, s ktorým sú spolu od vysokej školy, robiť to, na čo sú zvyknutí, a všetko nové odmietnuť.
Ako sa prestať báť
Úplne zničiť tento strach sa nepodarí. To je v moci snáď len evolúcie. Možno o niekoľko generácií ľudia prestanú mať taký panický strach zo zmien a neznámeho, ktorý sa s nimi spája. Môžete však tento strach zmierniť.
Opatrne zmeňte spôsob, akým žijete svoj život
Choďte do práce po novej ceste, porozprávajte sa s predavačkou namiesto toho, aby ste si mlčky vzali kefír a chlieb, kúpte si nové šaty – bez dôvodu, len tak pre radosť.
Uvidíte, že zmeny nie sú vždy zlé: nová cesta vás môže prekvapiť malebným výhľadom, predavačka sa ukáže ako najmilšia pani a stane sa vašou dobrou priateľkou a kolegom sa vaše nové šaty budú páčiť. Len to skúste! Koniec koncov, život bez zmien nie je možný. A stabilita je len ilúzia.
4. Strach z verejnej mienky
Čo si o mne pomyslia moji priatelia? Ako to vysvetlím rodičom? Čo ak si o mne budú šepkať kolegovia? Tieto otázky sa vám vynárajú v mysli, keď sa rozhodnete urobiť niečo nové. Človek je taký organizovaný – záleží mu na tom, čo si myslia ostatní. Všetko sa to začalo v primitívnych časoch, keď sa nedalo prežiť osamote. Ak vás členovia spoločenstva neprijali, znamenalo to istú smrť.
Tento strach nás prenasleduje dodnes. Preto sa tak bojíme výsmechu, odsúdenia, zatracovania a často radšej nič nerobíme a nevyčnievame medzi ostatnými, aby sme nepociťovali túto prvotnú úzkosť.
Ako sa prestať báť
Zamerajte sa na svoje hodnoty. Ak si ujasníte, čo je pre vás skutočne dôležité, prestanete sa usilovať o súhlas druhých. Počúvajte sami seba a choďte svojou vlastnou cestou bez toho, aby ste sa pozerali na verejnú mienku. Vytvorte si imunitu voči negativite, kritike a odmietnutiu. Vyskúšajte “techniku 10 odmietnutí” – vyjdite na ulicu a ponúknite cudzím ľuďom niečo, čo určite odmietnu: napríklad, aby vám kúpili kyticu kvetov. Neprestávajte, kým nebudete mať zbierku 10 “nie”.
Šikmé pohľady, nepochopenie a odmietnutie vás zocelia.
A na konci skúšky už nebudete tak ostro reagovať na odmietnutia v reakcii na žiadosti a budete mať pocit, že sa dokážete ľahšie stotožniť s tým, čo si myslia ľudia okolo vás. Na ceste za ambicióznymi cieľmi a snami budete musieť čeliť celému oceánu kritiky a negativizmu – je dobré začať sa na to pripravovať už teraz.
Skutočný rast a víťazstvá sú nemožné, ak vás ovláda strach. Nedovoľte, aby vám stál v ceste – použite tieto techniky, aby ste sa realizovali a premenili svoj život na majstrovské dielo.
Neuveriteľná rozkoš, ktorá sa vám rozleje po celom tele, kokteil endorfínov a oxytocínu, ktorý vám…
„Vesta a prútik života“, dôveryhodný lekár a profesionál, ktorého obdivujeme. Akí ďalší ľudia by mali…
Podvodníka prezradia rôzne znaky, profesionáli vedia rozpoznať lož podľa nenápadných gest, čo nie je zlé,…
Konštruktívna kritika nie je pre rozvoj o nič menej cenná ako pochvala a uznanie. Lenže…
Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…