Paranoidný šéf, manipulatívny partner, nervózny kolega v kancelárii… Niektorí ľudia nám otravujú profesionálny život. Tu je sprievodca správaním v nepriateľskom prostredí.
Irina pracuje vo vzdelávacom centre. Považovala by ho za ideálne miesto, keby nebolo jej kolegov, ktorí jej robia život neznesiteľným. Kanceláriu zdieľa so svojou priamou nadriadenou Svetlanou, workoholičkou, ktorá ani na minútu nezavrie ústa: od rána do večera šľahá penu pokynov, poznámok a vyhrážok. Žena sa cíti previnilo, hoci si uvedomuje, že jej šéfka má pravdu asi v tretine prípadov.
Najčastejšie do práce chodí Irina s Liliou – vynikajúcou odborníčkou, ktorá pozná svoju cenu. Ale kolegyňa sa nikdy nezúčastňuje na poradách, aby robila, ako sa jej to hodí. Má arogantný prístup a vedľa nej sa žena cíti roztopašne.
S ďalším obyvateľom kancelárie, Vjačeslavom, sa ľahko pracuje – no vždy má zlú náladu. Vždy!
A napokon, šéf celého tímu Igor je úspešný manažér. Mimochodom, muž je tiež atraktívny. Bohužiaľ, paranoidný. Nikomu neverí, každú chybu považuje za zlomyseľný úmysel. V období remisie sa stáva otcom, všetci plačú do jeho vesty. A ako priťaženie vám túto vestu vytlačí na hlavu.
Čo majú spoločné Igor, Svetlana, Vjačeslav a Lilia? To všetko sú ľudia, s ktorými sa ťažko pracuje.
Ako sa chrániť pred takýmito postavami?
1. Vyhnite sa skratkám
Týchto ľudí považujeme za neadekvátnych. Zdalo by sa, dobre, dobre, poďme premýšľať o iných – úžasných! Ale nie, oni sú tí, ktorí zaberajú všetky naše myšlienky a rozhovory. Snívame o nich. A my sa prebúdzame, vyzbrojení presvedčivými diagnózami. “Vedúci môjho oddelenia je hysterický,” “Náš šéf je manipulátor!”, “Ten chlap z reklamného oddelenia je len zvrhlík.”
Po prehľadaní internetu posilňujeme nenávistné portréty menami duševných porúch
„Definovaním postáv si myslíme, že môžeme ovládať ich majiteľov, pretože „vieme“, čo od nich môžeme očakávať. Ale označenie môže byť nesprávne!“ – poznamenáva trénerka a vedúca tréningu vedúcej Helen Vecchiali. Napríklad to, čo sme považovali za paranoju, nemusí byť duševný defekt, ale dôsledok silného stresu.
„Predpokladajme, že niekoho zlé správanie je spôsobené ťažkými okolnosťami, o ktorých si nemusíme byť vedomí,“ radí psychologička Natalya Strievskaya. — O zdravotných problémoch a problémoch osobného života predsa nie je zvykom rozprávať v pracovnom kolektíve. Často sa objavia dobré, ak nie dramatické dôvody.“
2. Pozrite sa na seba
Pri premýšľaní nad týmto článkom som sa spýtal priateľa právnika: mala nejakých kolegov, ktorí ju otravovali? Povedala, že si na také veci nepamätá, ale bolo veľa prípadov, keď sa sama ukázala byť zdrojom problémov na úrade.
Kľúčové slovo je tu „prípady“: existujú špecifické okolnosti, ktoré vyvolávajú nevhodné správanie. Vo filme Eldara Ryazanova „Garáž“ sa celkom milí ľudia nenávidia počas celého filmu. Áno, každý má svoje vlastné „šváby“. Ale nie sú dôvodom. Ide o to, že niekto z tejto firmy by mal prísť o garáž a o kom by mal rozhodnúť tím. Tak potopia svojich kolegov. Akonáhle je problém uzavretý, vzťah sa zlepšuje.
Všetci poznáme tie napäté chvíle, keď sme pripravení stratiť nervy, zabuchnúť dvere, porušiť zmluvu, zavesiť a predstaviť si, že celý svet je proti nám.
Ktorá z nás sa aspoň raz v živote nenaplnila hanbou za vlastné tvrdé slová alebo naopak za svoje zbabelé mlčanie? Každý deň stojíme pred voľbou, niekedy robíme chyby – a v tejto chvíli sa ukazujeme ako slabý článok. To však neznamená, že budeme okamžite vyhlásení za „náročných“, „konfliktných“, „nepohodlných“. S najväčšou pravdepodobnosťou nás nechajú vychladnúť a pokúsia sa nás pochopiť.
„Len ak zamestnanec pravidelne prejavuje nevhodné správanie, môžu jeho reakcie vážne zasahovať do jeho práce,“ poznamenáva Natalya Strievskaya. A ak ste sa pohádali s kolegom, pretože vám vďaka jeho rýchlosti vykĺzol pod nos veľký kontrakt, je to, samozrejme, dôvod na rozhorčenie, ale nie dôvod považovať kolegu za profesionálneho tyrana.
3. Stanovte si hranice
Toto pravidlo funguje v akejkoľvek forme vzťahu. Pár, rodina, partia priateľov a samozrejme náš pracovný kolektív. Čo je to hranica vo vzťahu? Doslova schopnosť povedať „nie“. Práve toto umenie nás chráni pred cudzími ľuďmi, zachraňuje nás pred problémami a pomáha nám zachovať si dôstojnosť.
Jeden môj mladý známy bol v prvý deň práce v prestížnej firme nesmierne prekvapený, že ho šéf poslal… nakúpiť ponožky vo výpredaji. Mladý muž nikam nechodil a riskoval, že toto bude jeho posledný deň v práci. Šéf bol zaskočený a odvtedy dával len obchodné príkazy.
Ale ako sa môžete uskromniť, ak kolega alebo šéf prijme zásluhy za vaše nápady? Alebo zamestnanci neustále vynechávajú stretnutia, zatiaľ čo vy ste disciplinovaní v dodržiavaní pravidiel? A tu nás zráža ten istý strach povedať „nie“.
Radšej vydržíme roky, melieme v sebe rozhorčenie, a keď pohár pretečie, zlomíme sa a čudujeme sa, prečo je náš náprotivok podráždenejší ako my
„Ak nie sme spokojní so situáciou, mali by sme si ju objasniť priamymi otázkami,“ radí Helen Vecchiali. Zároveň môžeme zistiť, čo má na srdci kolega, ktorý sa podľa nás správa čudne:
Cieľom je komunikovať bez obviňovania, ako sme my sami vnímali správanie iných ľudí, a diskutovať o tom, ako to urobiť menej škodlivé.
„Ak ste zároveň priateľský, vaše argumenty budú s najväčšou pravdepodobnosťou vypočuté. Človek, ktorý stratil hranice v komunikácii s ostatnými, je dokonca vďačný tým, ktorí ho o tom delikátne informujú. Pretože v takýchto situáciách je zle nielen pre toho, koho hranice porušujú, ale aj pre toho, kto ich porušuje,“ je presvedčená Natalya Strievskaya.
4. Začnite tvrdo pracovať
Práca je náročná psychologická oblasť. Keď v kancelárii dôjde ku komunikačnej kríze v dôsledku napätia, hnevu, únavy, nejaký čas počkáme, kým sa situácia upokojí. Potom by ste sa však mali sústrediť na úlohy. V žiadnom prípade sa nezamerajte na niečiu demonštratívnu hystériu alebo neustále kňučanie.
Každý má právo trpieť, ale našou úlohou je udržať si odstup a pustiť sa do veci. Aké techniky by ste na to mali použiť? Kritizujte, pričom buďte vecní a priateľskí. Vyhnite sa posmechu a narážkam na postavy.
„Je užitočné vzbudiť v sebe súcit s nepohodlným, teda trpiacim kolegom. Aj pokus o takéto sympatie vytvára atmosféru dôvery a porozumenia, v ktorej bude partner vnímavejší k vášmu názoru,“ je presvedčená Natalya Strievskaya.
„Obtiažni“ zamestnanci nás môžu veľmi dráždiť, no zabúdame, že ich nedostatky majú aj negatívnu stránku.
Vezmite si napríklad zamestnanca, ktorý má tendenciu uviaznuť v úlohe tým, že ju robí príliš opatrne. Samozrejme, nemali by ste mu zverovať naliehavú záležitosť, ktorej detaily možno zanedbať. Môžete sa však spoľahnúť na jeho bystrý zrak, kde si musíte znova prečítať a skontrolovať.
Úzkostlivý človek vie predvídať riziká ako nikto iný a to je pre poisťovňu dar z nebies. Z ľudí so sklonom k hystérii a veľkou schopnosťou zaujať a stať sa stredobodom pozornosti sú dobrí herci, obchodní zástupcovia a manažéri pre styk s verejnosťou. A rojkovia s hlavou v oblakoch sú často nadaní tvorcovia.
„Nevhodné správanie zamestnanca je často spôsobené tým, že vykonáva úlohy, ktoré nezodpovedajú jeho osobnosti. Každý z nás má jedinečné charakterové črty a sklony, ktoré nám umožňujú vykonávať určitú prácu s osobitným potešením a väčšou efektívnosťou ako iní,“ vysvetľuje Natalya Strievskaya. “Ale nie každému sa podarí nájsť si svoje povolanie.”
AKÝ JE VÝSLEDOK?
Čo však robiť, ak všetky tieto rady nepomáhajú a každodenná práca sa ukáže byť skutočne neznesiteľnou? „V prípade, že ten druhý nezmení svoje správanie, zostáva mu len povedať, že to nemôžeme tolerovať,“ radí Helen Vecchiali. Niekedy to, žiaľ, k ničomu nevedie.
Jediným riešením je kontaktovať manažment, HR špecialistov alebo zdravotníckeho pracovníka v podniku
Dokážu zistiť, či ide o klinický obraz alebo nesúlad medzi profilom vášho oddelenia a schopnosťami vášho kolegu a preradiť ho na inú prácu. Čo ak je toto váš priamy nadriadený? Môžete hovoriť s jeho šéfom. Iný spôsob: psychologické konzultácie.
Ak však túto schému nemáte k dispozícii a situácia sa vám zdá kritická, zachráňte sa. Niečí ťažký charakter môže byť nebezpečný. Nikdy sa nebudete dohadovať s manipulátorom. Jeho cieľom je moc a všetky akcie sú zamerané na určenie hraníc vašej ovládateľnosti. Existuje len jedna cesta von: beh.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…