Jednoduchý kontrolný zoznam od psychológa: tri tvrdenia, ktorých súhlas alebo nesúhlas odhalí vašu skutočnú povahu.
Cynizmus je presvedčenie, že ľudstvo ako celok je nedôveryhodné, že ľudia sú väčšinou sebeckí, chamtiví, nemorálni a zákerní, a preto sa môžete správať rovnako.
Ako upozorňuje Jamil Zaki, docent psychológie na Stanfordskej univerzite a autor knihy Hope for Cynics: Surprising Scientific Facts About Human Kindness, Generosity, and Nobility (Nádej pre cynikov: Prekvapivé vedecké fakty o ľudskej láskavosti, štedrosti a šľachetnosti), cynické postoje zďaleka nie sú neškodné. Odsudzuje ich nielen spoločnosť, ale poškodzujú aj zdravie samotného cynika.
Takíto ľudia sú náchylní na depresie, úzkosti, závislosti, častejšie trpia srdcovými chorobami a cukrovkou, a dokonca zomierajú skôr ako tí, ktorí sa na svet pozerajú pozitívnejšie.
Tu sú tri výroky, ktorých súhlas alebo nesúhlas môže podľa Zakiho odhaliť, do akej miery ste cynickí.
Ak nesúhlasíte so všetkými tromi výrokmi, pravdepodobne vôbec nie ste cynik; ak nesúhlasíte len s jedným, ste mierny cynik; ak nesúhlasíte s dvoma, ste dosť zhrubnutý; a ak nesúhlasíte s tromi, ste úplný cynik.
Ak sa chcete stať menej cynickými, viac veriť ľuďom a nájsť nádej v to najlepšie, Zaki odporúča nasledovné:
Prestaňte romantizovať samotnú myšlienku cynizmu
„Ak všetko a všetkých vidíte výlučne v čiernych farbách a všade podozrievate z úskokov, podvodov, klamstiev a zrady, nerobí vás to správnymi, múdrymi ani vysoko morálnymi, ani vás to nechráni pred nebezpečenstvom,“ píše Zaki.
Praktizujte vedecký prístup
Hľadajte dôkazy na podporu alebo vyvrátenie svojich negatívnych presvedčení. „Keď zistíte, že vyslovujete rozsiahle obvinenia, napríklad špekulujete o nechutných ľuďoch, ktorých ste práve stretli, spýtajte sa sami seba: ‘Prečo si to presne myslím?
Dajte ľuďom šancu ukázať vám, akí naozaj sú
Samozrejme, vynášanie súdov o osobe až potom, čo sa vám ukáže a vy ju lepšie spoznáte, si vyžaduje istú dávku odhodlania a nesprávneho odhadu potenciálnych rizík. Ale stojí to za to, hovorí Zaki: „Podceňujeme to, akí slušní, veľkorysí, priateľskí a otvorení môžu ľudia byť. Samozrejme, to neznamená, že sa medzi nimi nevyskytujú šmejdi, samozrejme, že sú, ale obyčajní ľudia majú tendenciu podceňovať obyčajných ľudí.“
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…
Niekto dodnes neverí v existenciu depresie, niekto sa jej bojí alebo ju považuje za jeden…