Kategórie: Sebapoznanie

Prečo je byť „obeťou“ prospešné: 5 výhod, o ktorých ste nevedeli

Mnoho ľudí žije v pozícii obete a ani to netuší – nehovoríme o únosoch, mučení a iných strašných druhoch násilia. Čím sa ich život líši od ostatných? Ako sa stanú „obeťami“? A prečo sa tak často odmietajú vzdať tejto úlohy?

Spomeňte si na niekoho, koho poznáte, komu vždy niečo chýba, aby bol úplne šťastný: buď sú susedia hluční, alebo cena zemiakov je neúmerne vysoká, alebo na neho vláda nemyslí a vo všeobecnosti sú bývanie a komunálne služby plné vlkodlakov. . Za takýchto ľudí je vždy niekto vinný, ale nie oni sami – či už je to osud, zlý osud, čierna mačka, žena s prázdnymi vedrami alebo zlá priateľka. Zoznam pokračuje ďalej a ďalej. Zdravotné problémy, nízke mzdy, dlhy… Táto studnica sťažností na neférový život nevysychá. A ako viete, to, o čom hovoríme, priťahujeme k sebe – to platí najmä pre negatívne udalosti. Takto vzniká začarovaný kruh.

ČO JE CHARAKTERISTICKÉ PRE ĽUDÍ V POZÍCII OBETÍ

Takéto vnímanie udalostí je spravidla nevedomým postojom ľudí, ktorým chýba zodpovednosť za vlastný život. Cítia sa chybní, nehodní lásky, rešpektu a starostlivosti. Vždy sa cítia zle, lepšie povedané, horšie ako ostatní a svet je pre nich nebezpečným miestom, kde ich možno uraziť a napadnúť (nielen fyzicky). Preto musia byť slabými, spoľahlivými trpiteľmi, musia byť ľutovaní a ešte lepšie chránení.

Pozrime sa na hlavné charakteristiky takýchto ľudí:

Negativizmus – ako už bolo povedané, ľudia v pozícii obete sú pesimisti – negatívne dôsledky udalostí vidia len tam, kde je takmer nemožné ich nájsť, a odmietajú skúšať čokoľvek nové.
Podozrenie dovedené až do absurdna – veria, že celý svet a ešte viac ich blízki im chcú ublížiť, a preto všetkých ešte viac odsúvajú.
Zveličovanie problémov – vyplýva z predchádzajúceho bodu, pre „obete“ má všetko predponu „over“
Očakávanie pochvaly a obdivu – áno, cítia sa ľútostivo a znevýhodnení, no zároveň očakávajú pochvalu za to, akí sú odvážni a odolní. Ak to nedostanú v takom rozsahu, ako očakávajú, potom idú do hlbokej obrany – najmä ak si ich niekto dovolí kritizovať.
Láska k tvrdeniam – ľudia v pozícii obete radi poukazujú na akékoľvek nedokonalosti druhých a snažia sa ich prerobiť tak, aby vyhovovali ich potrebám. Zároveň nepohŕdajú výčitkami, odvolávajú sa na pocity viny a predstierajú chorobu na pozadí „nehorázneho“ správania iných ľudí.
Vychutnanie si vlastných sťažností – je veľmi ľahké uraziť „obeť“, napríklad tým, že meškáte minútu alebo odmietnete maličkosť. Potom môže človek na dlhú dobu prerušiť komunikáciu, ale veľmi dlho sa sťažuje „na páchateľa“ všetkým známym a neznámym ľuďom. Akonáhle sa každý unaví z „prúdu vedomia“, bude pokojne pokračovať v komunikácii s tým istým „strašným človekom“, pričom si pri každej príležitosti nezabudne spomenúť na svoj prehrešok.
Kritika – takíto ľudia vždy vedia, čo je najlepšie a ako, kto čo môže a kto nie. A nezáleží na tom, na koho je kritika zameraná – na osobu z osobného kruhu alebo úplne neznámeho človeka.
Presúvanie zodpovednosti – „obeť“ žije s presvedčením, že prozreteľnosť riadi všetko, napríklad fáza mesiaca, piate koleso, tretie oko, cigáni na trhu. V extrémnych prípadoch vláda alebo minulosť obete, čo znamená, že na nej nič nezávisí.
Prúd sťažností – poslucháčom môže byť sused na mieste, terapeut na klinike alebo predajca v Pyaterochka. Hlavná vec je mať „voľné uši“ a nepočuť odpoveď „môže byť horšie“, pretože len človek v pozícii obete môže byť nešťastný.

AKO ĽUDIA ZAUJÍMAJÚ POZÍCIU OBETÍ

Táto pozícia sa formuje v detstve, vo vzťahu dieťaťa s rodičmi alebo inými významnými postavami. Stáva sa to spravidla v rodinách, kde rodičia nemajú k deťom bezpodmienečnú lásku: podporujú užitočnosť a pohodlie dieťaťa a tiež zakazujú emócie, ktoré môžu nahnevať alebo rozrušiť dospelých.

Takéto deti volia taktiku „zmrazenia“, pretože nemajú kam ísť, schovať sa, utiecť, nemôžu zaútočiť, ak im niekto nadáva. Druhou taktikou, ktorú majú deti k dispozícii, je dostať starostlivosť z ľútosti a nahradiť ju bezpodmienečnou láskou od svojho rodičov. V takýchto prípadoch dieťa v tichosti prijme trest, po ktorom odíde do svojej izby a čaká, kým sa nad ním rodič nezľutuje a on sa ponáhľa s nápravou. To prirodzene posilňuje asociáciu, že starostlivosť je dostupná až po utrpení.

Okrem toho sa obetavá pozícia vytvára u detí, v ktorých rodinách sú ich záujmy a pocity umiestnené pod záujmami a pocitmi iných. Napríklad, keď rodičia napomínajú dieťa za to, že sa nedelí s ostatnými o hračky, zakazujú mu „vracať“, ľutujú iné zranené dieťa, karhajú svoje vlastné pred svedkami – často bez toho, aby rozumeli situácii. Z toho všetkého môže dieťa pre seba vyvodiť jediný záver – pre rodičov nie je dôležité a cenné.

AKÉ SÚ VÝHODY POZÍCIE OBETÍ?

1. Nedostatok viny a hanby

Odkiaľ pochádzajú tieto pocity, ak je to „obeť“, ktorá trpí kvôli nedokonalostiam okolitého sveta, ak je k nej svet nespravodlivý? Samozrejme, kútikom ucha počuje, že to tak nemusí byť, no svoju rolu opustiť nemôže.

2. Sekundárne výhody vo vzťahoch

Najjednoduchším príkladom je manželka alkoholika, ktorá neustále trpí ponižovaním zo strany svojho pijúceho manžela a zároveň dostáva obrovskú podporu a ľútosť od blízkych priateľov, ktorí ozývajú jej hrdinstvo a stavajú ju na piedestál strážcu rodinného krbu. A manžel po ďalšej výtržnosti a fláme dáva darčeky, ospravedlňuje sa a prosí, čím napraví svoju vinu.

3. Dosahovanie cieľov

„Obete“ šikovne vyvíjajú tlak na emócie, skresľujú informácie, vytvárajú katastrofálny kontrast medzi ich nešťastím a blahobytom druhého a priťahujú na svoju stranu cudzincov. Tieto manipulácie im pomáhajú dosiahnuť ich ciele. Napríklad, ak je pre 30-ročné dieťa prospešné, aby nežilo samo, potom si môže „zapnúť“ boľačky.

4. Plávať s prúdom

Ľudia v pozícii obete môžu jednoducho ísť s prúdom a nič nerozhodujú. Aký to má zmysel, ak za nič nemôžu a určite nemôžu nič zmeniť? Ale takto môžu prinútiť ostatných, aby robili to, čo potrebujú.

5. Energetický vampirizmus

„Obete“, keď hovoria o problémoch, presúvajú časť svojej negativity na inú osobu, čím si uľahčia svoj vlastný stav. Alebo naopak: majú radosť z toho, že vyprovokujú svojho partnera k negativite, prinútia ho stať sa agresívnym a dostať sa do konfliktného stavu.

Či zotrvať v tejto pozícii alebo nie, je každého osobná voľba. Ale prestať byť obeťou nie je také ľahké – dospelý človek môže potrebovať pomoc psychológa a podporu blízkych.

Ariana Lekovská

Share
Published by
Ariana Lekovská

Recent Posts

2 charakteristiky ľudí, ktorí porušujú hranice iných ľudí

Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…

2 dni ago

5 najčastejších vecí, ktoré spôsobujú problémy ľuďom s veľmi vysokým IQ

Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…

3 dni ago

Päť znakov silnej ženy

Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…

4 dni ago

Ako prestať odkladať veci: 3 jednoduché techniky

Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…

5 dní ago

Ako sa dozviem, kto som?

Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…

6 dní ago

Ako sa vyrovnať s depresiou: osobné skúsenosti a odporúčania pre vás a vašich blízkych

Niekto dodnes neverí v existenciu depresie, niekto sa jej bojí alebo ju považuje za jeden…

1 týždeň ago