Je známe, že ťažké detstvo môže zvýšiť pravdepodobnosť psychických problémov. Šťastné a bezpečné detstvo však nie vždy ochráni dieťa pred duševnými chorobami v neskoršom veku, uvádza nový výskum University of South Australia.
Výskum uskutočňovaný v spolupráci s University of Canberra je súčasťou výsledkov publikovaných v Current Psychology o tom, ako skúsenosti v ranom detstve súvisia s rôznymi vývojovými cestami a ako môžu súvisieť so zlým psychickým stavom.
Štúdia potvrdila, že u tých, ktorí zažili nepriaznivé a nepredvídateľné skúsenosti v ranom veku, sa vyskytli zvýšené príznaky duševného zdravia (vrátane depresie a paranoje). Tiež sa zistilo, že deti, ktoré vyrastali v stabilnom a podpornom prostredí, boli tiež v dospelosti vystavené riziku vzniku príznakov úzkosti.
Hlavná výskumná pracovníčka a doktorandka Bianca Kahl z UniSA tvrdí, že štúdia odhaľuje kľúčové poznatky o potenciálnych rizikových faktoroch pre všetky deti.
“Duševné choroby sa stávajú čoraz bežnejšími vo svete, preto je nevyhnutné, aby sme sa dozvedeli viac informácií o tejto veľmi zložitej a rozmanitej chorobe.” hovorí Kahl. Tieto štúdie ukazujú, že podmienky duševného zdravia neurčujú iba udalosti v prvých rokoch života ale aj to, že dieťa vychovávané v šťastnom domove je tiež vystavené riziku vzniku problémov s duševným zdravím.
Nie je známe, ako sa naše skúsenosti z raného života môžu preniesť do účinkov na duševné zdravie v dospelosti. Vedci majú podozrenie, že naše zážitky z úzkosti môžu byť ovplyvnené environmentálnymi očakávaniami a našou schopnosťou prispôsobiť sa scenárom, keď naše očakávania nie sú splnené.
Ak sa v detstve naučíme adaptovať na zmeny a zvládať situácie, keď sa nám nedarí, neskôr môžeme byť v lepšej pozícii, pretože lepšie reagujeme na stres a ďalšie rizikové faktory duševného zdravia. Testovanie tejto hypotézy je cieľom ďalšej štúdie.
Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…
Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…
Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…
V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…
Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…
Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…