Ako zostať skutočný a žiť v harmónii sám so sebou? Pozrime sa na sedem pravidiel potrebných na vypestovanie celistvej a slobodnej osobnosti.
Ľudia sú spoločenské bytosti. Hľadáme pocit spolupatričnosti a spoločenstva. Je pre nás dôležité mať podpornú sieť priateľov a rodiny, s ktorými môžeme hovoriť o problémoch v ťažkých časoch.
Rovnako dôležité je však zachovať si nezávislé myšlienky, záujmy a zmysel pre individualitu.
Povedzme, že máte radi havajskú pizzu a váš priateľ uprednostňuje vegetariánsku pizzu. Máte odlišné názory, ale to neznamená, že sa niekto mýli. Ak budete prikladať príliš veľký význam tomu, čo si o vašej voľbe myslia ostatní, bude vás to mátať a mýliť. Nikdy nebudete schopní vyhovieť všetkým ľuďom zo všetkých uhlov pohľadu.
Čím skôr sa prijmete takí, akí ste, tým skôr odhodíte masku a prestanete sa starať o to, čo si myslia ostatní. Tu je sedem tipov, ktoré vám pomôžu počúvať svoj vnútorný hlas, byť sami sebou a prestať sa príliš starať o názory iných ľudí.
Niekedy sú názory druhých ľudí mätúce alebo prehnané, pretože vy sami si nie ste istí svojimi vlastnými presvedčeniami, zásadami a životnými hodnotami. Nájdite si čas a zistite, čo sa vás dotýka a inšpiruje a prečo sú pre vás tieto faktory také dôležité. Možno je vašou základnou hodnotou sloboda, zatiaľ čo iní si cenia stabilitu a predvídateľnosť. A čo je najdôležitejšie, neodsudzujte sa za hodnoty iných, máte právo stáť si za ideálmi rovnako ako ktokoľvek iný.
Sebavedomie si vybudujete tak, že si zaznamenáte svoje najzaujímavejšie vlastnosti. Možno sa hanbíte za určité záľuby alebo túžby, odhoďte to. Radšej sa zamyslite nad tým, ako vám tieto vlastnosti dodávajú jedinečnosť. Keď si uvedomíte hodnotu zložiek svojej osobnosti, prestanete sa zbytočne trápiť názormi iných ľudí. Buďte odvážni a nasledujte to, čo vás robí šťastnými. Všetko ostatné zapadne na svoje miesto.
Keď sa rozprávate s priateľmi alebo kolegami, stojte pevne za hodnotami alebo presvedčeniami, ktoré sú pre vás dôležité. Keď sa s vami ľudia hádajú, je ľahké podľahnúť pokušeniu. Nerobte to. Povedzte, čomu veríte. Časom si všimnete, že rozdielne názory prispievajú k zaujímavejšej konverzácii.
Diskusia o odlišných názoroch nemusí viesť ku konfliktu alebo spôsobiť, že vás ľudia nebudú mať radi.
Keď v konfrontácii s inými názormi zostanete verní sami sebe, získate dôveru v seba a svoje presvedčenie. Nevyhýbajte sa byť sami sebou a potom si vaše okolie začne vážiť vašu individualitu.
Zostaňte všímaví vo svojom každodennom živote. Často v rôznych situáciách trávime čas tým, že sa staráme o to, čo si myslia ostatní, a úplne nám uniká prítomný okamih. Nakoniec sme roztržití alebo nezaujatí.
Ak sa počas rozhovoru pristihnete, že vám myšlienky odbiehajú negatívnym smerom, pokúste sa jemne vrátiť do prítomného okamihu.
Zamerajte sa pritom na svoje dýchanie a zmyslové vnemy okolo seba: čo počujete, aké vône cítite? Keď začnete žiť vedomejšie, obavy z názorov iných ľudí sa rozptýlia a budete schopní vnímať veci pozitívnejšie.
Je ťažké ignorovať klebety za chrbtom, keď sa cítite osamelí. Možno sa chcete stať umelcom, blogerom. Nech už si vyberiete akúkoľvek cestu, skúste nájsť ľudí, ktorí ňou už prešli. Takto sa budete cítiť sebavedomejšie a pozitívnejšie, keď pôjdete za svojím cieľom.
Možno ľudia okolo vás nerozumejú vašim túžbam, ale na svete sa určite nájde niekto, kto už žije život podľa vašich snov
Namiesto toho, aby ste takýmto ľuďom závideli, využite ich príbehy ako palivo. Preskúmajte životy inšpiratívnych ľudí prostredníctvom ich životopisov, článkov alebo stránok na sociálnych sieťach, aby ste si pripomenuli – vaše sny sú dosiahnuteľné.
Existuje dôvod, prečo ľudia tak často opakujú tento výrok. Ak si budete názory iných ľudí brať príliš osobne, zabŕdnete medzi tisíc rôznych nápadov, ako by ste mali žiť svoj život. Na svete je príliš veľa životných štýlov, ideológií a názorov. Samozrejme, je dôležité zostať otvorený novým myšlienkam a iným názorom, ale občas sa od toho všetkého musíte aj odpojiť. Pamätajte, že ľudia hovoria a konajú výlučne na základe svojich skúseností a chápania. Každý má svoju vlastnú jedinečnú cestu.
Sociálne médiá nás neustále lákajú, aby sme „nakukli na susedov dvor“. Neustále medzi sebou súťažíme ako vo filme „Rodina Jonesovcov“. Pre mnohých ľudí sa sociálne médiá stali zdrojom nekonečnej úzkosti a sociálneho tlaku.
Iste, listovanie v kanáloch je niekedy vzrušujúce, ale skúste k tomu pristupovať chladne.
Nezabúdajte, že ľudia zverejňujú len tie najjasnejšie a najpozitívnejšie momenty svojho života. Píšte o tom, čo vás vzrušuje, a nezdržiavajte sa porovnávaním sa s ostatnými. Ak budete úprimní a skutoční, časom sa okolo vás vytvorí „kmeň“ tých, ktorí vás majú radi práve tak.
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Čo chceme povedať, keď sa urážame? Má každý človek traumu z detstva? Aký je vzťah…
Mnohí muži priznávajú, že je pre nich ťažké odhadnúť túžby žien, najmä na začiatku vzťahu.…
Spravodlivosti pre introvertov bolo konečne učinené zadosť: v posledných rokoch sa pokojné a do seba…
Neuveriteľná rozkoš, ktorá sa vám rozleje po celom tele, kokteil endorfínov a oxytocínu, ktorý vám…
„Vesta a prútik života“, dôveryhodný lekár a profesionál, ktorého obdivujeme. Akí ďalší ľudia by mali…